Eylül 28, 2008

Otobüsçülere ekonomi ve konfor sunan yeni lastik

Bridgestone Türkiye’ye özgü bir otobüs lastiği geliştirdi.  İzmit Fabrikası’nda eylül ayında üretilerek, R247 adı ile pazara sunulan lastik, otobüs işletmecilerine ekonomik, konforlu ve güvenli sürüş olanağı sunuyor.

Türkiye’nin coğrafik yapısı ve yol şartları göz önüne alınarak yalnızca Türkiye pazarı için üretimi gerçekleştirilen yeni lastiğin  tanıtımı geçtiğimiz günlerde Brisa’nın düzenlediği bir etkinlikte sektörün karşısına çıktı.

Brisa Pazarlama Direktörü Gökhan Cüceloğlu, Satış Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Serdar Demirdağ ve Filo Satış Müdürü Haşim Öner’in de yer aldığı etkinlikte, R247 ile ilgili şu bilgiler verildi:

Bilgisayar destekli bir tasarım çalışmasıyla üretilen lastik tüm akslarda kullanılabiliyor ve  tek ebatı bulunuyor. Lastiğin ebatı 295/80R22.5. Lastik geliştirilirken 4 ana performans baz alınmış, bunlar; konforlu, ekonomik, güvenli ve çevreye duyarlı olması.

Karkas yapısı 2 yönde geliştirilmiş. Birincisi sölümleme kabiliyeti ile oluşan düzensizliklerin yolcuya hissettirilmemesi, ikincisi ise oluklarında yer alan ses perdeleri ile sessiz sürüş imkanı tanıması.

Ekonomik ve güçlendirilmiş karkas yapısı defalarca kaplanabiliyor. Geliştirilmiş karkası ile kaplanabilirlik özelliği artan lastik aynı zamanda çevre dostu. Azaltılmış yuvarlanma direnci ile daha az yakıt imkanı sunuyor. Laboratuar ortamında yapılan testlerle yüzde 2-3 oranında daha az yakıt tasarrufu elde edildiği belirlenmiş.

Lastiğin yerle teması maksimum seviyede bulunuyor. Yüksek su tahliyesi özelliği var. Lastiğin ıslak performansı geliştirilmiş. R247 çift katmanındaki özel sırt karışımı ve desen yapısı sayesinde ısıl performansı ve tutuş kabiliyeti yüksek. Merkez kanallarında bulunan taş iticiler sayesinde taş tutmayı, kanal içerisine işlenebilecek taşları engelliyor; taş tutmadan karşı oluşabilecek hasarlara karşı koruma sağlıyor.

Lastikte düzensiz aşınmaya karşı da bir sistem geliştirilmiş. Taban izi sistemi sayesinde R247’de ön aksta uzun kullanım ömrü sağlanıyor. 8 lastikli, ayda 30 bin km yapan bir otobüs, R 247 kullandığında yılda 1 lastik tasarruf edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir