Ocak 29, 2008

MAN'dan Yunanistan'a ihracat atağı

MAN Ticari Araçlar’ın (MAN Nutzfahrzeuge AG) en önemli üretim merkezlerinden biri olan MAN Türkiye, Ankara’daki fabrikasında ürettiği MAN ve NEOPLAN markalı seyahat otobüslerini 41 ülkeye ihraç ediyor.  2007 rakamlarına göre, ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırayı 349 adetle Almanya; ikinciliği 182 adetle Fransa ve üçüncülüğü 137 adetle Rusya alıyor. Yunanistan ise 131 adetle listede 4. sırada; fakat ciro bazında bakıldığında Yunanistan’a yapılan MAN ve NEOPLAN satışları 24.1 milyon Euro tutarında. Bu rakam, Almanya ve Fransa’dan sonra en yüksek satış hacmi olarak dikkat çekiyor. Sadece NEOPLAN markası göz önünde bulundurulduğunda ise Yunanistan, hem satış adedi hem de ciro rakamlarıyla, birinci.

Fima, 3 yıldan bu yana Yunanistan’da Neoplan’ın servis ve yedek parça organizasyonunu yürüten Papadakis Bros SA şirketine de Ankara’da ürettiği otobüsleri satıyor.  Yıllık 2 bin adet otobüs üretim kapasitesine sahip olan MAN Türkiye, 2007 yılında Yunanistan’a yapılan 131 adetlik otobüs satış rakamını, bu yıl daha da arttırmayı hedefliyor.  2008’de Yunanistan’a 150’nin üzerinde otobüs satmayı hedefleyen MAN Türkiye, 6 otobüslük ilk teslimatını ise gerçekleştirmişti. 13 adetlik ikinci teslimat ise 23 Ocak 2008’de MAN Türkiye’nin Ankara’daki tesislerinde; MAN Kamyon ve Otobüs A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Tuncay Bekiroğlu, MAN Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Jens Foerst ve NEOPLAN Papadakis Bros SA Yönetim Kurulu Başkanı Mr. Papadakis’in de katıldığı törenle gerçekleştirildi.

 MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Tuncay Bekiroğlu, yaptığı açıklamada, törenin, 49 yıl sonra ülkemize ilk kez gelen Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in ziyaretiyle aynı güne denk gelmesinin çok güzel bir tesadüf olduğunu söyledi.  Bekiroğlu, iki ülke arasında geliştirilecek ekonomik ilişkilerin son derece önemli olduğunu, Papadakis firmasıyla yürütülen işbirliğinin bu anlamda iki ülke arasındaki işbirliğine katkı sağladığı için çok memnun olduklarını belirtti. MAN Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Jens Foest ise, Papadakis firmasının en önemli müşterilerinden biri olduğunu, karşılıklı anlayışın ve istekleri doğru algılayıp hayata geçirmenin bu başarıda çok büyük katkı sağladığını söyledi. MAN Türkiye’nin yıllık 2000 adet otobüs üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Foerst, bu yıl Türkiye’de 20 milyon Euro tutarında bir yatırım planladıklarını, bu sayede üretimdeki kalitelerini daha da artıracaklarını sözlerine ekledi.

Araçları Foerst ve Bekiroğlu’ndan teslim alan Papadakis, MAN Türkiye yetkililerine gösterdikleri yakın ilgi ve işbirliği için teşekkür etti. NEOPLAN markasının Yunan pazarında %33’lük bir pazar payına sahip olduğunu, Yunanistan’da satılan her üç otobüsten birinin NEOPLAN olduğunu kaydetti.

Törenin sonunda MAN Türkiye bünyesinede yer alan Beceri Eğitim Merkezi (BEM) öğrencileri tarafından yapılan otobüs maketi Mr. Papadakis’e teslim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir