Ağustos 3, 2011

Michelin lastiklerinde “3 ömür” yöntemini tanıttı

Michelin TIR’ı bu yıl da lastik ömrünü iki katına çıkaran 3 ömür yöntemini  Türkiye'ye tanıtma faaliyetlerine devam etti. Michelin TIR’ı, 6 Nisan-30 Mayıs tarihleri arasında  vasıta sürücüleriyle 22 il ve 31 noktada bir araya geldi. Etkinlik sırasında Mİchelin yetkilileri, 3600 tüketiciyle bire bir görüşerek onlara konuyla ilgili bilgi verdiler.

Uzmanlar açıklamalarında şunlara değiniyorlar: “Taşımacılık işletmelerinin en büyük giderlerini yakıt harcamalarından sonra lastik yatırımı oluşturuyor. Lastik ile ilgili harcamaların profesyonel bir şekilde yönetilmesi, kilometre başına birim maliyette önemli bir düşüş sağlıyor. Michelin, ‘lastiğin üç ömrü’ adlı uygulamayla lastiğin kilometre ömrünü ortalama iki kat artırıyor.

Michelin ağır vasıta lastiklerinde kullanılan 30 farklı kaliteli malzeme ve oksidasyona dayanıklı ortalama 2 km uzunluğundaki tel yapısı, Michelin karkasının uzun ömürlü olmasını sağlıyor.
 
3 ömrün ilk aşamasında yeni lastik yüz binlerce kilometre kat ediyor. Sırt desen derinliği 3-4 mm’ye indiğinde, Michelin’den eğitim almış yetkili bir teknisyen tarafından ısıyla çalışan özel bir alet ile diş açılarak yeni desen ortaya çıkarılıyor. Diş açma, öncelikle sırtta su tahliyesini sağlayan kanalların genişlemesiyle yol tutuş güvenliğini artırıyor ve lastiğin ömrünü yaklaşık yüzde 25’e kadar uzatarak kullanım maliyetlerini düşürüyor.

Diş derinliği oranı yeni lastiğe göre daha az olan diş açılmış lastik, düşük yuvarlanma direnci sayesinde yeni lastiğe göre daha az yakıt tüketiyor. Son olarak da güçlü karkas yapısı Michelin ağır vasıta lastiklerine en yüksek kaplanabilme özelliğini sağlıyor. Karkas konusundaki teknolojik liderlik, Michelin’i kaplama konusunda da en önemli üreticilerden biri yapıyor. Toplam performans yönetiminin son aşaması olan Recamic kaplama, lastiğin ömrünü yüzde 80 oranında uzatıyor.

Michelin'in  “Recamic soğuk kaplama teknolojisi,” taşımacılık şirketleri için özel avantajlar sunuyor. Hem tasarım hem de diş derinliği bakımından optimize edilmiş sırt bandı desenleri, araç hangi şartlarda kullanılırsa kullanılsın sonuç sağlıyor. Bu performans, geliştirilmiş karbon karası ve yüksek oranda doğal kauçuk içeren Recamic kauçuk bileşenleri sayesinde gerçekleşiyor.

Michelin tarafından üretilen soğuk, hazır pişirilmiş sırt bantları optimize edilmiş tasarımlarıyla üstün kavrama, çekiş ve düzgün aşınma sağlıyor. Kullanılan bileşenler; aşınma, hasar, ısınma ve sürtünmeye dayanıklılık dâhil, farklı performans özellikleri arasında en iyi performansı sunuyor. Ayrıca, yuvarlanma direncini azaltarak yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonunun azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Michelin’in çevreye duyarlılık konusundaki uzmanlığıyla desteklenen Recamic,  grubun lastik imalat sürecinin her aşamasında ve işinin her alanında sürdürülebilir gelişmeye imkân sağlayıp, araştırmaya yönelik çalışmaları esas alıyor. Çevreye karşı bu duyarlılık gerçek dünyada lastik kullanım ömründe, kauçuğun toplanmasından kullanım ömrü sonunda geri kazanımına kadar her alanda kendini gösteriyor.

Orijinal karkas, sırt kuşakları ve diğer malzemelerin büyük kısmını koruyarak, yeni bir lastiğe kıyasla yüzde 70 ila 80 daha az kauçuk kullanılmasını sağlayan Recamic kaplama teknolojisi, doğal kaynakları koruyor. Ayrıca, lastik ömrünün uzaması ve kaplamanın geliştirilmesi; geri kazanılması gereken hurda lastik sayısını da önemli ölçüde azaltıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir