Mart 6, 2010

Novatel'in hedefi %60 büyüme

Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) tarafından Avrupa Birliği coğrafyasında standart dijital telsiz haberleşme sistemi olarak belirlenen Digital Mobile Radio (DMR) teknolojisini Türkiye'ye sunan, Motorola Telsiz Sistemleri Türkiye distribütörü Novatel şirketi, düzenlediği bayi toplantısında 2009 yılı rakamlarını ve 2010 hedeflerini paylaştı.  Toplantıda Novatel'in 2009 yılında %40 büyüme kaydettiği ve 2010 yılı için %60 büyüme hedeflendiği açıklandı. Bayi ağını genişletmek için çalışmalarını hızlandıran Novatel, 2010 yılında Türkiye’nin tüm bölgelerinde aktif olmak istiyor.

Toplantıda şirket çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Novatel Genel Müdürü Cem Ankara, 2009 yılı performanslarını bayilerinin sistemli ve başarılı çalışmalarına borçlu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Novatel olarak %40 büyüme kaydettiğimiz 2009 yılında oldukça başarılı projelere imza attık. Telsiz haberleşme sistemlerinde dijital Tetra ve DMR teknolojilerinin bilinirliğin artması ile birlikte pazar da büyümeye başladı. Frekans kullanım verimliliğini arttıran, yüksek haberleşme kalitesi ve güvenliği yanında ve katma değerli servisler kullanımına imkan sağlayan bu sistemlerin Türkiye için de hem kamu hem özel sektör tarafından analog sistemlerin yerini almasıyla pazarın çok hareketlendiğini söyleyebiliriz. Özellikle bazı sektörler için hem maliyet düşüren hem de daha özellikli olmaları nedeniyle tercih edildiği için piyasa da çok farklı yerlere gelmeye başladı.
 
Gerek lokal gerek geniş alanlarda telsiz haberleşmesi sağlamak için özel sektör ve kamu kurumları tarafından kullanılan Tetra ve DMR sistemleri ses haberleşmesi yanında GPS tabanlı filo takibi, yazılı mesaj iletimi, telemetri ve SCADA gibi uygulamaların kullanımını sağlıyor. Motorola WİBB (Wireless Broadband) ile de noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya geniş band  haberleşme olanağını  müşterilerine sunuyor. 2010 yılında Belediyelerin, raylı taşıma sistemlerinin ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kamu güvenliği sağlayan tüm kurumların dijital telsiz haberleşme sistemlerine geçişlerini artacağı için sektör olumlu etkilenecek.
 
Novatel olarak 2010 yılında %60 civarında büyüme sağlayacağımızı düşünüyoruz. Yaklaşık 15 ilde daha bayi arayışına başladık. Bizimle bu yeni yolda başarılı yürümek isteyenlerle çalışmalarımızı başlatmak istiyoruz. Biz bu doğan pazar için genel olarak 2010 hedefimizi, Türkiye’ deki telsiz haberleşmesinde dijital teknolojiye geçişi hızlandırmak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmek olarak belirledik. Özellikle dijital teknolojiye geçiş için, altyapı sağlayıcı ve ana distribütörlük faaliyetlerini bünyesinde barındıran şirketimizin, ilgili tüm birimlere bilgi paylaşımı yapılması ve Türkiye‘nin özellikle kamusal alandaki telsiz haberleşme planlarının yol haritasının hazırlanmasında elindeki tüm bilgi ve tecrübeyi paylaşma konusunda son derece açık olduğunu belirtmek istiyorum. Bunun dışında yurt dışında işbirliği yaparak son derece olumlu sinerjiler gerçekleştirdiğimiz partner firmalarımızdan edindiğimiz tecrübeyle, bazı yurtdışı projeleri de dahil olmak üzere yeni açılımlara doğru ilerlemeyi planlıyoruz. Gerek sektördeki uzun yılların getirdiği tecrübe, gerekse bu konuda yetişmiş insan kaynağı gücüyle Novatel olarak yeni projeler içinde yer almamız gerektiği gerçeğinden yola çıkarak, yeni iş kollarını da çalışma planlarımıza dahil etmiş durumdayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir