Şubat 17, 2010

Nokia telefonlarında yaya ve sürücü navigasyonu ücretsiz

Nokia; akıllı telefonlarında, tüm dünyada 46 farklı dilde hem yaya hem de sürücüler için sesle yönlendiren, küresel kapsama alanında haritalara sahip olan navigasyonunu ücretsiz olarak kullanıma açtığını açıkladı.

Şu anda Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic ve Nokia E72 dahil 10 Nokia cihaz modelinde kullanılabilen yeni servisin, önümüzdeki haftalarda daha fazla Nokia akıllı telefonunda yer alması bekleniyor.
 
Özellikleri

Nokia’nın haritalama ve navigasyon yazılımı özellikle mobil kullanım için tasarlandı. Telefonun navigasyon özelliğinde kullanılan yeni Ovi Harita sürümü www.nokia.com/maps adresinden indirilebiliyor.

Yeni sürüm; 74 ülkede, 46 farklı dilde adım adım sesli kılavuz ve 10 ülkede trafik bilgilerinin yanı sıra 180 ülkede ayrıntılı haritaları kapsayan bütün temel araç ve yaya navigasyonu özelliklerini içeriyor.
 
Ovi Harita servisini farklı kılan 5 temel özellik arasında şunlar belirtiliyor:  Başka ülkeler, şehirler ya da trafik bilgileri, şehir rehberleri gibi servisler için ek lisans gerekmiyor; ancak şebeke operatörlerinin veri tarifeleri uygulanabiliyor. Kullanıcı gizli maliyetlerle karşılaşmıyor. Navigasyon sırasında ağ bağlantısı gerekmiyor. Haritalar Nokia akıllı telefona önceden yüklenebiliyor, böylece Ovi Harita servisi internete bağlanmadan kullanılacak şekilde ayarlanabiliyor.  Bu durumda bile navigasyon sistemi çalışıyor ve  pilden tasarruf sağlanıyor. Yabancı ülkelere seyahat ederken veri bağlantı maliyetleri nedeniyle endişelenmeyi önlüyor. Aynı zamanda şebeke çekim gücü çok düşük ya da hiç bulunmayan yerlerde bile Nokia Harita servisinden yararlanabilmeyi sağlıyor.

Ovi Harita servisi karma vektörel haritalar adı verilen gelişmiş bir teknoloji üzerinde oluşturuldu. Bu teknoloji, yüklenen her harita bilgisinin gelecekte kullanılmak üzere cihazda saklanmasını sağlıyor.  Vektörel haritalar hem yüksek kalitede, hem de daha az veri yoğunluğuna sahip haritalar olması nedeniyle ağ bağlantısı olmadan da navigasyonda çalışabiliyor. 

Harita, sesli kılavuz ile trafik bilgilerini de içeriyor. Sürücüler için bu serviste şerit yardımı, trafik bilgileri, güvenlik kamerası ve hız uyarıları bulunuyor. Yayalar içinse parklar içinden ve yalnızca yayalara açık bölgelerden kestirme yollar sunuluyor. Ayrıca tam olarak nerede bulunduğunuzu anlamanıza yardımcı olmak üzere 200’den fazla şehirde 6000 adet 3 boyutlu kentsel simgeye yer veriliyor.
 
Harita'nın yeni versiyonu  da çıkıyor
 
Mart 2010’dan itibaren GPS destekli yeni Nokia akıllı telefonları, yerel ülke haritası verilerine, yaya ve sürücü navigasyonuna ve Lonely Planet ve Michelin seyahat rehberlerine erişime sahip yeni Ovi Harita versiyonunu hiçbir ek ücret olmaksızın içerecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir