Temmuz 4, 2007

Mercedes-Benz'in yeni otobüsü Tourismo Türkiye pazarında

Mercedes-Benz Türk ailesi, yeni otobüsü Tourismo’yu 4 Temmuz 2007 tarihinde Mercedes-Benz Türk Pazarlama Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla tanıttı. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, Otobüs Pazarlama ve Satış Bölüm Müdürü Akif Nuray ile  Basın-Halkla İlişkiler Kısım Müdürü Tülin Steinhauser’in konuşma yaptığı toplantıda yeni Tourismo’nun tüm özelliklerine ve Türkiye pazarında oluşturulacak konumuna değinildi.
Toplantı sonrası Tourismo’nun mevcut iki modeli, Mercedes-Benz’in Türkiye’deki müşterilerine tanıtılmak üzere 6 hafta sürecek 22 il ve 176 noktayı kapsayacak Türkiye turuna uğurlandı.

Mercedes’in yenileri
 
Şehirlerarası taşımacılıkta ve turizm sektöründe kullanılacak olan Tourismo iki farklı model ile sunuluyor.

 2 akslı, 12.14 m uzunluğunda olan Tourismo 15 RHD 46 yolcu kapasiteli ve 354 Bg gücünde, Euro III normuna uygun ve MB OM 457 hLA  (Sıra 6 silindirli) motora sahip.
3 akslı, 13.9 m uzunluğunda olan Tourismo 17 RHD ise 54 yolcu kapasiteli ve 421 Bg gücünde, Euro III normuna uygun ve MB OM 457 LA (Sıra 6 silindirli) motorla donatılıyor. Her iki modelin yüksekliği ise 3.62 m.

Aktif güvenlik sistemlerinden; virajlarda savrulmaya karşı ESP, tekerleklerin frenleme anında kilitlenmesini engelleyen ABS, dengeli frenleme sağlayan elektronik fren sistemi EBS, hızlanma anında çekici tekerleklerin kaymasını engelleyerek buzlu yollarda kalkış imkanı verebilen ASR ve fren destek sistemi BAS yeni Tourismolar’da standart olarak bulunuyor.
Tourismo’nun dış tasarımında, Mercedes-Benz otobüslerinin karakteristik B sütunu, akıcı çizgileri, üç parçalı çamurluğu, yukarıya doğru genişleyen yüksek arka cam ve arka farlarının üç boyutlu tasarımı ön plana çıkıyor.

İç tasarımında ise uzun boylu yolculara rahat hareket etme olanağı sunan 2010 mm’lik koridor yüksekliği, ergonomik koltuklar ve kullanımı rahat servis panelleri bulunuyor.
Şoför mahallinde bakıldığında; park freni kumandası, joystick şeklindeki servo-shift vites kolu, ısı izolasyonu sağlayan “Opticool” ön cam dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir