Eylül 16, 2013

LANXESS, geleceğin otomobilleri için malzemeler geliştiriyor

LANXESS Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Werner Breuers, doğal kaynaklarla ve iklimle dost ulaşımın dünyanın dört bir yanında hayata geçebilmesi için özel kimyasalların ve teknolojilerin kullanılması gerektiğini söyledi. Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleşen 65. Uluslararası Otomobil Fuarı (IAA) öncesinde konuyla ilgili olarak açıklama yapan Breuers, “Daha hafif ve verimli otomobiller üretilmesinin anahtarını kimyasal maddeler oluşturuyor. Bu nedenle biz de şirket olarak daha hafif parçalar üretmeye olanak tanıyan yüksek teknolojili termoplastik sistemleri ve yakıt tasarrufu sağlayan düşük yuvarlanma dirençli lastiklerin hammaddesini oluşturan yüksek performans kauçukları geliştirmek için sistematik bir şekilde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


Hafif parça üretimine yönelik malzemelerde uzmanlık

LANXESS’in daha hafif otomobillerim üretimine yönelik malzemeler konusunda önde gelen bir inovatör ve üretici olduğunu belirten Breuers, şunları söyledi: “Çeşitli uygulamalarda etkisi kanıtlanmış, yüksek performanslı termoplasitk ürünlerimiz Durethan, Pocan ve TEPEX’in kullanılmasıyla bir otomobilin ağırlığı 50 kilogram azaltılabiliyor. Bunun sonucunda da yüzde 4’e kadar yakıt tasarrufu sağlanıyor ve 100 kilometredeki karbon salınımı 0,5 kilograma kadar azalıyor. LANXESS’in hafif otomobil üretimine yönelik inovasyonlarından bir diğeri de doğalgazla çalışan araçların yakıt tanklarının iç çeperinde kullanılmak üzere geliştirilen 6 Durethan poliamid ürünümüz. Bu ürünün kullanıldığı plastik tankların ağırlığı, çelik tankların ağırlığının dörtte biri. Böylece toplam araç ağırlığı yüzde 7’ye kadar azalabiliyor.”

Geleceğin üretim yöntemi: kompozit hafif araçlar

LANXESS grup şirketlerinden Bond-Laminates’in ürettiği TEPEX kesintisiz fiber destekli termoplastik kompozitleri, hafif otomobillerin üretimi açısından parlak bir gelecek vaat ediyor. LANXESS, hafif kompozitlerin seri üretimi için gereken bileşenleri ve performans kompozitlerini ilgili üretim uygulamaları ve teknikleri ilgisiyle birlikte üreticilere sunabilen dünyadaki sayılı kimya şirketleri arasında yer alıyor. Nitekim TEPEX, karbon fiber destekli termoset hafif malzemelere, yüksek performanslı ve uygun maliyetli bir alternatif oluşturuyor. TEPEX, sac levhalar yerine kullanıldığında plastik-metal hibrit teknolojinin hafif parça üretimindeki potansiyelini alüminyum içerikli hibrit teknolojiye oranla yüzde 10’a kadar iyileştiriyor. TEPEX hibrit teknolojisinin seri üretimde doğrudan kullanılabileceği potansiyel uygulamalar arasında ön tampon, koltuklar, koltuk çapraz bağlantıları, pedallar ve hava yastığı hazneleri yer alıyor.

Düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler için yüksek teknolojili, kauçuk ürünler

LANXESS’in “yeşil” ulaşım alanındaki uzmanlığını gösteren bir diğer örneğini ise düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerin üretimine yönelik yüksek teknolojili kauçuklar oluşturuyor. Werner Breuers, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kauçuk ürünlerimiz, lastiklerin yuvarlanma direncini azaltıyor. Böylece otomobillerin yakıt tüketiminin yüzde 5 ile 7 oranında düşmesine ve karbon salınımının azalmasına olanak tanıyor. Söz konusu yeşil lastikler, mevcut araçlarda kullanılmalarıyla şimdiden iklim koruma faaliyetlerine önemli derecede katkı sağlıyor. Sunduğumuz kauçuk ürünlerini ve katkı maddelerini temel alan lastik geliştirme konseptimiz, kendi alanında AB’nin zorunlu lastik etiketleme sisteminde AA derecelendirmesini almasıyla dünyada tek olma özelliğini taşıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir