Temmuz 4, 2006

Mercedes'ten 2006 Değerlendirmesi

Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Müdürü ve TAİD (Ticari Araç İthalatçıları Derneği) Başkanı Bahadır Özbayır; Kamyon pazarı ve Mercedes-Benz Türk’ün 2006 ilk 5 ayına ilişkin değerlendirme yaptı. Geçtiğimiz günlerde basın yayın organlarına yollanan bu değerlendirme, yılın ilk yarısı tamamlanırken ve kurlardaki dalgalanma öncesi pazarın durumunu ortaya koyması açısından önemli bir açıklama oldu. Haziran ayında yaşanan döviz dalgalanması Avrupa’da ve Türkiye’de tatil sezonunun başlaması Ağustos sonunda başlayacak 2007 model yılından önce bu açıklamalar ticari taşıt pazarının kamyon bölümüne ilişkin olarak önemli bir veri olarak ele alındı.

Kamyonda Satışlarında İtici Güç İnşaatlar

Yılın ilk beş ayında 6 ton ve üzeri kamyonda satışların takriben 18.000 adet ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %30 oranında arttığını belirten Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Müdürü Bahadır Özbayır, segment bazında bakıldığında bu büyümenin belirli segmentlerdeki ortalamanın üzerindeki artışlardan kaynaklandığını, büyüyen segmentlerin yanında daralan segmentlerin de varlığının gözlemlendiğini ifade etti. Yılın ilk beş ayında en fazla büyüyen segmentlerin %83 ile 6×4 – 8×4 tipindeki ağır inşaat kamyonları ( damperli kamyonlar, transmikserler, beton pompaları ) ve %61 ile 6×2 aks konfigurasyonundaki inşaat kamyonu ( damperli kamyonlar ) segmentleri olduğunu belirten Özbayır; “pazarın itici gücünü ağırlıklı olarak inşaat faaliyeti teşkil etmiştir” dedi. 6-9 ton arası hafif kamyon satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %44 , 8×2 nakliye kamyonu satışları ise % 33 oranında artış gözlendiğini söyleyen Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Müdürü Bahadır Özbayır; İthal ve yerli araçlardan oluşan çekici segmentinin de büyümesini sürdürdüğünü ve geçen yıla nazaran %30 oranında büyüdüğünü ifade etti. Belediye ve kamu kuruluşlarına hitabeden 18 – 21 tonluk 4×2 kamyon satışlarının ( çöp, vidanjör vb. üst yapılı araçlar ) ve piyasada on teker tabir edilen 6×2 nakliye kamyonu satışlarının ise diğer segmentlerdeki büyümeye rağmen %29-30 oranında gerilediğini belirten Bahadır Özbayır “Mayıs ayının ortalarından itibaren yükselen döviz kurları ve buna paralel olarak artan faiz oranları mayıs ayı Pazar performansını sınırlı etkilemiştir. Netice itibariyle mayıs ayı toplam pazarı nisan ayının %2 , geçen yılın mayıs ayının da %28 üzerine gerçekleşmiştir” dedi.

Dövizdeki Dalgalanma Sönecek

2006’nın ikinci yarısı ile ilgili beklentilerini ve tahminlerinide açıklayan Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Müdürü Bahadır Özbayır; Haziran ayının da ekonomik parametrelerdeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen bir önceki yılın haziran ayının takriben %20 üzerinde gerçekleşebileceğini tahmin ettiğini belirterek, “bu durumda yılın ilk yarısı 21.500 – 22.000 adet aralığında kapanmış olacaktır” dedi. Döviz kurlarındaki %20’nin üzerindeki hızlı yükselişin özellikle yurtiçi taşımacılık yapan, yani geliri YTL olan müşteri kesimlerine yapılan döviz bazlı kamyon satışlarını belirli ölçüde etkilediğini ifade eden Özbayır; Önümüzdeki aylarda YTL fiyatlı araçlarda fiyat artışlarının devamının beklenebileceğini belirtti. Özbayır bu konu ile ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü; “Beklentimiz , döviz kurundaki dalgalanmanın önümüzdeki dönemde sönümleneceği ve kurun stabilize olacağıdır. Yıl sonu itibariyle Euro’nun 1.85-1.90 ‘lar seviyesinde oturacağından yola çıkıyoruz. Burada ekonomik faaliyetin canlılığı açısından önemli olan , kurun ihracatı da teşvik edecek ancak makul bir seviyede olmasının yanısıra günlük dalgalanmaların dar bir band aralığında gerçekleşmesidir. Ani ve kuvvetli dalgalanmalar aşağı yönde bile olsa ekonomik faaliyeti olumsuz etkilemektedir.

Netice itibariyle bu varsayımlar altında inşaat ve çekici pazarındaki canlılığın , ilk 6 aydaki hızında olmasa da devam edeceğini düşünüyoruz. 2006 yılı 6 ton ve üzeri kamyon pazarının 45.000 – 46.000 adet mertebesinde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz.”

Hedef Bu Yılda Pazarı Lider Kapamak

Mercedes Benz Türk’ün 2006’nın ilk 5 ayındaki durumuna ve önümüzdeki dönem beklentilerinede değinen Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Müdürü Bahadır Özbayır; “Mercedes-Benz Türk olarak 2005 yılını % 22.1 pazar payıyla lider olarak kapatmıştık. 2006 yılının ilk beş ayı itibariyle % 22 cıvarında pazar payı ile liderliğimiz devam etmektedir. Hedefimiz bu yılı da pazar lideri olarak kapatmaktır.” dedi. Mercedes Benz Türk’ün Mayıs sonu itibariyle çekici’de %34 , çift çeker inşaat kamyonlarında %64 , 9-16 ton hafif kamyonda da %26 pazar payı ile segment bazında liderliğini açık ara sürdürdüğünü ifade eden Özbayır; “Daralan bir pazar olmasına rağmen 6×2 nakliye pazarındaki pazar payımızı %14’e çıkarmış ve diğer bir yerli rakibimizin önüne geçmiş durumdayız. 8×2 segmentinde de pazar payımız %16” dedi. Makroekonomik parametrelerdeki değişiklikler nedeniyle yıl başındaki toplam pazar beklentilerinin ve buna bağlı olarak da satış adetlerinin bir miktar revize ettiklerini ifade eden Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Müdürü Bahadır Özbayır çekici ve inşaat araçları pazarının her halukarda geçen yılın üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini , 10.000 adedin üzerinde bir çekici ve 4.000 adedin üzerinde ağır inşaat aracı pazarının oluşmasını beklediklerini belirtti. Hedeflerinin çekici’de %35 , inşaat kamyonlarında %65 , hafif kamyonda ise %30 pazar payı almak olduğunu belirten Özbayır sözlerini şöyle sürdürdü; “Aksaray fabrikamızdan kamyon ihracatımız da hızla devam etmektedir. 2006 yılında takriben 3.000 adet kamyon ve çekici ihraç etmeyi planlamaktayız. Aksaray fabrikamızda planlı yatırım faaliyetlerimiz devam ediyor. Biz Mercedes-Benz Türk olarak planlamamızı yıllık, üç yıllık ve 10 yıllık periyodlar dahilinde yapıyoruz. Pazarın gelişimi , trendler ve müşteri talepleri doğrultusunda her zaman yeni ve değişik ürünlerle pazara girebiliriz. Ancak 2006 yılı içinde ürün paletimizde önemli bir değişiklik olmayacaktır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir