Ağustos 18, 2011

Lastik şişirmek tarihe mi karışıyor?

Goodyear Tire & Rubber Company, ABD ve Lüksemburg Hükümetleri’nin de desteğiyle; ABD Akron, Ohio Laboratuarı’nda Hava Basıncı Koruma Teknolojisi'ni (Air Maintenance Technology – AMT)  geliştiriyor. Bu yenilik sayesinde, araç lastiklerinin herhangi bir şişirme ya da elektronik işleme gerek kalmadan en uygun basınçta kalması sağlanacak. Ayrıca yakıt tasarrufu, daha düşük CO2 emisyonu, uzun lastik ömrü, araç güvenliğinde ve araç performansında artış olması bekleniyor.

Ticari araçlar için  bütçe ayrıldı

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’na bağlı Araç Teknolojisi Ofisi, geçtiğimiz günlerde ticari kamyon lastikleri için de AMT sisteminin araştırılması, geliştirilmesi ve tanıtımına 1.5 milyon Dolar destek ayırıldığını duyurdu. Bu destek Ulusal Enerji Teknolojisi Laboratuarı tarafından idare edilecek ve çalışmalar yine Goodyear'ın Akron, Ohio'daki İnovasyon Merkezi’nde yürütülecek.

Goodyear Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Jean-Claude Kihn konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; Goodyear’ın yenilikçi yaklaşımı ile bu teknik problemin çözümüne liderlik ederken, bu alanda kaydedilen ilerlemenin son derece cesaret verici olduğunu belirtti.

Minyatür hale getirilmiş pompa da dahil olmak üzere AMT sisteminin tüm bileşenlerinin tamamen lastiğin içine yerleştirileceğini belirten Kihn: “AMT sisteminin ardında yatan teknoloji karmaşık olmasına rağmen, ana fikir çok basit. AMT; enerjisini yolda dönen lastiğin kendisinden alıyor. Lastik teknolojisinde çığır açacağına inandığımız bu buluş ile sürücüler bunca zamandır “Hava Basıncı Koruma Teknolojisi” olmadan nasıl  yaşadıklarını merak edecekler” dedi.

Jean-Claude Kihn ticari araçlarda bu teknolojinin gelişimine ilişkin olarak: “Konsept olarak aynı olsalar da binek ve ticari araç lastikler için AMT sistemleri arasında önemli farklılıklar bulunuyor” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir