Mayıs 19, 2008

Mercedes'in kamusal hizmet kamyonu Econic

Kamusal hizmetlerde kullanılan kamyonlar taşıma ve inşaat amaçlı kamyonlardan önce motor aktarma organları özellikleri ile önemli ayrılıklara sahip oldular. Günümüzde bu farkların sayısı artı. Ağır ticari araç üreticileri kent içinde özellikle atık toplama itfaiye gibi hizmetlerde kullanılan araçlarını kentlerin ve hizmet personelinin isteğine göre biçimlendirdiler. Bu biçimleniş son olarak artan yakıt fiyatları ve kent içinde daha az gürültü ve emisyon oluşturma isteği ile de birleşti. 2000 ‘li yıllar ile birlikte Mercedes tarafından ECONİC adı ile İsviçre’de üretilmeye başlayan kamusal hizmet kamyonları tüm Avrupa kentlerinde kamu yöneticilerine ve kentlerde kamu hizmetlerini gerçekleştiren taahhüt firmalarına tanıtılmaya başlandı. Econic’in tanıtımı ile ilgili olarak Samandıra  Koluman tesislerinde kamu hizmeti yöneticileri ve basının katıldığı bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Mercedes Benz Türk Bayilerinden koluman Motorlu Araçlar,  Mercedes Benz belediye toplama ve dağıtma araçları serisi olan Ecınic’in çöp kamyonu modelini tanıttı. Araç lansmanını gerçekleştiren Koluman İstanbul Kamu Satış Danışmanı Emre Sarp, Econic’in çöp kamyonu modelinin belediyelerde rahatlıkla kullanılacak bir araç olduğunu, sürücüye hiçbir zorluk çıkarmadan hizmet vereceğini belirtti. Sarp, aracın 1.93 cmlik ayakta durma yüksekliği sayesinde ferah kabinine ve yönlendirilebilir arka dingiline dikkat çekti.

Mercedes Econic ve ayırt edici özellikleri:
Alçak giriş, geniş bir şekilde açılan sürgülü kapı, düz kabin zemini, düşük çerçeve. Oldukça ekonomik olan doğalgazlı versiyonu. Alçak koltukseviyesi dışarıdaki insanlara yakın. araçtan dışarısının daha iyi görünmesini sağlıyor. geniş camlar ve düşük cihaz paneli. Yüksek kabindeki düz zemin ve 193 cmlik ayaktadurma yüksekliği, dört kişiye kadar optimum yer sağlıyor.  Giysi yada alet değiştirmek için çok sayıda raf ve saklama bölmesi.

Modüler yolcu koltuğu sayesinde üç ayrı koltuğu bulunuyor. Bu da yüksek bir oturma rahatlığı ve maksimum güvenlik sağlıyor. Sağlam ve bakımı kolay koltuklara standart olarak kafa koruyucular yerleştirilmiş. Ayak çukuru ve omuz seviyesindeki  boşluk. maksimum kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş.  

Güneşlik:
Ek parçalı güneşlik ve UV filtreli  koyurenkli camlar etkili koruma sağlıyor. Elektrikli güneşlik, kabinin aşırı ısınmasını  önlüyor. Araçtaki aks yükü ölçüm cihazı, mevcut araç yükünü ve her bir aks üzerindeki toplam ağırlığı sürekli olarak belirtiyor. Sürücülere yönelik olarak ise süspansiyonlu sürücü koltuğu,  yüksekliği ayarlanabilir direksiyon, ve kolay ulaşılan kumandalar bulunuyor.  Genişletilmiş 620 mm açıklıklı, pnömatik olarak çalışan yolcu tarafındaki sürgülü kapı engelsiz giriş ve çıkış sağlıyor. hareket ederken sürat 3 km/ saati  geçtiğinde, sürgülü kapı otomatik olarak kapanıyor.  Econic, hidrolik tork dönüştürücülü ve 6 vitesli.

Süspansiyon:
Econic’teki standart uyumlu seviye kontrolü, süspansiyonun ideal aralıkta çalışmasını ve çerçevenin sürekli olarak aynı yükseklikte bulunmasını sağlıyor. Ayrıca zemni açıklığının ve yaklaşma/kalkış açılarının gerektiği şekilde ayrı ayrı ayarlanmalarına olanak sağlıyor. Ayrıca istenildiği takdirde tüm Econic modellerindeki versiyonlara bağlı olarak aracın 200 mm kadar kaldırılmasını veya 60 mmye kadar alçaltılmasını sağlayan sistemler de siperiş edilebiliyor.

Şasi:
3450 ile 5100 arasındaki dingil açıklığı  2,3 veya 4 aks arasında seçim yapma opsiyonu ve 18’den 32 tona kadar çıkan brüt araç ağırlığına uygun bir şasiye sahip. Bu da aracı yerel koşullara ve özel uygulama gerekliliklerine uyacak şekilde konfigüre etmeye olanak sağlıyor.   

Ön ve arka akslar
Opsiyonel, elektronik/hidrolik olarak çalıştırılan ön ve arka akslar ile tekerleklerin aktif yönlendirilmesiminimum düzeyde bir dönüş açısını garantiliyor ve dar alanlarda da manevra yapmayı kolaylaştırıyor.

BlueTec SCR dizel teknolojisi
Arttırılmış enjeksiyon basınçları sayesinde  BlueTac  motorları sadece partikül emisyonlarını azaltmakla kalmıyor motor versiyonuna bağlı olarak  gücü de yükselip yakıt tüketimini azaltıyo.  Bu teknoloji de az bakım gerektirmesiyle kesintisiz belediye hizmetleri verilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca Avrupa içerisinde vergi kesintileri ile yüksek bir ikinci el değeri oluyor ve birkaç Avrupa ülkesinde  bir kamu ihalesine girilirken  Bluetec  olumlu bir katkı sağlıyor.

Econic için 175 kW/238 hp,  210 kW/286 hp ve 240 kW/326 hp çıkış gücüyle mevcut bulunan Euro4 dizel motorları özellikle belediye uygulamaları için tasarlanmış penformans karakteristikleri ile kendini gösteriyor.

Econic’teki Standart Tlligent motor yönetim sistemi, o anki sürüş koşullarıiçin doğru enjeksiyonun zamanının, optimum enjeksiyon ölçümünü ve kesin enjeksiyon süresini hava ve emme basıncının yanı sıra yakıt ve turbo8şarjlı besleme sıcaklığı gibi ilgili verilerin sürekli girdisine dayanarak hesaplıyor. Böylece düşük yakıttüketimiyle beraber düşük azot oksit ve partikül emisyonu da ortaya çıkıyor.

Gürültü emisyonları bakımından da Econic’in motor ve transmisyon kabini bir muhafaza sistemi ile çevrelendirilmiş.

Doğalgazlı Econic
Doğal gazla çalışan Econic, katı EEV (iyileştirilmiş çevre dostu araç) emisyon standartlarına uyuyor. Yenilikçi elektronik motor yönetim sistemi, entegre oksitleyici katalitik dönüştürücü ve doğal gazı yanmanın hiçbir artık bırakmayacağı şekilde kirletici madde üreten bileşen içermeyen doğal yanma özellikleri bunların içerisinde yer alıyor.  Gürültü bastırıcılı bir dizel motoruna kıyasla %50’ye kadar daha az gürültü emisyonu seciyeleriyle, Econic aynı zamanda yüksek nüfus yoğunluğuna  sahip alanlarda çevre üzerindeki yükün azalmasında aktif bir rol oynuyor.

Yakıt çeşitlerine örnek olarak lağımdan yeniden üretilmiş biyogaz veyatemizlenmiş ve arıtılmış çöp gazları doğal gaz gibi konvansiyonel fosil yakıtlarına alternatif olarak kullanılabilir.

Ekonomik:
205 kW/ 279 hp ile 1000 Nm’lik bir pik tork veren doğal gaz  motoru, belediye uygulamaları uygun oluyor. Tamamen elektronik motor yönetim sistemi karışım oluşumunu optimize ediyor ve zayıf yanma konseptine dayanan bir yenilikçi yanma teknolojisi içeriyor. Böylece güç tesisi tam çıktısını en ekonomik şekilde ortaya koyuyor.

Optimum ekip işi
Tork ve çıktı  karakteristikleri esas olarak dizel  birimlerinkine eşit olduğundan, hem motor hem güç aktarım mekanizmasında eş bileşenler kullanılabiliyor. Bu servis ve bakım açısından para tasarrufu sağlıyor.Ayrıca  çevreye daha dostane bir üretim prosesini de beraberinde getiriyor.

CNG veya LNG kullanımı:
LNG(Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) konvansiyonel CNG’ye (sıkıştırılmış doğal gaz) bir alternatif olarak kullanılabiliyor. LNG depoda sadece yarı yer kapladığından, kullanılması araç gidiş mesafesini iki katına çıkarıyor. Uygulamaya ve gereksinimlere bağlı olarak  birkaç CNG gaz deposu türü  bulunuyor.

CNG Econic 640 litrelik CNG depolarını standart olarak içeriyor. Kapasiteleri 560 litreden 1120 litreye kadar değişen başka çeşitler de bulunuyor.

Emisyonlar:
PM (g/kWh)
ETC döngüsü için emisyon limitleri(geçici)
Doğal gaz motorlu ve EEV sertifikalı Econic.
Doğal gaz yandığında esas olarak hiç partikül veya ince toz (PM 10 veya daha ince) üretmez. Doğal gazlı Econic EEV ile Euro5 partikül limitlerinin (0.004) altında kalıyor.

Güven ve dayanıklılık:
Mercedes Benz Econic araçları, birçok testlere tabi tutuluyor. Econic için standart olarak yapılan testler arasında;
Hidro-puls test düzeneğinde,çerçeve üzerinde  yapılan ekstrem burulma ve titreşim testleri, tuzlu su püskürtme odasındaki paslanma testleri bulunuyor.

Hafif alüminyum Econic kabinleri, tam çarpışma testlerinden de geçiyor. ECE R29/2  Avrupa  güvenrlik şartları ile İsveç kabin mukavemeti testi koşullarını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir