Şubat 8, 2006

Mercedes-Benz Türk 2005 yılında da kamyon pazarının lideri

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Pazarlama ve Satış Direktörü Eşref Biryıldız’ın 2005 yılı sonu itibariyle Türkiye kamyon pazarı ve Mercedes-Benz ‘in konumu hakkındaki değerlendirmesi:

Kamyon Pazarı

Türkiye 6 ton ve üzeri kamyon pazarı geçen yıl 2004 yılına göre %12 oranında bir büyüme gösterdi ve 42.000 adede yakın bir satışla kapandı. Bu, kamyonda şimdiye kadar gerçekleşen 2. en yüksek pazar yılı idi. Özellikle yılın ikinci yarısında ivme kazanan satışlar, Aralık ayında 6.350 adetle rekor seviyeye ulaştı. Bu büyümeyi sağlayan lokomotif sektörler inşaat ve çekici segmentleri oldu. İnşaat kamyonları pazarı tek çeker ve çift çeker toplamında geçen yıla göre %79 oranında bir büyüme kaydetti. Çekici segmenti de %11 büyüme oranı ile önemli bir gelişme gösterdi ve ilk defa yıllık 10.000 adet sınırını aştı. Piyasada “10 teker” tabir edilen 6×2 nakliye kamyonu pazarı ise daraldı, geriye kalan diğer segmentlerde de pazar 2004 yılının adetleri seviyesinde gerçekleşti.

Mercedes-Benz Türk A.Ş’nin kamyon pazarındaki 2005 yılı performansı

Mercedes-Benz markası 6 ton ve üzeri toplam kamyon pazarındaki yıllardır süregelen liderliğini %22.1 pazar payı ile 2005 yılında da sürdürdü. Böylelikle Mercedes, son 6 yılda 5 kez pazar birincisi oldu.

Yıl sonlarında şirketlerin kendilerine göre bir pazar tanımlaması yapıp, kendi belirledikleri pazar segmentleri toplamında liderliklerini ilan ettikleri gözlemleniyor. (16 ton ve üzeri ağır sınıfta pazar liderliği, ithal araçlar arasında pazar liderliği ve hatta tek tip bir araç sınıfında pazar liderliği gibi). Oysa kamyon pazarı bir bütündür . İthal – yerli kamyon ayrımı bugün binek otomobilinde olduğu gibi kamyon pazarında da anlamını yitirmiştir. Pazar segmentasyonuna gelince: Avrupa’da toplam pazar standart olarak 6 ton ve üzeri olarak tanımlanır. Mercedes-Benz Türk de bu ölçüyü esas alır. Şirketin 6-9 ton arasında bir ürününün olmamasına ve pazarın %14-15’ini oluşturan bu segmentin Mercedes-Benz Türk’ün pazar payını düşük göstermesine rağmen değerlendirme dışında tutulmaz. Şirketlerin kendilerine uygun gelen referans pazar tanımlamaları bazındaki değerlendirmelerine saygı duyan Mercedes-Benz Türk, hem yerli üretimi, hem de ithalatı olan ve pazarın 6-9 ton hariç tüm segmentlerinde faaliyet gösteren bir firma olarak gelecekte de değerlendirmelerini doğrusu olan 6 ton ve üzeri toplam pazar bazında yapmaya devam edecektir.

Mercedes-Benz Türk A.Ş, 2005 yılında kamyonda hem üretim, hem yurtiçi satış ve hem de ihracatta birinci oldu.

2005 yılında Aksaray fabrikasında 11.600 adet kamyon üretildi, yurtiçi satışları 9.242 adedi ihracatı ise 3.500 adedi buldu. Yurtiçi satışlarda Avrupa’da 2004’te de olduğu gibi 2005 yılında da Almanya’dan sonra ülkesinde en fazla Mercedes kamyon satan şirket olan Mercedes-Benz Türk, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkeleri geride bıraktı. Şirket, bu başarısını Türkiye’de yaşanan bütün kriz dönemleri dahil kesintisiz sürdürdüğü yatırımları, dünya standartlarındaki üretim teknolojisi ve kalitesi, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği ve doğru zamanlama ile piyasaya sürdüğü ürünleri, yüksek performanslı bayi satış ve servis teşkilatı sayesinde elde etti.

Mercedes-Benz Türk A.Ş’nin 2005 yılında segment bazında elde ettiği sonuçları ise Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır değerlendirdi:

Mercedes-Benz Türk, çekici satışlarında %35 pazar payı ile liderliğini sürdürdü. Şirket hem yerli hem de ithal çekiciler dikkate alındığında en yakın iki rakibinin toplamından çok daha fazla çekici satışı gerçekleştirdi. Bugün Aksaray fabrikasında Avrupa standartlarında üretilen Axor çekiciler, hem yurtiçi hem de uluslararası nakliye sektörüne hitabediyor, aynı zamanda Batı Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere bir çok ülkeye ihraç ediliyor. Bu araçlarda kullanılan motorlar rakiplerin aynı nominal güçteki motorlarına göre çok daha fazla çekiş gücüne sahip olduğu gibi düşük yakıt tüketimi açısından da rakipsiz. Üretilmeye başlandığı 2001 sonundan bu yana gerçekleştirilen 10.000 adede yakın çekici satışı bunun en önemli göstergesidir. Diğer taraftan ithal edilen Actros da yerli ürün Axor’u başarı ile tamamlıyor.

Ağır şantiye inşaat kamyonlarında da Mercedes-Benz Türk’ün geleneksel liderliği devam ediyor. 2005 yılında şirketin segmentteki pazar payı %62 oldu. Yılın son çeyreğinde pazara sunulan Türkiye’nin ilk ve tek yerli 8×4 inşaat kamyonu Axor 4140 ve ilk 400 beygir gücünde yerli 6×4 inşaat kamyonu Axor 3340 büyük ilgi gördü. Üretimi devam eden efsanevi Axor 3028 ile ithal bir ürün olan Actros yıllardan beri en çok tercih edilen inşaat kamyonlarının başında geliyor.

9-16 ton hafif kamyonda Atego %30 pazar payı ile liderliğini 2005 yılında da devam ettirdi. Atego düşük yakıt tüketimi, konforu, çevikliği ve yüksek istiab haddiyle rakiplerinin önünde gitmeye devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk, 32 tonluk 8×2 uzun yol nakliye kamyonları pazarında %20 pazar payına ulaştı. 2005 yılı Mart ayından itibaren satışı yapılan 400 beygir gücündeki kamyon Axor 3240 büyük ilgi gördü. Üretimine devam edilen Axor 3228 de başarılı çizgisini devam ettirdi.

Diğer kamyon pazarı segmentlerinde ise bunların bir kısmında yaşanan daralma ve rakiplerin agresif fiyat politikalarına rağmen Mercedes-Benz Türk asgari %10’luk bir pazar payını muhafaza etti.

Mercedes-Benz Türk 2006 yılında da 6 ton ve üzeri pazarda liderliğini devam ettirmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir