Kasım 26, 2011

Michelin'in net satışları 2011'in ilk 9 ayında % 17.3 arttı

Michelin Grubu’nun 2011 yılı ilk 9 ay finansal sonuçları açıklandı. Michelin’in net satışları, ilk 9 ayda yüzde 17.3 oranında artışla 15.2 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre, binek otomobil ve hafif ticari lastiklerinde; orijinal ekipman pazarları yüksek kaliteli ve ihraç edilen taşıt donanımlarındaki daha hızlı bir talep artışıyla Avrupa’da genişlemeye devam ediyor. Yılın başında, otomobil alıcılarında tereddüdün yaşandığı bir dönem sonrasında Kuzey Amerika pazarında yüksek akaryakıt fiyatlarına rağmen yukarı yönlü bir eğilim yaşandı.

Asya’da (Hindistan hariç) Çin pazarı üçüncü çeyrekte % 5 kadar artış gösterdi ve otomobil talebinin desteklenmesi için hükümet programlarının devam ettirilmesiyle daha yüksek bir büyüme trendi yakalandı. Japonya’da talep % 20 oranında düştü ve depremin ardından otomobil üreticilerinin üretim düşüşü nedeniyle talebin yılsonunda 2010 yılından daha düşük olması bekleniyor. Güney Amerika’daki büyüme, yükselen ithal otomobil satışları karşısında yerli üretim yavaşladığından üçüncü çeyrekte yavaşladı.

Avrupa’da pazar büyümesine sert geçen 2010-2011 kışı boyunca hemen hemen tamamen eritmiş oldukları stokları yeniden oluşturduklarından bayiler tarafından kış lastiklerine olan güçlü talep önderlik etti. Rusya’da da talep çok güçlüydü.

Kuzey Amerika’da, kat edilen toplam kilometre akaryakıt fiyatlarındaki artışa rağmen esas itibarıyla değişmedi. Buna ilaveten, karavan ve yüksek hız derecelendirmeli (V ve Z) sektörler pazarı geride bırakmaya devam etti.
Çin pazarı, son tüketicilerden gelen güçlü taleple yükselerek % 21 oranında artış gösterdi. Japon pazarında ise tsunamiyle yok olan otomobillerin değiştirilmesi için ikinci el otomobil satışlarında (geleneksel olarak yeni lastiklerle donatılmaktadırlar) yaşanan daha hızlı bir büyüme sayesinde % 11 artış sağlandı.

Güney Amerika pazarlarında talep enflasyon baskısına rağmen başta Brezilya olmak üzere (% 5 kadar) yukarı yönlü eğilime devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir