Temmuz 9, 2011

Mercedes Benz Türk Kamyon Fabrikası : Aksaray'da dolu dolu 25 yıl

Mercedes-Benz Türk, Aksaray'daki kamyon fabrikasının 25. yılını, Daimler Yöneticileri ve kalabalık bir basın grubu ile kutladı. 25 yıldır bir Orta Anadolu kenti olan Aksaray'da üretimini sürdüren fabrikanın kutlamasına Mercedes-Benz Türk yöneticileri yanında Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı/Mercedes Otomobil Grubu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Renschler, Mercedes-Benz Avrupa-Latin Amerika Kamyon Grubu Başkanı Hubertus Troska, Mercedes-Benz Wörth Kamyon Fabrikası Direktörü, Mercedes-Benz Kamyon Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, Mercedes-Benz Kamyon Avrupa Üretim Ağı Sorumlusu ve Mercedes-Benz Special Trucks Müdürü Yarış Pürsün katıldı. Mercedes-Benz Türk yöneticilerinden ise Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, Mercedes-Benz Türk Kamyon Üretim Direktörü Gerald Jank, Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, Mercedes-Benz Türk Finansman ve Controlling Direktörü Dr. Michael Nicklas, Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim Direktörü Klaus Pfeifer, Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır ve Mercedes-Benz Türk Kurumsal İletişim Kısım Müdürü Tülin Steinhäuser katıldılar.

Toplantıda konuşan Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, Türkiye’yi Güneydoğu Asya ülkelerinden sonra yeni bir ekonomi kaplanı olarak tanımladı. Dr. Zetsche “ Bugüne kadar Türkiye’ye 670 Milyon € tutarında yatırım yaptık. Türkiye’deki otobüs ve kamyon üretim tesislerimiz bugün dünyanın en modern tesisleri arasında yer alıyorlar ve Daimler üretim ağında çok önemli bir yere sahipler. Üretim üssümüz olmasının ötesinde Türkiye’nin önemi tüm ürün gruplarımızda pazar olarak da hızla artıyor” dedi. Zetsche Türkiye'nin otomotiv alanında uzun bir geçmişi olduğunu, otomobillerin az rastlandığı bir dönemde Daimler'in ilk bayiliğini Türkiye'de kurduğunu ve Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilk müşterisi olduklarını sözlerine ekledi.

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, ilk 6 ayda 8 bin 200 kamyon satarak kendi rekorlarını kırdıklarını ifade ederek kamyon pazarında lider olduklarını ifade etti. Kurz “Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon fabrikamızın ve burada ürettiğimiz modellerin gelişimi ile Türkiye otomotiv sektörüne ve Aksaray ilinin gelişimine olan katkılarımızı sürdüreceğiz. Fabrikamızda en büyük sermayemiz, kalifiye ve yüksek motivasyonlu çalışanlarımızdan oluşuyor. Kendilerine, bu zamana kadar gösterdikleri adanmışlık, bağlılık ve üstün performanslarından ötürü Direktörler Kurulumuz adına teşekkürlerimi iletiyorum. Ancak Aksaray ilimizin yerel yönetim desteği olmadan tabii ki bu başarımız mümkün olmazdı. Bu destek için Aksaray Valisi sayın Orhan Alimoğlu ve Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu

5 yıllık yatırım: 130 Milyon Euro

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Renschler ise Türkiye yatırım planlarının başarıya ulaştığını ve ulaşmaya devam edeceğini belirterek: ” Türkiye'deki kamyon satışı %117 oranında büyüdü ve bu yılın ilk çeyreğinde iuse %187 artış yaşandı. Daimler ise satışlarını %137 artırdı. Aksaray Kamyon Fabrikası doğru bir tercih. 2010 yılında satılan 3 kamyondan birisi Mercedes Benz yıldızını taşıyor. 1986 yılında Türkiye'de kurulan Aksaray Kamyon Fabrikası tam 5 kat büyüdü ve bu tesis 3 kıtaya birden yayılıyor. Diğer fabrikalarımızda olduğu gibi Mercedes-Benz yüksek standardına burada da ulaştık. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de fabrikamıza 130 milyon Euro'luk yatırımı gerçekleştireceğiz” dedi.

Aksaray Endüstri Meslek Lisesine 180.000 Euro Bağış

MBT, 25. yıl kutlamasında Aksaray’lı gençlerin eğitim kalitesine katkıda bulunmak üzere Aksaray Endüstri Meslek Lisesine Motorlu Araçlar Teknolojileri Atölyesi kurulması amacıyla 180.000€ tutarında bir bağış yaptı. Düzenlenen bağış töreninde Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche? Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu’na sembolik bir çek takdim etti. Törene, Daimler AG ve Mercedes-Benz Türk A.Ş. yetkililerinin yanısıra Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz ve Aksaray Milli Eğitim Müdür Vekili Eren Koçaş katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir