Eylül 27, 2007

Koç ve Ford ar-ge yatırımlarına devam ediyor Ford Otosan Gebze Teknoloji Merkezi açıldı

Koç Topluluğuna bağlı Ford Otosan’ın, AR-GE çalışmalarını destekleyecek Ford Otosan Gebze Teknoloji Merkezi'nin resmi açılışı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V.Koç, Ford Avrupa Başkanı John Fleming, Ford Otosan Genel Müdürü Mike Flewitt, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer ve Tübitak Başkan V. Prof. D. Nükhet Yetiş ve Ford Otosan yöneticilerinin katıldığı tören ile 26 Eylül 2007 tarihinde Gebze Tübitak Teknoloji Serbest Bölgesinde gerçekleştirildi.

Ford Otosan Gebze Mühendislik Merkezi
1.2 milyon Dolara mal olan Gebze Mühendislik Merkezi, 200 mühendis ve personelle Ford Otosan ve Ford Avrupa'nın gelecekteki model geliştirme programları için destek hizmeti sağlayacak.

Açılışta bir konuşma yapan Ford Avrupa Başkanı John Fleming; kaliteli işgücü, ve gelişmiş mühendislik kapasitesiyle, Ford Otosan’ın, Ford Avrupa’nın ticari araç üretimine entegre olmuş seçkin bir üyesi olduğunu belirtti. Yeni merkezin, halen Ford Avrupa'nın İngiltere Dunton'daki Ana Ürün Geliştirme ve Motor/Şanzıman Mühendislik Merkezine tamamlayıcı olarak, Türkiye pazarıyla ilgili özel motor geliştirme çalışmalarından da sorumlu olacağını belirten Fleming, Ford olarak böyle bir tesisi hayata geçirmekten dolayı çok mutlu olduklarını ve Türkiye’ye olan inançlarının 80 yıl önce Koç işbirliğiyle başlayarak bugünlere geldiğini söyledi. Kürsüye Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’u davet etti.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, konuşmasında Ford Otosan’ın ilklerin şirketi olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin ilk seri üretim otomobili Anadol, Türkiye’de üretilen ilk motor Erk Motor, tamamen Türk mühendislerince geliştirilen ve üretilen 300Bg’lik Cargo kamyon motoru ve yine Türk mühendislerinin bir başarısı olan, 5 silindirli 200Bg gücündeki Duratorq Motor, Ford ile yıllara dayanan işbirliğimiz sonucu elde edilen başarılara verebileceğimiz örneklerden sadece bir kaçı. Ford Otosan’ın üretimde olduğu kadar, ürün geliştirme aşamasında da Ford Avrupa’ya olan entegrasyonunu görmek memnuniyet verici dedi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç kürsüyü sunumunu Türkçe gerçekleştirecek olan Ford Otosan Genel Müdürü Mike Flewitt bıraktı.

Mike Flewitt son 10 yılda büyük bir atılım gösteren Ford Otosan’ın, AR-GE’nin önemini kavramış ve bu alana yatırım yapmış olduğuna dikkat çekerek; 1997 yılında hayata geçirilen, Kocaeli Fabrikası projesini ve üretilecek yeni ürünleri kapsayan yatırım kararının Ford ile Ford Otosan ürün geliştirme birimlerinin entegrasyonunu da gerçekleştirmiş olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir