Haziran 26, 2008

Mercedes-Benz'den ekonomik, çevreci ticari taşıtlar

Mercedes Benz hafif ticari taşıt alanında yaptığı çalışmaları 10 Haziran 2008 tarihinde Hamburg'da yaptığı tanıtım toplantısı ile duyurdu. Toplantıya Mercedes Benz Hafif Ticari Araçlar Geliştirme Bölüm Başkanı Peter Janssen,  Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar İletişim Bölüm Başkanı Michael Gutzeit ve üst düzey yöneticiler katıldı. Yapılan deneme sürüşleri ile gelinen nokta ve teknolojik seviye uygulamalı olarak tanıtıldı. Mercedes Benz’in tantımını gerçekleştirdiği taşıtları günlük kullanım şartlarında kullanan ve test eden müşteriler, taşıtları  değerlendirdi, kazanımlarını katılımcılar ile paylaştı. Mercedes Benz önümüzdeki aylarda; Sprinter'in üç yenisi; Sprinter ECO Start, Sprinter NGT ve Hibrid Sprinter'i hafif ticari taşıt pazarına sunmayı planlıyor. Yeni teknoloji; ekoloji ve ekonomiyi bir arada sunuyor.

ECO Start

Mercedes Benz Sprinter'a uyguladığı ECO Start donanımı ile dur, kalklarda, trafikte harcanan yakıt miktarını ve hava kirliliğini azaltıyor. Motorun 3 saniyeden fazla duraklamalar için durdurulması mantığı ile geliştirilen ECO Start, taşıt bekleme yaparken vitesin debriyaja basılarak boşa alınması ve motorun durdurulması, hareket edileceğinde; debriyaja basılması ve motorun çalıştırılması  prensibi ile çalışıyor. İki kez 3 saniyeden fazla trafikte bekleme yapıldığında sistem devreye otomatik olarak giriyor. Standart kullanımda %5-8 tasarruf sağlayan sistem yoğun trafiği ve dur kalk'ı fazla olan kullanımda %20 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Operasyon maliyetini azaltmasının yanında egzos ve ses emisyonunu düşüren sistem, taşıtı çalıştırmak için debriyaja basıldığında bekleme yapmıyor, motoru çalıştırıyor. Motor soğutma sistemi ve farlar motor kapatıldığında dahi işlevini yerine getiriyor.

Sprinter NGT

Mercedes Benz'den doğal gazlı Sprinter. Düşük işletim maliyeti ve düşük emisyonlu, doğalgazlı Sprinter'lar farklı uygulamalarda kullanılmak üzere türevleri ile Mayıs 2008'den Avrupa pazarına sunuldu. Dizele oranla %40 düşük maliyet sunan doğal gazlı motor; 156 beygir güç ve 240 Nm tork üretiyor.      

Düşük işletim maliyeti

Akaryakıt fiyatlarının yükselmesi ve çevre kaygılarının artması, düşük emisyonlu ve ekonomik yakıt arayışlarına yönelimi artırdı. Toplu taşıma alanında farklı uygulamaları görülen doğal gaz kullanımı hafif ticari sektörüne Sprinter ile adım atıyor. Dizele oranla %40'a varan işletim maliyeti avantajı sunan doğalgazlı ve benzinli motor, Euro4 standartlarını karşılıyor. Dizele oranla partikül, NitrojenOksit, HidroKarbon, KarbonMonoksit ve SülfürDioksit salınım miktarını alt seviyelere çeken doğal gaz düşük gürültü emisyonu ile de dikkat çekiyor. Farklı güç ve yakıt seçenekleri ile Sprinter NGT, kullanılan taşıt türüne göre 300-450 km menzil sunuyor. Taşıtta farklı yakıt modlarına ön konsolda bulunan bir düğme vasıtası ile geçiliyor. Yakıt durumu hakkında kullanıcıyı bilgilendiren gösterge kullanıcıyı anlık bilgilendirerek sürprize izin vermiyor. Yakıt dolumu ise oldukça pratik, fosil yakıtlar için kullanılan yakıt girişinin yanında konumlandırılmış, dogal gaz dolum girişi zahmetsizce dolum işleminin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Sprinter Hibrid

Mercedes Benz'in ikinci nesil hibrid taşıtı, Sprinter; dağıtım ve kısa mesafe ulaştırmalarında; yakıt ekonomisi, sessizliği ve çevre  konusunda göstermiş olduğu yüksek performans ile dikkat çekiyor. Şehir merkezlerinde yaşanan gürültü ve hava kirliliğine çözüm olarak sunulan hibrid, gelecek yıllarda ticari ve kişisel kullanım için ilk alternatif olmaya aday. İkinci nesil Sprinter hibrid, benzinli motoru ile 30 km menzil sunuyor ve paralel hibrid sistemini kullanıyor. Elektirik motoru; otomatik vites kutusu ve motor arasına yerleştirilmiş. Arka aksın hemen ardına yerleştirilen lityum ion aküler 175 kg ağırlığa sahipler. İkinci nesil standart hibrid Sprinter van 3665 mm aks açıklığı ile 2.2 tonun altında bir ağırlığa sahip, sürücü dahil izin verilen yükleme kapasitesi ile taşıt ağırlığı 3.88 ton. Sürücü 1.6 ton yük taşıma kapasitesi ve ve geniş iç hacmi ile konvansiyonel dizel motorlu Sprinter'dan az bir farkla istenilen alanda hibrid Sprinter'ı yük ve insan taşımasında kullanabiliyor. Yeni Sprinter hibrid'in teknolojiye özel donanımları arasında, dışarıdan akülerin şarz edilebilmesi için güç prizi, elektirikli direksiyon servo pompası, fren servo birimi, iklimlendirme kompresörü yer alıyor. Taşıt aküleri üç farklı yöntemle şarz edilebiyor. Motor gücünün hareket halinde aküleri doldurması, frenleme esnasında elde edilen enerjinin akülere aktarılması ve akülerin güç prizi ile dışarıdan güç alarak doldurulması.

Çift motorun getirisi; yüksek güç

İkinci nesil Sprinter kullandığı akıllı güç yönetim sistemi ile elektirik ve konvansiyonel yakıt kullanan motorun gücünü birleştiriyor. Güce ve yüksek torka ihtiyaç duyulduğunda, elektirik ve fosil yakıt motoru kombine kullanılıyor, böylelikle ani ivmelenme ihtiyacı karşılanıyor.

İkinci nesil Sprinter hibrid'in elektirik motoru 42 kW/ 57Bg güç ve 182Nm tork üretiyor, kısa süreler için, ani ivmelenmelerde kullanılmak üzere elektirik motorunun gücü 71 kW/96 Bg'e çıkabiliyor. Akülerin kapasitesi ise 14kW/saat. Taşıtın benzin ile çalışan içten yanmalı motoru 6 silindirli 3.5 litre hacminde. Motor 190 kW/ 258 Bg güç 2500-5000 devir aralığında 340 Nm tork üretiyor. Araç standart 5ileri tork dağıtıcısına sahip vites kutusu ile kullanıcılara sunuluyor. Çevre ve maliyet kaygıları ile üretilen ikinci nesil hibrid Sprinter jeneratöre ve elektirik gücüne ihtiyaç duyulduğunda mobil jeneratör özelliği ile kullanılacak makine ve donanıma güç veriyor, böylece Elektirik motoru yolda olduğu kadar sahada da kullanım alanı buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir