Ekim 23, 2008

Otokar'a tasarım ödülü

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri kapsamında, tasarımı ve fikri mülkiyet hakları Otokar'a ait olan Doruk 190LE model otobüsler, ulaşım ve taşıma araçları sektöründe İyi Tasarım Ödülü”ne layık görüldü.

TURQUALITY Programı dahilinde Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu'nun işbirliği ile düzenlenen organizasyonun ödül töreni 21 Ekim 2008, Salı akşamı Istanbul Antrepo 3’te gerçekleşti.

Tören sırasında ödülü değerlendiren Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç şu açıklamayı yaptı: “Otokar’ın misyonunun bir parçası olarak müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler tasarlamak için çalışıyoruz ve bu çalışmaların takdir görerek ödüllendirilmesinden büyük gurur duyuyoruz. Otokar kendi tasarımı ürünleri ile 45’ten fazla ülkeye kendi markası ile ürün ihraç ediyor. Dışa bağımlı olmaksızın müşteri beklentilerine uygun olarak ürünlerini tasarlayabililiyor. Otomotivde belli noktalara gelmiş, kendi markalarını yaratmış ülkelere baktığımızda, farklarının fikri mülkiyet haklarını, tasarımlarını ellerinde bulundurmaları olduğunu görüyoruz.

Günümüzde tasarımı ve hakları size ait olan bir ürünün üretimini maliyet etkin her yerde yaptırabilirsiniz. Sizi farklı kılan bu ürüne sahip olmaktır. Bunu da tasarımıyla, haklarıyla size ait ürünler ile başarabilirsiniz. Bu nedenle, Türkiye'nin, 'üretim merkezi' olmanın yanı sıra 'tasarım', 'doğrulama' ve 'Ar-Ge Merkezi’ olması için insana ve teknolojiye yatırım yapılması önemli ve gereklidir. Otomotiv özelinde söyleyebilirim ki, sektörde uzun vadede sürdürülebilir büyümeyi yakalamanın tek yolu tasarımla farklılaşmaktır.”

Tasarım, bir ürüne değer katıyor; tasarım, ürünün pazardaki kabulünü ve müşteri gözündeki konumunu kuvvetlendiriyor. Bu ödüller, tüm Türk tasarımcıları teşvik edip, yenilikler peşinde yürümek için yüreklendiriyor. Özellikle otomotiv tasarımı alanında başarılı çalışmalara imza atan tasarımcıların da emeklerinin karşılığını veriyor, takdir ediyor.”

Ödüllü tasarımlar sergileniyor

Türkiye'nin tasarımla markalaşmasında önemli açılımlar sağlamak; tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürünlere katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirmek amacı ile düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'ne 386 ürün, 58 kavramsal tasarım başvurdu.
 
Toplam 12 sektörden tasarımcılar, marka sahibi ve üretici firmaların katıldığı organizasyonda ön elemeyi geçen ve ödül alan ürünler, 21 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Istanbul’da Antrepo 5’te yapılan sergide meraklılar tarafından görülebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir