Aralık 3, 2013

Logitrans 2013 sektördeki yerini pekiştirdi

Üç gün süren ve 23 Kasım 2013 tarihinde başarılı bir şekilde sonuçlanan 7. Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı, uluslararası niteliğini daha da artırdı. 21 ülkeden katılım sağlayan 206 sergileyici firma, 56 farklı ülkeden gelen 11 bin 797 kişiye ürün ve hizmetlerini tanıttı.
Alman lojistik firması BLG Logistics Group'un Fuar ve Etkinlikler Bölümü Başkanı Holger Föh, ziyaretçi niteliğinden duydukları memnuniyeti şöyle ifade etti: “Fuarın bu kadar olumlu yönde gelişmesi bizi fevkalade şaşırttı ve hemen burada 2014'de yeniden katılacağımızı söyleyebiliriz. BLG olarak sadece çok sayıda bağlantı kurmakla kalmadık, bu kişiler aynı zamanda çok yüksek nitelikteydi.”
Hollanda'dan katılım sergileyen Noy Lojistik Muhasebe Müdürü Wido A. H. Lange de aynı şekilde tatmin olan katılımcılar arasındaydı ve şu yorumda bulundu: “logitrans 2013 beklentilerimizin ötesine geçti. Ziyaretçi sayısı yüksekti ve çok potansiyel içeriyordu.”
 Türkiye'den sonra en fazla katılımı olan ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya, Slovenya, Avusturya ve Litvanya'dan oldu. Uluslararası katılım oranı yüzde 15'a yaklaştı.
Ekol Lojistik Kurumsal İletişim Yöneticisi Mirace İrem Koyuncu bu konuya değinerek şöyle dedi: “logitrans İstanbul Fuarı'nı sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren, yeni işbirliklerine imkan veren, ticari ilişkileri geliştirmeye olanak sağlayan oldukça faydalı bir platform olarak değerlendiriyoruz. Bu sene fuara yönelik gerçekleştirilen pazarlama çalışmalarının etkilerini gözlemledik, ziyaretçi sayısındaki artış bizim açımızdan oldukça tatmin ediciydi. Her geçen sene bu sayının yükselen bir ivme kazanacağına inanıyoruz.”
 
Yaklaşık 10 bin metrekarelik iki salonda sergileme yapan firmaların yüzde 50'sinden fazlası yurtdışından katılım sağladı. Arnavutluk, Hırvatistan, Litvanya ve Ukrayna fuara ilk kez katılırken en fazla sergileme Türkiye'nin ardından Almanya, İtalya, Avusturya ve Letonya'dan gerçekleşti. Çok sayıda firma Türkiye pazarına ilk girişleri için ülke pavilyonu konseptini tercih etti. Bunlar arasında yer alan Almanya Schwaben Lojistik Kümelenmesi'nin İdari Direktörü Dr. Robert Schönberger, “logitrans 2013, firmalarımızın Alman ulusal katılımı ile Türkiye pazarına ilk adımı atmaları için iyi bir fırsat sundu. 'Tek noktadan alışveriş' konsepti ve organizatörlerin birinci sınıf desteği, pazara girişimizi kolaylaştırdı” dedi.
 

Bu yıl ilk kez A-Z Group ile işbirliği içinde Air Cargo pavilyonu da oluşturuldu. Bu konsepti memnuniyetle karşılayan Lufthansa Cargo Genel Müdürü Hasan Hatipoğlu, “İlk katılımımız olmasına rağmen çok olumlu ve verimli geçen üç fuar günü yaşadık. Hava Kargo sektörlerindeki meslektaşlarıma da 2014 senesinde katılım için şimdiden girişimde bulunmalarını hararetle tavsiye ederim” dedi.
 
Turkish Cargo Tanıtım ve Reklam Müdürü Engin Mücahit Özvar ise “Turkish Cargo olarak, logitrans 2013'ün bir parçası olmaktan mutluluk duyduk.” diyerek  “Fuar, çeşitli bölgelerden acenteler ile yapılan görüşmeler, farklı iş kollarından gelen charter talepleri neticesinde bizim için oldukça verimli geçmiştir. logitrans kapsamında gerçekleşen “2014 yılı Türk Hava Kargo Sektöründeki Fırsatlar ve Tehditler” konulu panelimiz oldukça ilgi çekmiştir. logitrans 2014'de görüşmek üzere” şeklinde konuştu.
 
Fuar sırasında düzenlenen ankete göre, katılımcıların yüzde 92'si logitrans 2014'de yeniden sergileme yapabileceklerini belirtirken bazı firmalar da önümüzdeki yıl için sözleşmelerini şimdiden imzaladı. 2014 yılının ilk katılımcılarından olan Taha Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Emin Taha, “Şirketimizin hem yurtiçi hem de yurtdışında tanıtılması konusunda önemli yeri bulunan logitrans fuarı bu yıl da faaliyetlerimize önemli katkı sağlamıştır. Önümüzdeki yıl da logitrans'da bulunmaktan mutluluk duyacağız” dedi.
 
Bu arada logitrans katılımcılarından Ceynak, Taha, Etis, Soft, ULS, Okura, Euroulak/Ulustrans, GPS-Buddy ve Ulukom 2014 yılı içinde katılımını onaylayarak, fuarın gelişimine olan inançlarını gösterdi.
Türk lojistik pazarı yıllardır büyüme gösterirken hem ulusal hem de uluslararası firmalar için büyük bir potansiyel sunuyor. logitrans da, insanların bir araya gelerek bu potansiyelden faydalanmasını sağlıyor. Catoni Deniz İşletmeleri Genel Müdürü Murat Hatabay, bu konudaki yorumunu “Aralıksız dört yıldır standımızın olduğu tek uluslararası fuarın logitrans olması, bu etkinliğin önemine olan inancımızın en iyi göstergesi. Her yıl daha büyüyen logitrans, temsil ettiğimiz armatörlerimiz, yurtdışı ofislerimiz, servis sağlayıcılarımız, freight forwarder ve nihai müşterilerimiz ile bir araya geldiğimiz vazgeçilmez bir toplantı merkezi haline gelmiştir” şeklinde ifade etti.
Fransa'nın Calais Limanı Geliştirme ve Strateji bölümünde sorumlu olan Anthony Petillon da, “Calais Limanı, 2010 yılından beri logitrans'a katılıyor. Taşıma şirketleri ve karayolu nakliyecileri ile bir araya gelebildiğimiz nadir etkinliklerden biri olan bu etkinliği takdir ediyoruz. Türkiye pazarı hızla büyüyor ve fuar da her seferinde daha da profesyonel hale geliyor. Önümüzdeki yıl görüşürüz!” şeklinde yorumda bulundu.
 
Bir sonraki Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı, 20-22 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir