Nisan 1, 2008

MAN 2007 yılını değerlendirdi, 2008 hedeflerini açıkladı

250’nci yılını kutlayan MAN Grubu’nun ticari araç endüstrisinde faaliyet gösteren şirketi MAN Ticari Araçlara bağlı MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., 2007 yılı değerlendirmesi ve 2008 yılı hedeflerini 1 Nisan 2008 tarihinde İstanbul Rahmi Koç müzesinde gerçekleştirdiği basın toplantısı ile katılımcılar ile paylaştı. Toplantıya MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. üst düzey yetkilileri; Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Tuncay Bekiroğlu, Yürütme Kurulu Üyesi Gottfried Kastner, MAN Finansal Hizmetler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Semih Pala ve çalışma arkadaşları iştirak etti. Toplantıda 2007 yılı değerlendirmesi ve 2008 yılı hedefleri Kazım Tuncay Bekiroğlu, 2007 yılı şirket içi yapılanması ve 2008 yatırımları Gottfried Kastner, Man Finansal Hizmetler 2007 yılı değerlendirmesi ve 2008 yılı öngörüleri Semih Pala tarafından yapıldı.

Toplantıda 2007 yılını değerlendiren Bekiroğlu; MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş'nin       2007 yılında üretim ve satışlarının istikrarlı bir yükselme gösterdiğini, şirketin, Türkiye'de 2007 yılında 2394 adet otobüs ve kamyon satışı gerçekleştirdiğini ifade etti, MAN'ın otobüs üretim üssü olan Türkiye'nin 2007 yılında toplam 330 milyon Euro ciro elde ettiğini açıkladı.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.'nin 2007 yılında yurtiçi satışlarının 1906 kamyon ve 488  otobüse ulaştığını ifade eden Bekiroğlu 187 milyon Euro ciro elde edildiğini, şirketin, Türkiye genelinde 19 bayii, merkez ve İstanbul satış ofisleriyle, satış ve pazarlama aktivitelerinde başarı grafiğini her geçen gün yükseltiğini dile getirdi. Bekiroğlu istikrarlı ve her sene artarak büyüyen pazar paylarına dikkat çekerek otobüste %26.8, ithal kamyon ve çekici pazarında %20.8 pazar payına ulaştıklarını, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş'nin gelişen pazar payı, artan rekabet koşulları ve müşteri beklentilerine uygun olarak, 30 servis ve plazasıyla müşterilerine satış sonrasında da en iyi hizmeti vermeyi amaçladığının altını çizdi. Yeni kurulacak plazalar arasında Malatya izmir ve Diyarbakır Plazaların büyüklükleri ve verdikleri hizmet ile öne çıkacağını ifade eden Bekiroğlu, MAN'ın satış ve satış sonrası hizmetlerinin, yatırımcıları ile her geçen gün büyüdüğünü ve büyüyeceğini vurguladı. 2008 yılı'nın MAN'ın atılım yılı olacağını belirten Bekiroğlu; kamyon segmentinde TGX ve TGS serilerinin Türkiye pazarına sunulacağını, Yılın Kamyonu olan TGX serisi taşıtlar ile müşteri ve Türkiye tüketicisini buluşturacaklarını dile getirdi. MAN'ın kısa ve orta vadede Türkiye'de otobüs üretimi gerçekleştirmeyeceğini ifade eden Bekiroğlu, kamyon üretim hattının Türkiye'den Polonya'ya kaydırılmasının küresel dengeler adına  MAN ve müşterileri için daha iyi olacağı öngörüsü ile davranıldığını ve tahminlerinde yanılmadıklarını sözlerine ekledi. Türkiye'de görülen kamyondan çekiciye yönelim konusuna da değinen Bekiroğlu, bu sonucun çok doğal olduğunu ve uzun vade öngörülerinde bu konunun yer aldığını., A.B. sürecinde ki Türkiye taşımacılık sektörünün rekabetçi ve verimli çalışma konularında Avrupa standartlarına yaklaştığını belirtti. 2008 yılının, 2007 yılı gibi geçeceğine inandığını vurgulayan sözler ile devam eden Bekiroğlu MAN'ın istikrarlı büyümesinin süreceğini ifade etti. MAN Grubu’nun ticari araç segmentinde faaliyet gösteren küresel şirketi MAN Nutzfahrzeuge AG'nin 2007 faaliyetlerine'de değinen Bekiroğlu otobüs ve kamyon  üretimi yapan, MAN Nutzfahrzeuge A.G.'nin, MAN Grubu içerisinde 2007 yılında elde ettiği 10.4 milyar Euro ciro ile MAN Grubu’nun toplam cirosunun %69’unu oluşturarak holdingin en büyük şirketi olma ünvanını elinde bulundurduğunu belirtti. Almanya’nın yanı sıra Türkiye, Polonya, Meksika ve Hindistan’da üretim tesisleri bulunan MAN Nutzfahrzeuge AG'nin, 2010 yılı için belirlenen 100.000 adetlik satış hedefini şimdiden aştığını katılımcılar ile paylaştı.

Toplantıda söz alan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yürütme Kurulu Üyesi Gottfried Kastner, 2007 yılında yapılan iyileştirmelerden, 2008 yılında yapılacak yatırımlara geniş bir yelpazede açıklamalarda bulundu. Kastner MAN Türkiye'nin, 2007 yılında üretim aşamalarında  iyileştirmelere giderek, üretim verimliliğini %17 oranında artırdığını, bir vardiyada 12 otobüs üretimi gerçekleştirilecek kapasiteye ulaşıldığını ifade etti. Man Türkiye'nin ilk kez 2000’in üzerinde komple otobüs üretimi gerçekleştirdiğini, bu kapasitenin ileride kullanılacağını belirtti. Tedarikçi ve MAN Türkiye ilişkilerine de değinen Kastner, MAN Türkiye'nin üretim kalitesini artırmak için tedarikçileri ile birlikte çalıştığını, tedarikçilerini eğitime tabi tuttuğunu anlattı. Gelecek ve yatırım planlarınada değinen Kastner MAN Türkiye'nin 2008 yılında üretim kalitesini artırmaya yönelik 20 milyon Euro tutarında bir yatırım öngördüğünü, bu yatırımın şirket tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek yatırım olacağını ifade etti ve sözü, MAN Finansal Hizmetler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Semih Pala'ya bıraktı. Pala MAN Grubu’nun Türkiye’deki finans şirketi MAN Finansal Hizmetler A.Ş'nin 2005 sonunda, MAN ve NEOPLAN marka araçların finansmanının sağlanması amacıyla kurulduğunu, 2007 yılının MAN finansal hizmetler için yoğun, ve verimli geçen bir yıl ollduğunu belirtti. MAN Finansal Hizmetler'in, hızlı ve akılcı kredilendirme sistemi ile. MAN AG’nin kurduğu 7. finans şirketi olduğunu, ifade eden Pala; MAN Finansal Hizmetler A.Ş., MAN AG’nin, AB üyesi olmayan bir ülkede kurduğu ilk finans şirketi olduğuna dikkat çekti. Pala Türkiye’de satılan her 3 MAN marka otobüsün 2’sini, her 3 kamyondan 1’ini finanse eden şirketin, 2007 yılında 503 adet kamyon ve 143 adet otobüsü kredilendirdiğini ve toplam kredi portföyünün 893 milyon Euro’ya ulaştığını belirtti. Pala; kredi kullanan MAN müşterilerinin MAN Finans tarafından para kaynağı olarak değil iş ortağı olarak görüldüğünün altını çizdi ve kredi konusunda vadelerin artabileceğinin sinyalini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir