Ağustos 12, 2011

Lamilux ürün yelpazesi çeşitleniyor

Alman Heinrich Strunz şirketi, 50 yılı aşkın bir süredir üstyapılar için geliştirdiği yardımcı ürünlerle tanınıyor. Firmanın “Lamilux” markası ile sunduğu cam elyaf takviyeli kompozit kaplamaları, üstyapılara daha dayanıklı, güçlü ve şık bir yapı kazandırırken, üstyapı içindeki yükün kaymasını önlüyor ve boşaltmayı da kolaylaştırıyor. Heninrich Strunz, Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bu ürün ailesini sürekli geliştiriyor.

Bükülmezliği ve uzun ömürleriyle dikkat çeken Lamilux kaplamaların, ultraviyole ışınları, korozyon ve iklim şartlarına karşı alüminyum ve çelik gibi klasik materyallerden daha dayanıklı olduğu belirtiliyor. Bu kaplamalar 3,20 metre genişliğe kadar yassı paneller olarak veya rulo halinde sunuluyorlar.

Tavan panelleri için yüksek mukavemetli kaplama

İçinde polyester reçinesi karışımı ve yüksek oranda cam elyafı bulunan, hafifliği ile üstyapının ağırlığını olumsuz yönde etkilemeyen Lamilux High Strenght, özellikle çok fazla mekanik yıpranmaya maruz kalan ticari araçların tavanlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir kaplama.Çok iyi bir gerilme ve bükülme dayanıklılığına sahip olan ve komple bir tavan elemanı olarak geliştirilen kaplama, araç yapısını güçlendirerek, dolu yağışı ve ultraviyole ışınları gibi hava şartlarına karşı dayanıklılığı artırıyor. Uygun tavan paneli ile kombine edildiğinde, şeffaflığı sayesinde yükleme ve boşaltma sırasında büyük fayda sağlayan güneş ışığının kasa içine girmesini sağlıyor.

Taban panelleri için kaymayı önleyici kaplama

Bir diğer Lamilux ürünü olan ve taban uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilen Lamilux Anti Slip oluşturulurken de reçine ve cam yünü ile güçlendirilmiş elyaf karıştırılıyor. Laminasyon aşamasında yüzeye kuarts kum veya granit partikülleri yediriliyor. Güçlü malzemelerle yüzeyin pütürlü olmasının sağlanması, sürtünme direncini artırıyor ve yüklerin zemin üzerinde kaymasını önlüyor.DIN 51130 standartına göre yapılan testlerde, panel yüzeyinin en yüksek sürtünme direncine ulaştığı belirtiliyor.

1,7 mm kalınlığında Lamilux Anti Slip ile kaplanmış bir taban paneli; 12 mm’lik bir kontrplak ile 1,5 mm kalınlığında kompozit malzemeden oluşuyor.Lamilux Anti Slip; yükleme ve boşaltma esnasında çıkan gürültüyü de azaltarak, sesin maksimum 60 desibel olmasının şart olduğu Avrupa yalıtım standartlarını karşılamaya da katkıda bulunuyor.

Genel özellikler

Lamilux markası ile sunulan cam elyafı ile güçlendirilmiş kompozitlerden üretilen çeşitli panel ve plakalar; değişik renk, ölçü ve yüzeylere sahip olarak, hafiflik ve yüksek dayanıklılık arayan başta ticari araç, inşaat ve klima sektörü olmak üzere birçok sektör tarafından kullanılıyor.

Genel olarak metal ve çelik plaka veya alüminyum yerine kullanılan, cilalama gerektirmeyen bu ürünlerin genel özellikleri şöyle sıralanıyor: Düz yüzey, esnek parlaklık ayarı, düşük özgül ağırlık, sıkı materyal yapısı, iklim şartlarına karşı yüksek dayanıklılık, çok yüksek ısı yalıtım değeri, ısı karşısında çok düşük esneme katsayısı, yüksek elastikiyet, kimyasallara karşı dirençlilik, temiz ve sorunsuz işleme süreci, yalıtım ve izolasyon materyalleri ile beraber kullanılabilme, taş ve benzeri materyaller için taşıyıcı malzeme olarak kullanılabilme, değişik renklerde sunulabilme….

Bu panel ve plakaların üretim sürecinde; elyaf kaplama belirli süreçlerde reçine ve çeşitli kimyasal katkılara bandırılıyor. Bu aşamalarla ürünlerin kalınlık, renk, cam oranı, sertlik oranı gibi belirli parametrelere uygun olmaları sağlanıyor. Böylece çok sıkı ve dayanıklı, ayrılmaz bir bileşim oluşturuluyor.

Bu materyallerin yüksek teknoloji gerektiren üretim tekniği, sürekli aynı yüksek kalitede üretim yapılmasını sağlıyor. Son aşamada ürünün kimyasal ve mekanik özellikleri laboratuvarda test ediliyor.

LAMILUX High Strength; aşırı dirençli bir yapı ve güzel bir görünüm için

Bu fiberglas ürünü, karma örme ile güçlendirilmiş. Bu sayede burulma ve gerilme direnci ile darbeye dayanıklılığı çok yüksek olan Lamilux Higt Strength, ticari araçların tavan kaplamalarının yanı sıra soğuk hava depolarında da kullanılıyor.

Kaplama yüzeyine opsiyonel olarak jel katman yapıştırılabiliyor. Bu katman, ürünün görünümünü güzelleştirirken, temizlenmesini de kolaylaştırıyor.

Düz ve parlak bir yüzeye sahip olan Higt Strength iyi bir ısı yalıtımı sağlıyor. Ürünün genel özellikleri şöyle sıralanıyor:

– 1 ila 3 mm arasında kalınlık. Diğer kalınlık ölçüleri ile renkler talebe göre değerlendiriliyor.

– (0/900, ±450) enine ve boyuna örme ile güçlendirilmiş yapı.

– Rulo veya plakalar halinde sunulabiliyor.

– Lake film kaplamalı veya kaplamasız olarak sunulabiliyor.

– Gerilim direnci yüksek.

– Isı genleşme katsayısı düşük.

– Uygulama alanı kamyon ve çekici üstyapıları ile konstrüksiyon panelleri.

Kapalı ve açık alan uygulamaları için geliştirilmiş Lamilux High Strenght X-treme de cam fitilli olarak reçine sistem üstüne geliştirilmiş. Bu sayede yüksek dirençli ve güçlendirilmiş bir yapıya sahip olan kaplama, opsiyonel olarak sunulan jel kaplama ile kombine edildiğinde birinci sınıf bir yüzey elde ediliyor.

Cam fitlli fabrikasyon güçlendirme bu Lamilux ürününü de yüksek gerilime dayanıklı bir ürün yapıyor. Materyal içerisindeki yüksek cam elyafı oranı uzunlamasına ısı iletimi katsayısını azaltıyor. Çok iyi yapıştırılabilme özelliğine de sahip olan kaplamanın elastikliği ve gerilim direnci çok yüksek. 120 metreye kadar bobin olarak veya plakalar halinde sunulan bu ürün, opsiyonel olarak koruma filmi ile de kaplanabiliyor.

Lamilux’un leke tutmayan, esnek, fabrikasyon dokumalı jel kaplamalı ürünü

Lamilux’ün Woven Fabric Gelcoat adlı kaplaması da güneş ışınlarına ve hava şartlarına karşı çok iyi koruma sağlıyor. Dayanıklılığı artırıyor. Ürün yüzeyi jel kaplama katmanına sahip. İçeriğindeki cam elyafı sayesinde bu cam fitilli fabrikasyon dokumanın uzunlamasına gerilim katsayısı da küçük. Yapıştırma işlemi gerekmiyor. Tek yan korona işlemi ve kumlama yapılıyor. Ancak istenirse uygun yapıştırıcılar ile de uygulama yapılabiliyor. Opsiyonel olarak yapışkan folya ile sunuluyor.

RAI ve NCS renk skalasının yanı sıra müşteri isteğine bağlı özel renklerin de sunulduğu bu kaplamanın kalınlığı 1,5 mm ila 5 mm arasında değişiyor. Genişlik 3,2 m’ye kadar ve 120 m’lik bobinler veya plakalar halinde sunuluyor.

LAMILUX Anti Slip kaymayı önlüyor

Lamilux Anti Slip; 1,0 ila 1,5 mm arasında kalınlıkta, çeşitli renklerde, plaka veya rulo halinde sunuluyor. Elyaf veya başka bir materyal ile güçlendirilebilen Lamilux Anti Slip, esnek hammadde kullanımı sayesinde çeşitli derecelerde ayarlanan kayma engelleyici özelliğe sahip. (DIN 51130’a göre; R 10 ve R 13 arasında)

Çok yüksek mekanik sağlamlık ve dayanıklılığı nedeniyle ticari araçların yükleme yüzeyleri, yani tabanında ve yükleme rampalarında kullanılan Lamilux Anti Slip'in teknik ve mekanik özellikleri şöyle sıralanıyor:

– Kalınlık: Dahili olarak 1,0 ila 1,5 mm arasında. Yüksek oranda kaymayı engelleyici olduğu zaman ürün kalınlığı 2,0 mm oluyor.

– Ağırlık: Metrekaresi 1.270 ila 2.100 gram arasında. Yüksek oranda kaymayı engelleyici olduğu zaman ürünün metrekaresi 2.800 gram oluyor.

– Cam elyafı oranı: %23 ila %17 arasında değişiyor. Yüksek oranda kaymayı engelleyici olduğu zaman cam elyafı oranı %36 oluyor.

– Bükülme direnci: DIN EN ISO 14125 normuna uygun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir