Ocak 17, 2011

Mercedes-Benz Türk 2010'u zirvede kapattı

Mercedes Benz Türk, 2010  yılı faaliyetleri ile 2011 yılını değerlendirdiği basın toplantısını gerçekleştirdi. Firmanın her yıl tekrarlayarak gelenekselleştirdiği bu değerlendirme toplantısında tüm ürün grupları hakkında satış rakamları verildi. İstanbul Ortaköy Feriye Restaurant'ta gerçekleşen sunuma Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, Otomobil ve Pazarlama Satış Direktörü Şükrü Bedikhan, Otobüs  Pazarlama ve Satış Müdürü Akif Nuray, Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır özbayır, Hafif Ticari Araçlar Pazarlama ve Satış Müdürü Tufan Akdeniz, Satoş Sonrası Hizmetler Müdürü Ergiz Esen, Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş Müdürü Osman Nuri Aksoy, Finansal Hizmetler Pazarlama ve Satış Direktörü Tayfun Öneş ve Basın-Halkla İlişkiler Kısım Müdürü Tülin Steinhauser katıldı.

Toplantı, Mercedes-Benz Türk'ün 29.663 adet ile tarihin en yüksek satış adedine ulaştığı, 1967'den günümüze 59 bin otobüs, 132 bin kamyon üretimi gerçekleştirildiği ve 2010 yılında toplam 30 milyon Euroluk yatırım yapıldığının belirtilmesi ile başladı. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, yıl boyunca teknoloji, Ar-Ge çalışmaları, otobüs-kamyon fabrikalarına yönelik yatırımlar, kültür ve sanat alanındaki sponsorluklar ile eğitim alanına yapılan yatırımlardan bahsetti.

Otomobilde rekor, Otobüste rekor ihracat, Kamyonda yüksek grafik

Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz'un yaptığı sunum ve değerlendirmelere göre Mercedes-Benz Türk, 2010 yılında 2466 adet otobüs ve 12.018 adet kamyon üretti ve her iki ürün grubunda pazar liderliğini sürdürdü.  Şehirlerarası otobüste ise %60'lık bir pazar payını yakalayarak bu alanda liderliğini sürdürürken otobüs ihracatında ise başta Batı Avrupa olmak üzere 1792 adet otobüs ihraç etti.
Kamyon pazarına bakıldığında 11367 adetlik satış ile pazar payını %38'e çıkartarak 9. kez pazar liderliğini koruyan Mercedes-Benz, 2010 yılında da 1679 kamyon ihraç ederek bu alanda %58 bir yükselme yaşadı. Hafif Ticari Araç segmentinde ise 2009 yılında %6.4 olan Mercedes-Benz'in pazar payı %7.9'a yükselerek 5262 adetlik satışı yakaladı.
Otomobilde ise Mercedes-Benz Türk  %26.8 oranında bir artış göstererek 12.300 adet ile tarihindeki en yüksek otomobil satış adedini yakalamış oldu.
Wolf Dieter Kurz, 2009 yılında kurulan 2. el hizmeti amacı ile kurulan Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş'nin de 2010 yılını başarıyla kapadığına değinirken %100 artışla 2010 senesinde 1132 adetlik satış gerçekleştirdiğini kaydetti. Kurz, gerçekleşen satışlarda da Mercedes-benz Finansman Türk şirketinin önemli katkılarının olduğunun altını çizdi.

Yurtiçinde rekorlar ve liderlikler

Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ise yaptığı konuşmada genel veriler sunarak pazarı değerlendirirken Mercedes-Benz Türk'ün iç pazar performansı hakkında birtakım veriler sundu. Toplam otomotiv pazarının 510 bin adet olduğunu ifade eden Sülün, 2010 yılının beklenenin üzerinde bir grafik izlediğini belirtti. Sülün tüm segmentler içerisinde sadece otomobilin rekor kırdığını, ağır ticaride önceki yıllarda daha büyük pazarların yaşandığını ve şehiriçi otobüste ise %70 oranında gerileyen bir pazarın olduğunu vurguladı. Sülün Mercedes-Benz Türk faaliyetleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bizim ise otobüste satışlarımızı bir önceki yıla göre %83 artışımız var. Otobüs sektöründe lideriz ve RHD segmentinde en yüksek satışımızı gerçekleştirdik. Şehiriçinde ise 10 adet 2010 Aralık ayında yaptık. Kamyonda ise %117'lik bir artışımız var. 9 yıldır liderliğimiz devam ediyor. Bu sayı 5200'den 11.400'e çıktı. Aksaray fabrikamızdaki üretim artışı 2009 ile 2010 arasında %300 oldu. Bu oran Türkiye'nin ve Türk işçilerinin ne kadar esnek olduğunun bir göstergesidir.
Yeni araç adetlerine baktığımızda geçen seneye göre %60'lık, şirket tarihimizde ise %43'lük bir artışımız bulunuyor. Hafif ticari araçlarda karşılaştırmalı segmentte ürün gamımızda orta ve büyük sınıfta Vito, Viano ve Sprinter ile tarihimizdeki en yüksek pazar payını aldık. 2010 yılında 3500 adet Sprinter satışımız gerçekleşti. Bu sebepelrden dolayı satış sonrasında da en yüksek ciroya ulaştık.

Yeni ürünler arasında ise 13 metre RHD segmentinde Tourismo, Yeni Viano ve Vitolarımız, kamyonda da Aralık ayında Aksaray fabrikamızdan ilk yerli Actros'umuzu banttan çıkardık. Özellikle de inşaat alanında hafifletilmiş beton mikser ve beton pompası segmentinde de yeni ürünlerimizi sunduk.

Hedef 35 Bin satış

Avrupa ile Türkiye'yi karşılaştırdığımızda 2009 yılındaki teşvik sistemi bittikten sonra Türkiye müthiş bir zıplama yaptı. Biz otomotivciler olarak 2010 yılında bu talebin bu kadar yoğun olmayacağını söylüyorduk. Hepimiz yanıldık ve bundan mutlu olduk. 510 binlik bir pazara ulaştık. Fakat nüfus olarak bize yakın olan Almanya'nın 4 milyon adet toplam pazarı bulunuyor. Biz buna göre bin kişiye düşen araç adedi bakımından Almanya'ya göre gerideyiz. Dolayısıyla geleceğe ümitle bakıyoruz ve %12-14'lük bir büyüme hedefliyoruz. Mercedes-Benz Satış olarak 35 binlik bir hedefimiz var. Bu da pazarın gelişimine bağlı olacaktır. “

MBT 2011 hedefleri

Pazar şartlarına ve ihtiyaçlara göre Mercedes-Benz Türk'ün gelişen ürün gamı ve pazardaki yükselen satış adetleri, firmanın 2011'e bakışını da belirlemiş oldu. Yükselen grafiğin süreceğini ifade eden MBT yetkilileri, Hoşdere ve Aksaray fabrikalarına yatırımların devam edeceğini vurguladılar. Böylelikle önümüzdeki 5 yıllık süreçte Aksaray Kamyon Fabrikası'na toplamda 130 milyon Euro'luk yatırım hedefi de belirtilmiş oldu. Buna göre MBT'nin 2011 yılına bakışında ;
-Türkiye otomotiv pazarında iyileşmenin süreceği,
-MBT'nin pazardaki güçlü konumunu koruması,
-Otobüs ve kamyonda pazar liderliğinin devamı,
-Yatırımlara devam edilmesi,
-Üretimde ihracatın payının artırılması,
-ürün yelpazesinin pazar şartları ve ihtiyaçlarına göre genişlemeye devam edilmesi,
-Karl benz'in ilk otomobil için aldığı patentin, yani otomobilin 125. yılını ve Aksaray Kamyon Fabrikası'nın 25. yılının kutlanılması
gibi hedefler ve gerçekleşecek etkinlikler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir