Mart 10, 2011

Marathon'dan sonra Şafak da yollarda

Günümüzde belediyeler, yol ve çevre temizliği konusunda birçok ekipman ve üstyapılı araç kullanıyorlar. Gelişen teknoloji, çevre temizliğinde insan emeğini minimuma indirirken, ekipmanlarla yapılan temizliği optimum seviyeye taşıyor. Son yıllarda sayıları hızla artan yol süpürme kamyon üstyapılarına, daha küçük hacimli ve dar sokaklara girebilen temizleme ekipmanları ekleniyor.

Uzmanlık alanı temizlik ekipmanları olan İzmirli Üstün-El Temizlik Makinaları firması da bu alandaki gelişmelere bağlı olarak ürün gamını geliştiriyor. 1999 yılından beri yol süpürme makinaları imal eden firma, pratik fikirleri fiiliyata dönüştürmesiyle ön plana çıkıyor.

Üstün El Temizlik Makinaları Pazarlama Müdürü Selahattin Önder, kentlerin temizliğinde kullanılan ürünlerde teknolojinin hızla geliştiğini, kendilerinin de bu alanda giderek genişleyen bir ürün yelpazesi ve verimlilik sunan ürünlerle belediyelerin ve temizlik firmalarının ekipman taleplerini cevapladıklarını belirtiyor.

Üstün-El’in uzmanlık alanı geniş

Marathon markalı traktörle çekilir yol süpürge makinalarının üreticisi olan Üstün-El, son olarak kaldırım ve dar yolların temizliği için mekanik yürüyüşlü fiafak isimli ürünü geliştirdi.

Yaprak toplama ekipmanlarını sırtta taşınan vakumlu tip ve kendinden yürüyüşlü sistemle yeniledi.

Katı atık seçme, değerlendirme ve geri dönüşüm tesisleri imalatı ile çöpün daha ekonomik olarak değerlendirilmesini de sağlayan firma, ayrıca farklı kamusal hizmet alanlarına da yöneldi. Engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeleri ile ulaşım araçlarına kolay binmelerini ve inmelerini sağlayan hidrolik liftler imal etmeye başlayan Üstün-El, bunların yanı sıra spor ekipmanları, mezbaha makinaları imalatı, projelendirme ve montaj, turistik amaçlı gezi römorkları ve zemin temizleme fırçaları üretiyor.

Yol süpürme makinası Marathon

Marathon mekanik yol süpürme makinesi, bir geçişte 220 mm alanı süpürerek, teorik olarak 22.800 metrekare alan süpürebiliyor. Süpürme işlemi sırasında fırçalar, kaldırım kenarına sıfır yaklaşarak, en zor yerlerdeki çöpe dahi ulaşıyor.

Makinanın 500 litrelik sulama tankı bulunuyor. Yüksek hacimli depolarla, kullanıcılara kademeli sulama yapma imkanı sağlanıyor.

Aracın kazanı üzerinde bulunan kapak çalışma bittikten sonra açılarak, yıkama tabancası yardımıyla araç içi temizliği yapılıyor. Böylece toprakların yapışması nedeniyle haznenin zamanla küçülmesi de engelleniyor.

Araç, süpürme işleminden sonra içine dolan çöpü kaldırma silindirleri vasıtasıyla 1.800 mm yüksekliğe kaldırarak bir traktör römorkuna boşaltıyor. Aynı sistemle çöp konteynırına da boşaltma yapılabiliyor.

Marathon, traktöre monte edilen bir kumanda panosundan kontrol ediliyor. Operatör yerinden kalkmadan, istediği işlemleri yapabiliyor.

Kamyon üstü vakumlu yol ve pist süpürgeleri

Üstün-El'in ana uzmanlık konusu olan vakumlu yol ve pist süpürgeleri, her marka ve modeldeki ticari araca uygun olarak geliştiriliyor.

Süpürme sistemi için gereken güç, yardımcı dizel motor tarafından sağlanıyor. Fan kanatları, güçlü ve etkili emiş için dizayn edilmiş.

Motor odası gürültüyü engellemek için izole edilmiş.

Aracın yan fırça mekanizması geniş bir alana açılır ve zemine basma basıncı ayarlanabilir şekilde tasarlanmış. Bu sayede fırçanın çabuk aşınması önlenirken geniş bir çalışma mesafesi elde ediliyor. Emiş ağzında iki adet oynak teker sayesinde zemine uyumlu bir çalışma sağlanıyor.

Orta fırçalar kullanıldıkça aşağı indirilmesini sağlayacak bir sisteme sahip. Fırçalar bir anda yüksek baskıya maruz kalmadığı için daha uzun ömürlü bir kullanım sağlanıyor.

Kabin içerisindeki kontrol paneli operatörün rahat kullanabileceği şekilde tasarlanmış.

Araçla uyumlu bir görünüme sahip çöp kazanı içerisine su tankı monte ediliyor. Böylelikle karışık bir görünüm ortadan kalkıyor ve makina içerisinde her noktaya rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Makinanın çöp kazanı kalın çelik sacdan, tabanıysa paslanmaya dayanıklı krom malzemeden imal edilmiş. Kazan, hidrolik bir silindir tarafından kaldırılarak çöp boşaltılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir