Mart 18, 2010

Otokar 2009 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

Otokar, 2009 finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin Genel Müdürü Serdar Görgüç tarafından bildirilen sonuçlara göre; Otokar'ın geçen yıl cirosu yüzde 5 oranında artış göstererek 503 milyon 245 bin TL’yi buldu. Otokar’ın 2009 yılındaki net karı ise 33 milyon 860 bin TL oldu. Şirketin 2009’daki faaliyet karı da yüzde 7 oranında artış göstererek 58 milyon 849 bin TL olarak gerçekleşti. 2009’da bir önceki yıla göre yüzde 12’lik artışla 131 milyon 132 bin TL’lik brüt satış karına imza atan Otokar, geçtiğimiz yıl sosyal yardım amaçlı vakıf ve derneklere 560 bin TL’lik bağış ve yardımda da bulundu.

20 milyon 400 bin TL’lik temettü

Şirketin 17 Mart 2010 tarihli Genel Kurul’unda 2009 rakamlarıyla ilgili kar dağıtım miktarı da belirlendi. Şirket, 2009 yılında 20 milyon 400 bin TL tutarında nakit brüt temettü dağıtacak. Alınan karara göre ortaklara ödenecek toplam 20 milyon 400 bin TL tutarındaki temettünün, 19 milyon 96 bin 992 TL’lik bölümü cari yıl istisna olmayan kazançlardan, kalan kısım ise olağanüstü yedeklerden karşılanacak. Buna göre tam mükellef kurumlar ile Türkiye’de bir işyeri veya daimi temsilci aracılığı ile kar payı elde eden dar mükellef kurum ortaklarına yüzde 85 nispetinde ve 1.00 TL nominal değerde bir adet hisse senedine 0.85 TL brüt=net nakit, diğer hissedarlara da yüzde 72.25 nispetinde ve 1.00 TL nominal değerde bir adet hisse senedine 0.7225 TL net nakit temettü ödenecek. Temettü dağıtım tarihi başlangıcı ise 24 Mart 2010 olarak belirlendi.

Sürdürülebilir başarıda atılımların etkisi büyük

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2009 bilanço verileriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Otokar, 2009 krizine rağmen, ciroda yüzde 5’lik büyümeye imza atarak sürdürülebilir büyümesinden taviz vermedi; ülkesine kazanç ve ortaklarına karlılık sağlamaya devam etti. Otokar’ın müşterilerine ve kullanıcılarına özel ürünler sunarak, savunma sanayii ve ticari araçlar dengesini koruması, bu sayede pazardaki dalgalanmalardan en az şekilde etkilenmesi de şirketin büyümesinin sürdülebilir hale gelmesindeki en önemli etkenlerden biri.

2009’da elde ettiğimiz başarılarda yaptığımız atılımların da etkisi bulunuyor. Geçtiğimiz yıl 5.5 metreden 12 metreye kadar olan toplu taşımacılık ailesini tamamladık. Ticari araçlarda M-2010’dan KENT’e birçok yeni ürünümüzü piyasaya sunduk. Savunma tarafında askeri araç ailesine yeni araçlar ve modeller ekledik. Altay tank projesine start verdik. Zırhlı araç ailemizi yeni ürünlerle büyüttük. Semi-treyler araçlarında da yeniliklere devam ettik. Hem askeri hem ticari alanda yüksek adetli siparişlere imza attık. Otobüste pazar lideri olurken, minibüste ve taktik araçlardaki liderliğimizi koruduk. 30’dan fazla ülkede araçları bulunan şirketimizin ihracatı da tam gaz devam ediyor. 300’ün üzerinde otobüs ihracatı yaparak Avrupa pazarının en hızlı büyüyen otobüs üreticilerinden biri olduk, Doruk otobüsümüzle Avrupa’da Büyük Ödül aldık” diye konuştu.

2010 beklentileri

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2010 beklentileri ile ilgili olarak ise şunları kaydetti: “Ekonomik krizin etkilerinin azaldığı ancak, pazardaki toparlanmaların beklenenden daha uzun süreceği zor bir yıl olacak. Genişleyen ürün ailemiz ile faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda liderliğimizi ve öncülüğümüzü koruyacak, ticari araç alanında Avrupa pazarında daha fazla söz sahibi olacak, Türk ve dünya savunma sanayisinde gündemdeki projelerde tasarım, mühendislik ve üretim kabiliyetimizi ortaya koyacağız.”

Ünvan Değişikliği

Genel Kurul’da ayrıca, Türkiye’nin lider taktik araç üreticisi ve ihracatçısı konumunda bulunan Otokar’ın savunma sanayindeki başarıları dikkate alındı ve alınan karar doğrultusunda şirket ünvanı “Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi AŞ” olarak değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir