Eylül 15, 2010

Michelin, trafik güvenliğini artırabilmek için 'Lastiklerde Doğru Hava Basıncı'na dikkat çekecek

Michelin’in, sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının trafikte yarattığı tehlikelere karşı bilinçlendirmek için başlattığı ve 2004 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri başlıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Denizli’nin de aralarında bulunduğu 5 ilde düzenlenecek etkinliklerde, karayollarımızın daha güvenli ve ekonomik hale getirilmesi için lastiklerin rolüne dikkat çekilecek.

“Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında; sürücülerin yalnızca birkaç dakikasını alacak lastik hava basıncı ölçme işlemi, uzman Michelin ekiplerince gerçekleştirilecek ve ölçüm sonrasında araç üreticisinin tavsiyesine uygun olarak doğru hava basıncı ayarlanacak. Aktiviteyle geniş kitleleri güvenli ve ekonomik sürüş için bilinçlendirmeyi amaçlayan Michelin, trafik kazası risklerini de azaltmayı hedefliyor.

Etkinlikler 16-17 Eylül arasında Ankara’da, 20-24 Eylül arasında İstanbul Anadolu yakasında, 4-9 Ekim’de İstanbul Avrupa yakasında, 11-15 Ekimde İzmir’de, 18-19 Ekimde Denizli’de ve 21-22 Ekim tarihleri arasındaysa Bursa’da gerçekleştirilecek.

Sürücülerin % 53’ü araçlarını düşük hava basıncıyla kullanıyor

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 5 ilinde gerçekleştirilen Lastikte Doğru Hava Basıncı etkinliği kapsamında toplam 3071 aracın lastiklerini inceleyen Michelin, araçların % 53’ünün düşük havalı lastiklerle kullanıldığı ve her 10 araçtan 1’inde ise lastik hava basıncının tehlikeli sonuçlara yol açabilecek kadar düşük olduğunu saptadı.

Düşük hava basıncı neden tehlikeli?

Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin esnekliğinin dolayısıyla yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Eksik basınçlı lastikler, ıslak zeminde de sorunlara yol açıyor. Diğer bir ifadeyle, basınç ne kadar az ise lastiğin yolla teması da o kadar az oluyor ve bu da araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açabiliyor.

Lastik hava basıncı, karayolu güvenliği kadar ekonomik araç kullanımını da doğrudan etkiliyor. Lastik hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci de artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelemesi daha fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Eksik hava basıncı ayrıca lastiklerde yıpranmaya yol açarak, lastik ömrünü % 30’a varan oranda azaltıyor.

Sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri konusunda uyaran Michelin, lastiklere en az ayda bir kez ve uzun yolculuklar öncesinde araç üreticilerinin tavsiyesine uygun olarak hava basılmasını öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir