Aralık 17, 2008

Krize karşı yeni Volvo FM11

Volvo Kamyon, I-Shift şanzıman sistemli yeni FM11'in Türkiye tanıtımını gerçekleştirdi. İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nde yapılan lansmanda Volvo Türk Genel Ulf Magnusson yeni FM'in özelliklerini basın mensuplarına aktardı.

Magnusson konuşmasında yeni FM11'in düşük işletme maliyeti ve Volvo kalitesiyle nakliyecilerin beğenisini toplayacağını belirterek I-Shift şanzıman sisteminin sürücülerin işini oldukça kolaylaştıracağına değindi.130 ülkede faaliyet gösteren ve geçen sene 100.000'in üzerinde ticari araç üreten Volvo Kamyonları için Türkiye'nin önemli bir pazar olduğunu belirten Magnusson, . Volvo Kamyon'un Türkiye'de uzun yıllardır operasyonlarını sürdürdüğünü vurguladı.

Tanıtımı yapılan FM11'lerin sadece I-Shift şanzımanlı olarak pazara sunulacağı belirtildi. Sürücünün yerine vites değiştirme işlemini yorulmadan gerçekleştiren I-Shift araçlarında debriyaj pedalı bulunmuyor. Ancak sürücü gerekli görürse vitesleri manual olarak eli ile tuşlarla değiştirme özelliğine de sahip.

FM11'in en büyük yeniliği ise 11 litrelik motora sahip olması. Düz sıralı 6 silindirli bu motor, 13 litrelik motora göre 140 kg daha hafif ve yakıt tüketiminde daha avantajlı konumda.

Volvo'nun tanıtılan yeni FM11 modelinde kabin içi ve dışında birçok yenilikler bulunuyor. Hava akışı artırılan Volvo kabinlerde Globetrotter işareti, güneşlik, çelik kaput, üst ızgara, ana farlar, sis ve köşe farları ile pozisyon lambaları ve alt ızfgara yenilenmiş durumda. Kabin içerisine bakıldığında ise gösterge paneli, iç aydınlatma, yatak, koltuk ve iç döşemede yenilikler yapılmış. Kabin içerisinde bir veya iki kişilik yataklar bulunuyor. Çok sayıda çekmece ile katlama gözü bulunan kabinde daha rahat kullanım için I-Shift kolunun yeri değiştirilmiş.

Yeni Volvo'da EBS, ESP, VEB+, LCS Şerit Değiştirme Desteği, LKS Şerit Koruma Desteği, DAS, ACC Ayarlanabilir ız Kontrolü, geri görüş kamerası, ön yan alt köşe koruma barları, yağmur sensörü gibi yenilikler de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir