Mayıs 14, 2008

Mobil Delvac Ferdi Tayfur ile yola çıktı

2006 yılından bu güne, gelenekselleşen ve 3. düzenlenen Mobil Delvac Türkiye turu 13 Mayıs 2008 tarihinde Haliç kamyon garajında düzenlenen tanıtımla duyuruldu. Exxon Mobil'in, ağır vasıta sürücülerine yönelik düzenlediği projede, Mobil Delvac TIR’ı, 1 Mayıs-29 Temmuz tarihleri arasında, Edirne’den başlayarak toplam 17 noktada, kamyon kooperatifi ve garajlarını ziyaret edecek. Mobil Delvac TIR projesi kapsamında, 22 yıl önce Mobil Delvac reklamlarında rol alan ve “Mobil’e güven gerisini merak etme sen” sloganı ile hafızalardan silinmeyen sürücü  dostu Ferdi Tayfur, Mobil Delvac TIR’ı güzergahında bulunan bir kaç ilde, uzun yol sürücüleri ile bir araya gelerek, onların dertlerini dinleyecek, albümlerini hediye edecek ve birlikte anı fotoğrafı çektirecek. Ferdi Tayfur uzun yol dostları ile; 21 Mayıs 2008 Bursa Kamyon Garajı, 30 Haziran 2008 Adana Kamyon Garajı, 16 Temmuz 2008 Ankara Şaşmaz Kamyon Garajında biraraya gelecek. Türkiye turu boyunca, Mobil Delvac TIR’ında ağır vasıta sürücülerine, motor yağları hakkında teknik ve pratik bilgiler içeren video gösterimleri ile eğitim verilecek. Uzun yol sürücülerini, eğitici aynı zamanda eğlenceli etkinliklerle motor yağı konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen projede, sürücülere sürpriz hediyeler verilecek.

İlki 2006 yılında gerçekleştirilen, 2007 yılında da devam eden “Mobil Delvac TIR’ı” projesi  Türkiye genelinde toplam 46 noktada, 12.500 ağır vasıta sürücüsüne ulaştı.

Mobil Delvac Tır'ı Türkiye Turu Projesi kapsamında görüştüğümüz ExxonMobil Pazarlama Müdürü İpek Özcan projenin 2008 yılında 3. gerçekleştirdiklerini, sürücülere Mobil Delvac Tırında eğitim verdiklerini, özellikle yağ konusunda yanlış bilgilendirilen sürücüleri eğitimler ile bilgilendirerek hangi motor yağını seçecekleri konusunda bilinçlendirdiklerini ifade etti. Proje kapsamında özellikle sürücülerin yoğun bulunduğu kamyon garajı ve kooperatifleri seçtiklerini, hizmeti kullanıcıların ayağına götürdüklerini ifade eden Özcan; Mobil Delvac'ın ağır vasıta sürücülerine yönelik sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol aldığını geçmiş yıllarda; Yolların Kahramanları adlı projede başarılı uzun yol sürücülerini, başarı hikayeleri ile birlikte Türkiye'ye tanıttıklarını ifade etti. Özcan önümüzdeki yıllarda benzer projeler ile ağır vasıta sürücüleri ile buluşacaklarının bilgisini verdi.

Exxon Mobil Doğu Akdeniz, Balkanlar ve Merkez Asya Otomotiv Satışlar Müdürü Ahmet T. Aras ile yaptığımız görüşmede Exxon Mobil'in uzun yol sürücüleri ile her yıl buluştuğunu ve Mobil Delvac Türkiye Turu projesi ile sürücülerin bir çok konuda eğitim alarak bilinçlendiğini ifade etti. Mobil Exxon şirketi ve Türkiye stratejileri konusunda bilgi veren Aras; Mobil Exxon şirketinin Türkiye'deki tesislerinde üretim ve ihracat faaliyetleri gerçekleştirdiğini, yaklaşık 20 ülkeye Türkiye'den direk ihracat yapıldığını 1.5 yıl önce yapılan yatırım ile dolum kapasitesinin %30 arttığını, böylece Türkiye'ye yüksek miktarda döviz girdisi oluştuğunu ifade etti. Aras geçtiğimiz 2 yıl içerisinde global bir şirket olan Exxon Mobil'in Türkiye ve çevre ülkeler için bölgesel ve yerel stratejiler geliştirdiğini, satış teşkilatını oluşturduklarını, yaklaşık 20 ülkenin büyüyen talebini Türkiye'den karşıladıklarını sözlerine ekledi. 2007 yılını değerlendiren ve 2008 yılı için öngörülerini paylaşan Aras Exxon Mobil'in ağır vasıta alanında %15 oranında bir pazar payı olduğunu, 2008 yılı içinde pazarda %5 oranında bir büyümenin olabileceğini bu durumun satışlara %1,%2 oranında artış olarak yansıyabileceğini ifade etti ve ekledi; kısa vadede pazar payı büyük değişimleri beraberinde getirmez, ancak uzun vadede Exxon Mobil'in payı pazarın sürekli büyümesi ile birlikte en az %1, %2 artış gösterir.

Euro4-5 konusunda sorularımızı cevaplandıran Aras; Mobil Delvac'ın 1.5 yılı aşkın bir süredir dizel partikül filtreli taşıtlar için XHP LE 10W-40 ürününün piyasada bulunduğunu, Exxon Mobil'in yeni norm ve uygulamalara yeniden yapılanma süreci ile birlikte uzun süredir hazır olduğunu belirtti. Aras konuşmasını ağır vasıta sürücülerini bilinçli olmaları konusunda uyaran; kaliteli ürünler toplam işletim maliyetini aşağı çekecektir, ürün satın alırken ilk alım maliyeti düşük olan ürünler yerine kaliteli ürünler tercih edin cümlesi ile noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir