Ekim 23, 2013

Magna, Türkiye'de yeni fabrika açtı

Doğu Avrupa’daki büyüme çalışmaları kapsamında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde fabrika açan Magna International, otomotiv dış parça, ayna ve tasarım cam üretimi gerçekleştirecek. Açılış töreni, şirket yöneticilerinin yanı sıra yerel yönetim ve Magna’nın müşterileri olan Renault, Ford, Fiat’ın temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.  

Magna Otomotiv’in fabrika açılışında görüşlerini bildiren Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı ve Otomotiv İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, “Magna’nın Kocaeli’nde üreteceği dış trim ürünler fonksiyon, görünüm ve müşterilerin gözüne çarpması bakımından araçlar için çok önemlidir. Hiçbir hatayı affetmeyecek bu parçalar dizayn, dayanıklılık, estetik ve kalite açısından Magna deneyimleri sayesinde bu modern tesiste Ford Transit aracımızın başarısına destek ve ortak olacaktır” dedi.

Törene katılan Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık da, “Belediye olarak ilçemize yatırım yapmak isteyen girişimcilerin her zaman yanlarındayız. Kartepe, sanayisi, ticareti ve turizmiyle ekonominin her alanında gelişen bir bölge ve Magna’nın da bölgemizde yer almasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu önemli yatırımın çok başarılı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Magna International Avrupa Başkanı Günther Apfalter, şunları söyledi: “Gelişmekte olan pazarlardaki istikrarlı büyüme stratejimiz kapsamında, yeni tesisimiz otomotiv dış parça ve ayna üretimi için Türkiye’de kapılarını açıyor. Büyümekte olan küresel adımlarımız sayesinde, müşterilerimize çok daha kapsamlı bir hizmet sunabileceğiz” dedi.

Toplam alanı 11 bin 800 metrekare olan fabrikada yaklaşık 200 kişi
çalışacak. Tesis, Ford Transit için dış ayna ve mühendislik cam ürünleri
üretmenin yanı sıra araçlar için ön modül taşıyıcı, ön ve arka
tamponlar, marşpiyer ayna ve mühendislik cam ürünleri de üretecek.
Kocaeli, Magna’nın Türkiye’deki operasyonlarının ikinci lokasyonu olacak. Şirketin Magna Seating birimi 2003 senesinde Gölcük’te seri üretim araç koltuğu üreten bir tesis açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir