Ekim 11, 2011

Loomis, zırhlı araç filosuyla Türkiye'de taşımaya devam edecek

Dünya üzerinde 14 ülkede, 20 bin çalışanı ile para ve değerli eşya taşıma hizmeti veren İsveç merkezli Loomis, Türkiye’de aynı iş kolunda faaliyet gösteren Erk Armored Güvenlik Hizmetleri AŞ’nin %60 hissesini Temmuz 2011’de devralmasının ardından Türkiye’deki yeni yapılanmasını sektöre duyuruyor.

Bu amaçla 11 Eylül 2011’de, İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğunda bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Başkonsolos Torkel Stiernlöf, Loomis İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kenneth Högman, Yönetim Kurulu Üyeleri İrem Tarhanacı, Murat Kösereisoğlu, Loomis Türkiye Genel Müdürü Sarp Tarhanacı, Risk Yöneticisi Mert Gürses, Genel Koordinatör Engin Akalın ve birçok  firma çalışanı gecede yer aldı.

İsveç’le ticaret %20 arttı

Başkonsolos Torkel Stiernlöf yaptığı konuşmada Türkiye ile ilişkileri daha fazla geliştirmek istediklerini belirterek; İki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin son 5 yılda yüzde 20 artış göstererek yaklaşık 3 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Loomis İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kenneth Högman da Loomis’in tarihinden özetle bahsederek, güvenli taşıma coğrafyalarına 15. ülke olarak Türkiye’nin de eklenmesinin kendilerine gurur verdiğini vurgulayarak: “Ekonomiler, bünyelerinde faaliyet gösteren firmaların yatırımları ve cirolarıyla beraber büyür. Bu ciroların en hızlı ve güvenli şekilde transferi günümüzde önemli bir hizmet haline geldi. Biz de hizmet verdiğimiz firmaların risklerini üstlenerek onların asıl işlerine konsantre olmalarını sağlıyoruz. Türkiye ekonomisi Loomis güvencesiyle daha verimli büyüyecektir” dedi.

Loomis Türkiye Genel Müdürü Sarp Tarhanacı da, finans kuruluşlarının modern bankacılık teknik ve uygulamalarının yanı sıra; paranın toplanması, sayım ve tasnifi ile tekrar ekonomiye kazandırılmasında da kazanılmış tecrübe ve hız sağlayan uygulamaları kullanarak karlılıklarını artırabileceklerini söyledi.

Özellikli  zırhlı araçlarla taşıyor
Toplantı sırasında, firmanın Risk Yöneticisi Mert Gürses'den filo taşımalarına ilişkin yayın grubumuza özel bilgi aldık. Gürses, filolarında yaklaşık 100 zırhlı aracın olduğunu belirterek araç profilleri, taşıma çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: “Çeşitli altın ürünleri, külçe altın, çek, bankların nakitleri, bankaların döviz, ATM paketleri gibi çok değerli malları taşıyoruz. Taşımaların başından sonuna kadar zırhlı araçlarımız devrede. Eşyalar uçakla da aktarılacaksa havalimanında bulunan  zırhlı ve uzaktan izlenme sistemine sahip araçlarımız, eşyaları, yükleneceği bölüme uçağın altına kadar getiriyor. Bu süreçteki tüm prosedürler uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştiriliyor.
 

Araç profilinde Ford Transit var

Araç profilimiz Ford'un Transit ve Connect modellerinden oluşuyor. Gereken  tüm standart ve prosedürlere uygun.  Uydudan takip sistemi var. Tehlike anında motoru otomatik olarak merkezden durdurulabiliyor. Merkezden manuel kilitlenebiliyor. Eşyalar, müşterinin kapısına ulaştıktan sonra da kasa hemen açılmıyor. Ürün gideceği yere ulaştığında, önce GPS üzerinden uydudan, merkez tarafından gerekli yerde olup olmadığı kontrol ediliyor ve sonrasında kasa merkezden açılıyor; aksi taktirde, araç görevlisi talimat verse de kilit merkezden açılmıyor.

Zırhlandırma Türkiye'de yapılıyor
 
Türkiye'de zırhlandırma alanında faaliyet gösteren birkaç seçkin firma var; biz bunların en iyileriyle çalışıyoruz. Risk faktörüne göre, hem ürün hem de taşınacağı bölge dikkate alınarak zırh kalınlığı seçiliyor ve araçların zırhlandırma işlemi yapılıyor. Araç komple parçalanarak ona zırh giydiriliyor. Yine taşınan ürüne bağlı olarak lastiklerin özel hava enjekteli mi yoksa dolma mı olacağına karar veriliyor.
 
Ürüne uygun araç şartı

Genellikle çek taşımalarında Connect'i; altın ürün ve ATM paketlerinin taşımalarında ise Transit'i kullanıyoruz. Fakat farklı ürün yelpazelerine yönelik taşıma teklifleri gelirse, onlara uygun özelliklere sahip olacağını düşündüğümüz yeni araçlar da filomuza ekleyebilir, onları da ürüne uygun bir şekilde zırhla dizayn edebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir