Mart 13, 2013

Lider Filo, liderliğe oynuyor

Tüketici alışkanlıklarının değişmesi, kuruluşların maliyet hesaplarıyla araç almaktan çok kiralamayı tercih etmelerinin etkisiyle araç kiralama sektörü büyüyor. Yabancıların da dikkatini çeken operasyonel araç kiralamada ilk 10 firmada yabancı payı yüzde 50’yi geçiyor. Lider Filo, hem günlük kiralama hem uzun dönem kiralama hem de şoförlü kiralama hizmetlerini sunan tek yerli isim olmasıyla sektörde öne çıkıyor. 

Hedef, 3 yılda 5 bin adet araca ulaşmak

Son yıllarda firmalara tanıdığı birçok avantaj ile ön plana çıkan oto kiralama şirketleri; vergi, kasko ve araç bakımıyla uğraşmak istemeyenlerin tercihi oluyor. Operasyonel filo kiralama sektörü 5 milyar lira büyüklüğe ulaşırken 2013 yılında 20 milyon TL ciro öngören, bunun karşılığında yüzde 15-17 bandında öz kaynak karlılığı hedefleyen Lider Filo, operasyonel araç kiralamada sektörün zirvesini hedefliyor. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Lider Filo; yine İstanbul Güneşli, Ankara ve İzmir’deki ofislerinin yanı sıra 15 tedarikçi bayisi ile Bodrum, Marmaris, Dalaman, Antalya, Bursa, Adana, Gaziantep, Urfa, Malatya, Kayseri, Nevşehir, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon ve Samsun illerinde de profesyonel ve kesintisiz hizmet sunuyor. Lider Filo’nun portföyünde Mercedes, BMW, Audi, Volkswagen, Toyota, Ford, Renault, Fiat ve Hyundai marka araçlar olmak üzere tam 1.650 araç bulunuyor. Güçlü finansal yapısı, kurumsal yönetim anlayışı, müşteri odaklı çözüm ilkesi ve 7/24 çağrı merkezi hizmeti ile 3 yıllık süre içinde 5 bin adet araca ulaşmayı ve sektörün zirvesindeki şirketler arasında yer almayı hedefliyor. Her sektörden müşteriye sahip olan firmanın ana hedef kitlesini KOBİ’ler, küçük ya da orta ölçekli firmalar oluşturuyor.

'Sektörde standartlar yükselmeye başladı'

Lider Filo Genel Müdürü Bülent Coşkunarda, “Sektörümüz henüz çok genç, dolayısıyla birçok firma sektörden pay almak istiyor. İşimiz iyi bir finans yönetimi ve profesyonel operasyon anlayışı gerektirir. Yaptığınız başka bir işin yanına sığdırabileceğiniz bir departman değildir. Bu yönetimi uygun bir şekilde yerine getiremeyen ve ne yazık ki müşterileri kiralama sektöründen soğutan çok firma oldu. Güçlüler kaldı ve sektörde standartlar yükselmeye başladı. Sektörde hem uzun dönem hem de günlük kiralama yapan şirketler ile birlikte 250 bin adet civarında araç olduğu tahmin ediliyor. Biz sektörde yabancı ortaklı firmaların yanında yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olarak sektörün zirvesinde yer almak istiyoruz. Uzun dönem araç kiralaması yaptığımız fiili 350 adet müşterimiz var. 2012 yılında 900 araç kiraya verdik ve 1.650 adet araç kapasitesine ulaştık, 2013 yılında toplam araç kapasitemizi 2 bin 500’e çıkartacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir