Mart 10, 2011

Nurmak Makina Genel Müdürü Gence Akın: Bu işi en ciddi yapan birkaç firmadan biriyiz!

Ağırlıklı olarak kombine kanal temizleme araçları ve vidanjör üreten Nurmak Makina’nın Proje Müdürü Gence Akın, çevre temizliğinin temel ekipmanları olan bu araçlarda kalitenin ve işe uygunluğun önemine dikkat çekiyor.

“Bu araçlar saatli çalışırlar ve çalışma maliyetleri yüksektir. Araçların durması firma için zarardır” diyen Gence Akın, müşterinin neler istediği ve aracı nerede kullanacağını dikkate alarak, en uygun kapasitedeki aracı önerdiklerini, gerekirse müşteriye özel proje geliştirerek en uygun ve en kaliteli çözümü sunduklarını söylüyor.”

Kentlerin temizlenmesi ve bu temizliğin belirli standartlar dahilinde gerçekleştirilmesi yerel yönetimlerin ana görevleri arasında yer alıyor. Yerel yönetimler bu çalışmaları ya doğrudan kendileri ya da hizmet satın aldıkları kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Kent temizliği çalışmalarının temel ekipmanları ise çöp toplama ve taşıma araçları, yol temizleme ve süpürme ekipmanları, kanal açma ve temizleme ekipmanları vb.

Bu ekipmanlardan kanal açma ve temizleme görevini üstlenenler, sadece kentin temizliği açısından değil, insan sağlığı açısından da çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Kanallardaki tıkanıklıkları gideren, kanalizasyon sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan bu araçların yapımı da diğer bütün üstyapılarda olduğu gibi özel uzmanlık gerektiriyor.

Ankaralı Nurmak Makina’nın yetkilileri, bu alanda ülkemizin en ciddi çalışan ve satış rakamları en yüksek olan firmalarından biri olduklarını ifade ediyorlar. 2007 yılından bu yana kombine kanal temizleme araçları ve vidanjör üretimi başta olmak üzere çok çeşitli araç üstü ekipmanları üreten Nurmak Makina’nın Proje Müdürü Gence Akın, faaliyetleri ve yeni projeleri hakkında şunları söylüyor:

“İlk kurulduğumuz yıllarda Türkiye'de bu işi yapan firma sayısı azdı. fiu anda sayı artmış olsa da, biz bu işi en ciddi yapan ve satış rakamları olarak en güçlü birkaç firmadan birisiyiz. 14 ülkeye de ihracat yapıyoruz. Öncelikli olarak bu işe Suriye ve Irak ile başladık. Daha sonra Azerbaycan ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yaptık. fiu an Afrika ve Uzak Asya pazarları üzerinde çalışıyoruz.

Müşterinin ihtiyacına göre çeşitli boyutlarda, 1000 litreden başlayıp 25.000 litreye kadar ve şasinin özelliğine uygun araçlar üretiyoruz. Pompa çeşitlerimiz de müşterinin isteği doğrultusunda İtalyan, Alman ya da Türk malı olabiliyor.

Kanalizasyon sistemlerinde ve pis su anallarında meydna gelen tıkanıklıkları yüksek basınçlı suyun itme ve parçalama etkisiyle açan ve atıkların tahliye edilmesini sağlayan kukaların tank hacmi 3000 ila 10 bin litre arasında olabiliyor. Aracın yüksek basınç pompası 130 ila 150 bar aralığında çalışıyor. Logar kapağı, kaldırma vincinin kapasitesi ise 250 kg.  

Müşterinin ihtiyacı tanımlanıyor

İlk amacımız müşterinin ihtiyacının karşılanmasıdır. Verdiğimiz destekle müşterinin neler istediğini ve aracı nerede kullanacağını öğreniyoruz. Kullanılacak kanalın büyüklüğüne göre en uygun kapasitedeki aracı önermeye çalışıyoruz.

Bu araçlar saatli çalışırlar ve çalışma maliyetleri yüksektir. Araçların durması firma için zarardır. Bu tip hassasiyetlerden dolayı müşterimiz ile sıkı bir işbirliği içerisindeyiz. İster yurtiçi ister yurtdışı olsun; ekipmanlarda karşılaşabilecek her türlü teknik problemi çözmek üzere konusunda uzman teknik ekibimiz müşterilerimizin hizmetindedir.

Emiş ve basınç özellikli kombine kanal açma ve temizleme ekipmanları, istenilen kapasitede, taşıyıcı kamyonun teknik özelliklerine uygun olarak dizayn ediliyor. Yüskek basınçlı suyum itme ve parçalama sağlamasıyla kanallardaki tıkanıklık giderildikten sonra birikmiş olan pis su, foseptik, çamur ve katı atıklar emiş sistemi vasıtasıyla tank içinde toplanıp tahliye ediliyor.

Tank hacmi 6.000 ila 20.000 litre aralığında olan aracın vakum pompası kapasitesi 300 ila 5000 metreküp/saniye aralığında değişiyor.  

İhracatımız artıyor

2011 yılında ihracattaki hedef bölgelerimiz Afrika, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu olacak. Bu doğrultuda Etiyopya’ ya ihraç edilmek üzere Nisan ayında teslim edilecek 11 araçlık vidanjör imalatına başladık. Kırgızistan ve Kazakistan’ daki ihtiyaçlarla ilgili görüşmelerimiz sonuçlanma aşamasında. Ortadoğu’ya yaptığımız satışları da verdiğimiz bayiiliklerle yükseltmeye başladık. Filistin ve Irak’ta anlaşmalı olduğumuz firmalarla bu bölgelerde çalışan araçlarımızı arttırarak, Nurmak kalitesinin tüm dünyada duyulmasını hedefliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir