Kasım 8, 2013

Kış lastikleri kullanımı trafik kazalarını azaltıyor

TÜİK’in açıklamalarına göre her yıl karlı ve buzlu zeminde yaklaşık
16 bin trafik kazası meydana geliyor. Trafik kazalarının +7
derecenin altındaki hava koşullarında özellikle karlı ve buzlu zeminde
meydana gelmesi, yaya ve yol güvenliği açısından kış lastiğini ön plana
çıkarıyor. Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük, kış lastiklerinin can ve yol güvenliği açısından büyük önem taşıdığını ve bu yönetmelik ile birlikte kar yağışlarının trafik için kabus olmaktan çıkacağını ve trafik kazaların ciddi oranda azalacağını belirtti.

Büyüyen kış lastiği pazarı

Türkiye lastik pazarı yenileme pazarı olarak yaklaşık 14 milyon adetlik bir pazardan oluşuyor. Bunun yaklaşık 3,5 milyon adedini yani yüzde 30’unu kış lastikleri oluşturuyor. Yeni yönetmelikle birlikte artan kış lastikleri bilinci doğrultusunda kış lastik pazarı oransal olarak yüzde 15’den yüzde 30’a çıktı. 2013 sonunda ise kış lastiklerinin 4- 4,5 milyon adetlere çıkacağını öngörülmektedir.


Türk Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte sürücüleri kış aylarında kış lastiği kullanımı hakkında uyararak: “Pirelli olarak, 2012 yılında yürürlüğe giren 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu yönetmeliğini can ve yol güvenliği açısından destekliyoruz” dedi. Bedük, şöyle konuştu: “Kış lastikleri gerek kauçuk yapısıyla gerek lastik sırt deseni ile kış aylarında ve özellikle karlı buzlu zeminlerde en iyi yol tutuş ve performans için bir seçim değil zorunluluktur. Kış lastiklerinin ticari araçlarda zorunlu olması ile birlikte kış aylarında hafızalarımıza kazınan kapanan yol ve yoğun trafik sahneleri azalacaktır. Medya ve uzman kişilerin de bilinçlendirme çalışmaları ile kış lastiği bilinci artış göstermektedir ancak hala karlı havalarda yol kenarlarında kara saplanan araç görüntülerinden kurtulabilmiş değiliz.  Bunların artık hiç yaşanmaması için Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de kış lastiği zorunluluğunun genişletilmesi gerekmektedir.”

Kış lastikleri yönetmeliğini sosyal sorumluluk açısından da desteklediklerinin altını çizen Aşkın Bedük, “Tüketicilerimizin kış lastiklerini ek bir maliyet olarak görmemesi gerektiğinin altını çizmek isteriz. Kış lastikleri parası erken ödenen bir yatırım gibi de düşünülebilir. Kullanılamayan lastikler tüm yetkili satıcılarımızın sağladığı depolama hizmeti ile korunmaktadır. Yaz ve kış lastiği olarak 2 set lastik aldığınız takdirde soğuk havalarda kış lastiği, sıcak havalarda yaz lastiği kullanarak hem güvenliğinizi sağlamış hem de lastik ömrünü artırmış olursunuz. Bu nedenle kış lastiklerini ektra bir maliyet değil güvenlik için yapılmış bir yatırım olarak da görebiliriz“ şeklinde de görüşlerini dile getirdi.

Unutulmaması gereken bir diğer konu da kış lastiklerinin sağladıkları güvenlik avantajından yararlanmak için diş derinliklerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve diş derinliklerinin 4 mm’nin altında olmaması gerektiği. Ayrıca, aracın dört lastiğinin de kış lastiği olarak değiştirilmesini tavsiye edilmektedir. Eğer farklı tip lastikler kullanılırsa örneğin 2 yaz ve 2 kış lastiği kullanımında patinaj, aracın dengesinin bozulması ve yoldan çıkma gibi durumların oluşma tehlikesi çok yüksektir ve bu nedenle güvenliği tehlikeye atan sonuçlara neden olabilir.
Pirelli ise yetkili satıcıları vasıtasıyla sağladığı depolama hizmeti, yola devam ve tyrelife lastik sigortası programlarıyla ile tüketicilerine kış lastikleri konusunda destek olmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir