Nisan 5, 2013

Mazda6'ya 'red dot' tasarım ödülü

Yeni Mazda6, ürün tasarımı sayesinde uluslararası düzeyde kabul gören 2013 red dot ödülünü kazandı.

Dokuz kritere göre adayları değerlendiren bağımsız tasarım uzmanlarından oluşan 37 kişilik jüri, yüksek tasarım düzeyi gibi nitelikleri sebebiyle KODO'dan esinlenilen Mazda6'yı ödüle layık gördü. Mazda'nın yeni nesil araçlarında kullandığı ödüllü tasarım konsepti olan KODO'nun günümüze kadar kazandığı diğer ödüller arasında Auto Bild'in 2012 Avrupa tasarım Ödülü (Mazda CX-5, ilk KODO modeli) ve Alman tasarım Konseyi'nin 2012 Otomotiv Markası Yarışmasında konsept araç kategorisinde elde ettiği birincilik (Mazda Takeri) yer alıyor.

Temelinde Takeri konsept aracı bulunan ve şirketin ikinci KODO modeli olan yeni Mazda6, Mazda'nın özgün Jinba Ittai: araçla bir olma hissini sunmayı amaçlayan SKYACTIV teknolojilerinin tümüne sahip. Sürdürülebilir Zoom-Zoom vizyonunun en ileri seviyesini bünyesinde taşıyan Mazda'nın öncü modeli, sınıfının en iyi yakıt ekonomisini, performansını ve güvenlik düzeyini sunuyor.

Mazda'nın Avrupa Ar-Ge merkezinin baş tasarımcısı Peter Birtwhistle konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Yeni Mazda6 ile birlikte, izleyenlerin duyularını harekete geçirerek, aracı gördüğünüz an aracı sürme isteği yaratan ödünsüz bir denge ve orantı ile etki bırakmayı amaçladık. Ürün tasarımı için alınan red dot ödülü, KODO'nun kişilik kazandırdığı cesur ifadelerle Mazda'da neyi başardığımızın oldukça yüksek bir kanıtıdır.'' 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir