Haziran 2, 2011

MAN yeni çekisini tanıttı; tarihi bir rekora koştuğunu açıkladı

MAN, Nisan ayında Türkiye pazarına sunduğu yeni çekicisi TGS WW'nın tanıtımına devam ediyor. Bursa'dan başlayarak, Türkiye'nin birçok şehrinde devam eden etkinliklerin bir ayağı da 2 Haziran'da İstanbul'da gerçekleşti. Organizasyon sırasında, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret AŞ'nin İstanbul Şube Direktörü Aydın Yumrukçal ve Kamyon Satış Müdürü Serkan Sara hem yeni aracın özellikleri hem de MAN Türkiye'nin Avrupa pazarındaki yeri ve hedefleri hakkında bilgi verdiler.

 
TGS WW'nin özellikleri

MAN TGS WW 6.800 kg ile sınıfının en hafif araçlarından biri. Euro 4 normuna uygun aracın SCR’li MAN D2066 LF 63 model motoru; silindir başına 4 sübaplı, EDC’li turbo intercooler. Araç;  400 veya 440 Bg'lik motorla sunuluyor. İstek doğrultusunda 540 Bg'lik motorla da araç edinilebiliyor.  TGS WW'nin Euro 5 versiyonu ise Eylül 2011’de Türkiye’deki yerini alacak.

Aracın şanzımanı, ZF 16 S 222 DD model; manuel, 16 ileri, 2 geri vitesli. Debriyajı MFZ 430; hidrolik kumandalı, kuru tip, tek plakalı. Şasisi Q-ST 500 TM çelik malzemeden. Fren sistemi ise MAN BrakeMatic.

TGX ile farkı

TGS, EGR ile çalışan MAN TGX’in  altyapı özelliklerini taşıyor. TGX’in  tüm motor,  şanzıman, aktarma organları gibi altyapı özelliklerine ve parçalarına sahip, yalnızca ufak farklılıklar var. Örneğin TGS’nin şanzımanında TGX’den farklı olarak “Comfort Shift “bulunmuyor.  TGX’de standart olarak bulunan klima gibi bazı özelikler de TGS’de müşteri istekleri doğrultusunda araca eklenebiliyor.  TGX ‘de tamponlar ve aynalar boyalı iken TGS’de boyalı değil. Yine TGS’nin direksiyonu TGX’e göre daha sade özeliklerde. İki aracın arasında 6 bin Euro’luk bir fark bulunuyor.

Hedef ithal pazarda bir numara olmak

Kamyon Satış Müdürü Serkan Sara, TGS WW serisini çok yakın bir zamanda piyasaya sunmalarına rağmen, yaklaşık 300 adetlik bir sipariş rakamına ulaştıklarını belirterek; “Mayıs sonu itibariyle 1700 adetlik gerçekleşmiş satışımız var. Çok ciddi sayılarda sipariş girdilerimiz mevcut. Bunlardan en önemlisi Yıldızlar Holding’e yaptığımız 650 adetlik araç satışı. 100 adedini teslim ettik. Geri kalan 550 adedi de yılın sonuna kadar teslim edeceğiz. Bunun haricinde, yaklaşık 1000 adetlik bir siparişimiz bulunuyor. Bu yıl 4 bin adetlik bir satış hedefledik, bunu yakalamak zor olmayacak. İthal pazar içindeki hedefimiz bu sene 1 numara olmak. Herhalde ithal pazarda %30’ların üzerinde bir pazar payımız olacak” diye konuştu.

 

Kamyon pazarı Avrupa'da da yükselişte

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret AŞ'nin İstanbul Şube Direktörü Aydın Yumrukçal  da MAN Türkiye'nin Avrupa'daki yeri ve hedefleri hakkında şunları söyledi:

“6 ton ve üzeri kamyon pazarında lider Almanya, daha sonra İngiltere, İtalya ve dördüncü sırada Türkiye geliyordu. İtalya ve Türkiye çoğu zaman yarışıyordu. Bu sene ise durum bu tablodan farklı gerçekleşiyor. Türkiye’deki kamyon pazarı İtalya’yı da geçecek. Türkiye Avrupa’da Almanya’dan sonra en büyük kamyon pazarı sıfatını elde edecek.
 

Biz 6 ton üstü pazarını 42 bin olarak hesaplıyoruz. İngiltere muhtemelen 40 binlerde kalacak. Türkiye’nin Avrupa’daki önemi artıyor; 4 bin adet satacağımız kamyonla bir numaralı pazar haline geleceğiz. Türkiye’nin Avrupa pazarındaki yeri yükselirken MAN da bu yükselişin ötesinde bir performans gösterecek ve  MAN'ın Türkiye’deki organizasyonu bir numaraya yerleşecek.”

Bakım paketi çalışmaları yaygınlaşıyor

Yumrukçal, MAN'ın geçen yıl başlattığı paket çalışmalarına ilişkin gelişmeler hakkında da bilgi verdi. Yumrukçal; yapılan servis anlaşmasıyla 3 yıl boyunca müşterilerinin aynı fiyatla araçlarının bakımını yaptırıp parçalarını değiştirdiklerini belirterek,  Türkiye genelinde 120- 130 arası kamyon ile 50-60 arası otobüsün bakım paket anlaşmalarını yaptıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir