Aralık 25, 2013

Kentiçi ulaşımda İETT etkinliği: Transist 2013

İETT’nin düzenlediği Toplu Ulaşım Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı, İstanbul Kongre Merkezi’nde 24-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Etkinlikte toplu taşımacılık alanında hizmet veren tüm kurum ve otoritelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda büyükşehir ve il belediyeleri, üniversiteler, akademisyenler, deniz, kara, demiryolu ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden ve hizmet veren firmalar ile sivil toplum kuruluşları da yer aldı.

Haberin Fotoğraf Galerisi için tıklayınız:

http://www.tasiyanlar.com/galeri/18-1-transist-2013-6-uluslararasi-ulasim-sempozyumu-ve-.html

 Sempozyumda 2 ana oturum, 2 özel oturum, 5 de akademik oturum bulunurken Ana teması ‘4M’ (Management, Mobility, Maintenance, Manufacture) olarak belirlenen sempozyum; ‘ulaşım sektöründeki bilgi paylaşımının sağlanması’, ‘teknolojilerin ve yeniliklerin yakından takip edilmesi’, ‘toplu ulaşım kültürünün oluşturulması’, ‘kent içi toplu taşıma standartlarının belirlenmesi ve geliştirilmesi’, ‘ulaşımda altyapı ve konfor koşullarının iyileştirilmesi’, ‘kent içi toplu ulaşım ile ilgili yasal düzenleme ihtiyaçlarının tespit edilmesi’ gibi hedefleri içerdi.

Enerji yönetim modellerinden BRT uygulamalarına, yeni araç teknolojilerinden bakım yönetimine kadar ulaşım ile ilgili birçok konu, ana tema olan 4M Management (Yönetim), Mobility (Hareketlilik), Maintenance (Bakım) ve Manufacture (Üretim) çerçevesinde ele alındı.

Otobüs üreticileri yerlerini aldı
Etkinlik kapsamında düzenlenen fuarda ise Türkiye’de üretim gerçekleştiren otobüs firmaları, kentiçi ürün yelpazelerini sergilerken son günlerde daha da önemi artan doğalgazlı otobüslerini de sergilediler. Ayrıca otobüs sektörünün en önemli tedarikçilerinden olan şanzıman ve lastik üreticileri de ürünlerini standlarında sergilediler.  

Türk Ticari Taşıt sektörünün en önemli tedarikçilerinden olan ZF firması da Transist 2013 fuar alanındaki yerini alarak ziyaretçilerini ağırladı. Fotografta ZF yetkilileri Ankara EGO'dan gelen yetkilileri ağırlıyor. 

İlk Türk Troleybüsü ‘Tosun’, İstanbul’a Yeniden Armağan Edilecek
1968 yılında İETT’li ustalar tarafından Şişli Atölyesi’nde 5 ay süren bir çalışma ile troleybüs haline getirilen ‘Tosun, tam 45 yıl sonra İstanbul’a yeniden armağan edilecek. İETT’nin 3 ayda 6 işçi ve bir mühendis ile tamamen orijinaline bağlı kalarak yeniden ürettiği Tosun, Transist 2013 6. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı’nda sergilendi. Fuar sonrası ise tarihi yarımadadaki hatlarda turistlere hizmet vermeye başlayacak.
 

Kaan Kirişçioğlu
kaan@mayadergi.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir