Kasım 18, 2008

Mercedes Benz Türk satış sonrasında da iddialı

Mercedes Benz Türk Satış Sonrası Hizmetler Bölümü,  6 Kasım 2008 tarihinde İstanbul'da bir toplantı düzenleyerek satış ve sonrası hizmetleri hakkında bilgi verdi. Toplantıya Satış sonrası Hizmetler Müdürü Ergiz Esen, Satış Sonrası Hizmetler Otobüs Saha Destek Kısım Müdürü Bahattin Kılıçaslan, Mercedes Benz üst düzey yöneticileri, yetkili bayi ve servisler ile filo müşterileri katıldı.
 
Etkinlikteki gündemin başlıkları arasında; satış sonrası hizmetleri saha destek otobüs organizasyonu, bayi ağı gelişimi, ekonomik sürüş eğitimleri, Travego bakım paketleri, Travego Service Plus 90+1 ilave garanti, kış kampanyası, bayram dönemi 24 saat acil servis hizmeti, teknik yenilik ve değişiklikler, orijinal yedek parça kullanımının önemi yer aldı.
 
Satış sonrası hizmetler biriminin gelişen ve değişen yapısı katılımcılar ile paylaşıldı. Satış Sonrası Hizmetler Biriminin müşteri odaklı yapısını artıracak, müşteri memnuniyeti artışını destekleyecek yeni yapılanma hedefi ve yeni organizasyon ile birlikte Mercedes Benz Türk, Bayi ve müşteri ilişkileri detaylı olarak açıklandı. Yeni SSH biriminde toplam 102 beyaz ve 65 mavi yakalı çalışan hizmet verecek.

Araç tanıtım ve ekonomik sürüş eğitimleri

Mercedes Benz Türk'ün periyodik olarak verdiği eğitimler arasında yer alan araç tanıtım ve ekonomik araç kullanım eğitimlerinde kullanıcı ve işletmecilerin hangi konularda bilgilendirildiği açıklandı. Periyodik olarak gerçekleştirilen araç tanıtım eğitimleri; müşteri ve ilgililerin bilgisi dahilinde gerçekleştiriliyor.

Travego bakım paketleri

SSH toplantısında Travego için hazırlanan bakım paketleri detaylı olarak anlatıldı. Travego 15 ve 17 SHD'lerin, tüm Türkiye'de 0-360.000 km arası tüm yedek parça, yağ ve işçilik fiyatlarının paket haline getirilmesi ve bu konunun faydaları üzerinde duruldu. Amacın müşteri sadakatinin arttırılması olduğu belirtilen konuşmada, kullanıcı ve işletmecilere sabit ve rekabetçi fiyat politikası ile sunulan kazanımlar ifade edildi.

Kış kampanyası 7 Kasım – 7 Aralık 2008

Toplantıda katılımcılar ile paylaşılan bir diğer konu; 7 Kasım- 7 Aralık 2008 tarihleri arasında düzenlenen Kış Kampanyası oldu. Kış kampanyası dahilinde, taşıt bakımını Mercedes Benz Türk yetkili servislerinde yaptıran müşteriler; ücretsiz check-up, işçilikte %20, yağ ve yedek parça değişiminde %15 indirim, 200 YTL ve üzeri işlemlerde sürpriz hediyeler kazanacak.

Bayram dönemi 24 saat Acil Servis

Toplantıda katılımcılara Bayram için Mercedes Benz Türk'ün yaptığı hazırlıklar açıklandı. Extra Service 24h hizmeti ile bayram boyunca Türkiye çapında konumlandırılan Acil Müdahale araçları ile otobüs müşterilerinin daha hızlı, kaliteli yol yardım hizmeti alması, müşteri memnuniyetinin artırılması ve marka imajının desteklenmesi amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir