Ağustos 15, 2007

Mercedes-Benz Conecto'yu yeniledi!

Mercedes-Benz Türk’ün belediye tipi otobüsü Conecto tamamen yenilendi. Yeni araç  13 Ağustos – 19 Eylül 2007 tarihleri arasında Türkiye turuna çıkarak yeniliklerini meraklılarla buluşturuyor.  
İlki Park Orman’da İstanbul müşterilerine yapılan tanıtım ile başlayan gezi,  26 şehir ve 29 noktayı kapsıyor.

Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Fabrikasında üretilen yeni Conecto, katoforez daldırma boya tesisinde gördüğü işlem sayesinde korozyona karşı güçlü bir şekilde korunuyor. Alçak tabanlı bir otobüs olma özelliğiyle önceki modellerden belirgin bir şekilde ayrılan yeni Conecto, şehir merkezlerinde kullanım için ideal kabul edilen ölçüler; 12 m uzunluğa, 2,55 m. ene ve 3,06 m. dış yüksekliğe sahip; ayrıca  21,54 m’lik dönme çapı ile kullanıcısına yüksek bir manevra kabiliyeti sunuyor.

Üç kapısı ve alçak tabanlı yapısıyla yolcuların araca binme ve inmesini konforlu hale getiren yeni Conecto’nun 320 mm ön kapıda, 340 mm orta ve arka kapıda basamak yüksekliği  bulunuyor. Araç yüksekliği yana eğilme fonksiyonu sayesinde 60 mm daha azalıyor ve yaşlılara, hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara, tekerlekli sandalye veya çocuk arabası kullanıcılarına otobüse binme ve inme olanağı sunuyor. Öte yandan yeni Conecto’nun alçak taban yapısı ve üç geniş kapısı da duraklarda yolcuların araca  binmelerini ve inmelerini kolaylaştırarak yolcu akışını hızlandırıyor ve aracın yoğun hatlarda daha seri hareket etmesini sağlıyor.

Yeni Conecto’nun yolcu kapasitesi 26 koltuklu, 71 ayakta olmak üzere 97 kişi. Geniş, renkli yan camlar, 2313 mm tavan yüksekliği, modern koltuklar mevcut. Şoför mahallinde, yolcu bölümünden ayrı bir klima ve havalandırma sistemi bulunuyor.

Yeni Conecto’nun sessiz, Euro-3 normlarına uygun 6,4l hacimli motoru 2200 devir/dakikada 205 kW (279 bg) güç üretiyor. Motorun aracın arka tarafına dikey olarak yerleştirilmiş olması, hem motorun hem de motora bağlı agregaların bakımında büyük kolaylık sağlıyor. Yeni Conecto’da müşteriye dört vitesli Voith veya altı vitesli ZF otomatik şanzıman seçenekleri sunuluyor.

Geniş kapsamlı aktif güvenlik paketi ile donatılan Conecto, dört tekerlekte disk frene sahip. Aracın standart donanımında bulunan ABS (Anti Blokaj Sistemi), ASR ( Anti Patinaj Sistemi) ve EBS (Elektronik Fren Sistemi) seyir güvenliğini sağlıyor. Otomatik şanzımana entegre retarder, aracın fren sistemi ile birlikte sarsıntısız yavaşlamasını sağlıyor ve fren mesafesini kısaltıyor.

Yeni Conecto’nun 18 metrelik körüklü modeli ise 2008 yılı başında tanıtılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir