Ekim 25, 2013

Klasik otomobillerin Cumhuriyet Rallisi başladı

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Klasik Otomobil Türkiye Şampiyonası'nın, Sapanca'da başlayıp Afyonkarahisar'da sona erecek 600 kilometrelik NG 90'ncı Yıl Cumhuriyet Rallisi, Sapanca'dan başladı.

Sapanca Güral Otel'de 25 klasik otomobilin katıldığı 2 gün sürecek olan yarışın startı öncesinde Klasik Otomobil Kulübü Başkanı Saydun Gökşin, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışçıların Kurtuluş Savaşı'nın yaşandığı bölgeye göre belirlenen parkurda yanışacaklarını söyledi. Gökşin, “Yarışımız başladı ve 25 arkadaşımız yarışacak. Bozöyük üzerinden Afyon'a gideceğiz. Yarışın en önemli kısmı, Cumhuriyetimizle ilgili yerlerin gezilecek olmasıdır. Yarış kapsamında Mustafa Kemal Atatürk'ün orduları yönettiği Kocatepe'ye de gideceğiz. Çok güzel bir parkur gerçekten. Bunu bitirdikten sonra ödül töreni düzenleyeceğiz” dedi.

50 kilometrelik bir sabit hız uygulaması var

Güral Sapanca Otel'de başlayan etkinlikte klasik otomobil tutkunları, iki gün sürecek yarışın ardından yarın Güral Afyon Otel'e ulaşacak. Hitit, Frigya ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapan 600 kilometrelik mesafeyi kat edilecek olan yarış boyunca 50 kilometrelik bir sabit hız uygulaması bulunuyor. Bu ortalama hızı aşanlara ceza puanı verilecek. Yarışmaya katılan en eski otomobil 1948 model olduğu araçlar, hem start sırasında hem yarış sırasında meraklılar tarafından ilgiyle izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir