Nisan 13, 2010

OSD'nin yeni başkanı Kudret Önen

Ticari taşıt üreticileri ve Koç Grubu yönetimdeki ağırlığını korudu ve Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen oldu.
 
 
19 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen 36. OSD Olağan Genel Kurulu’nda seçilen yeni yönetim kurulu, 9 Nisan 2010 tarihinde yaptığı ilk toplantısında görev dağılımını yaptı.  OSD Başkanlığını, dernekte Türk Traktör’ü temsil eden Kudret Önen üstlendi. Kudret Önen, Türk Traktör Yönetim Kurulu üyeliği ile birlikte Koç Holding Savunma Sanayi ve Diğer Otomotiv Grubu Başkanlığı görevini de yürütüyor. Kudret Önen, OSD’nin 6. başkanı. OSD’nin daha önceki başkanları Mustafa Yalman (Chrysler Kamyon), Ahmet Binbir (Ford Otosan) Ziya Özkan (Uzel Masseyferguson), Ali İhsan İlkbahar (Ford Otosan) ve Turgay Durak (Ford Otosan).
 
36. dönem yöneticileri
 
OSD’nin 36. Dönem Yönetim Kurulu’nda; Kudret Önen – Başkan (Türk Traktör), Mehmet Demirpençe – Başkan Vekili (BMC), Tarık Tunalıoğlu – Başkan Yardımcısı (Oyak Renault), Habip Aşı – Başkan Yardımcısı (Hyundai Assan), Münür Yavuz – Başkan Yardımcısı (MAN Türkiye), Ömer Lütfü Ablay  – Muhasip Üye (Anadolu Isuzu) olarak görev yapacaklar.
36. Dönem OSD Yönetim Kurulu’nun diğer üyeleri ise şunlar: Turgay Durak (Ford Otosan), Ali Pandır (Tofaş), Serdar Görgüç (Otokar), Mehmet Buldurgan (Temsa Global), Enver Dodanlı (Honda), Süer Sülün (Mercedes-Benz Türkiye), İzzet Kalaycı (Hattat Tarım), Murat Selek (Karsan), Tamer Ünlü (Toyota).
 
Yönetim kurulu üye sayısı arttı
 
36. OSD Genel Kurulu öncesinde yönetim kurulu üye sayısı 9’dan 15’e yükseltildi. Yönetim kurulu üye sayısının artırılma sayesinde dernek üyesi her firmadan bir üye yönetim kurulunda yer aldı.
 
Yönetim kurulu üye sayısının artışı ile birlikte genel kurul öncesinde OSD Başkanlığı için Koç Grubu şirketleri dışında bir başkan arayışında olunduğu ve Oyak Renault’yu temsil eden Tarık Tunalıoğlu’nun OSD başkanlığı için aday olduğu, özellikle günlük basında yer aldı. Bu bilgilerin ortaya çıkışında; Turgay Durak’ın Ford Otosan’daki genel müdürlük görevini Nuri Otağ’a devretmesi ve OSD’deki sorumluluklarından ayrılacağı yönündeki beklentiler etkili oldu. Kimi yazılar ve yorumlarda; OSD’de 21 yıldır başkanlık görevini, dernekte 4 şirketle yer alan Koç Grubu şirketleri temsilcilerinin yürüttüğü ve bunların ticari taşıt üretimini temsil ettikleri belirtiliyor ve yeni başkanın  Koç Grubu dışında olmasına yönelik bir arayış içinde olunduğu ifade ediliyordu.
Kudret Önen’in başkan seçilmesi ile tüm bu yorum ve tahminler geride kaldı. OSD’in başkanı, sektördeki ağırlığı ile bağlantılı olarak 4. kez Koç Grubu şirketlerinin temsilcilerinden biri oldu. Ve yine derneğe üye firmalar arasında çoğunluğu oluşturan ticari araç üretenleri arasından bir başkan seçildi.
Yeni yönetim kurulu listenin dikkat çeken bir başka yanı ise OSD’de Ford Otosan’ın bu dönem Genel Müdür Nuri Otağ tarafından değil, eski başkan Turgay Durak tarafından temsil edilmesi oldu.
 
OSD’nin yeni dönemde yürüteceği çalışmalar, sektörün gelişimine yaptığı etki ve katkılarda, özetle derneğin çizgisinde önemli bir değişim beklenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir