Kasım 6, 2006

Nordbank'tan Yan Sanayiye İpoteksiz Kredi

Toplam 250 milyar dolarlık aktif büyüklüğü ile dünyanın önde gelen bankaları arasında yer alan HSH Nordbank AG'nin Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyelerine finansman desteği vereceği açıklandı. TAYSAD tarafından yapılan açıklamaya göre HSH Nordbank, TAYSAD üyelerine proje fizibilitesine göre kredi vererek otomotiv yan sanayinin finansman ihtiyaçlarını karşılayacak. İpotek, rehin gibi teminatlar kullanılmadan 5-10 yıl arasında değişen vadelerle üst limiti olmaksızın krediler kullandırılacak.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu konu ile ilgili olarak, “Önümüzdeki yıl 1.2 milyon adetlik üretim hedefleniyor. Bu da yan sanayi için yatırım demek. Yan sanayide yatırım yapamazsanız rekabet edemezsiniz. Sağolsun devletimiz de yatırım indirimlerini ortadan kaldırması ile finansman yan sanayiciler için büyük bir sıkıntı olmaya başladı. Biz de TAYSAD olarak bu sıkıntıları aşmak için HSH Nordbank AG'yi Türkiye'ye davet ettik. İyi bir işbirliği ile yatırım için gerekli finansmanı sağlama konusunda önemli bir adım atıyoruz” dedi.Yan sanayinin sadece kapasite yatırımı değil artık Ar-ge yatırımı ile birlikte tasarım ve yenileme yatırımları da yapmak zorunda olduğuna dikkat çeken Burhanoğlu, TAYSAD üyelerinin projeleri için Nordbank AG'den sağlayacakları ipoteksiz ve rehinsiz finansman kaynağının Türkiye için de örnek bir işbirliği olacağını söyledi.

HSH Nordbank AG olarak Türk ekonomisini yakından takip ettiklerini ve Türk firmaları ile çalıştıklarını belirten HSH Nordbank AG İhracat Finansmanı Başkanı Klaus-Volker Lenk Türk ekonomisinin verilerin ötesinde göründüğünden daha da iyi bir durumda olduğunu savundu. Nordbank AG ile TAYSAD arasında başlayacak işbirliğinin Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacmine de olumlu katkı yapacağını ifade eden Lenk, “Türkiye finans kuruluşları için oldukça cazip bir pazar ve önemli bir potansiyele sahip. Türkiye'de TAYSAD gibi diğer sektörlerle de çalışmayı istiyoruz. Türk firmaları ile artan işbirliği ileride Türkiye'de şubeleşmeyi de gündeme getirebilir”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir