Nisan 21, 2008

Otokar'dan 2007 yılı değerlendirmesi ve 2008 hedefleri

Koç topluluğu şirketlerinden Otokar 45. kuruluş yılını kutluyor. Otokar, 18 Nisan 2008 tarihinde İstanbul'da düzenlediği toplantıda 2007 yılı finansal sonuçlarını değerlendirdi, 2008 yılı hedeflerini açıkladı. Toplanıya konuşmacı olarak Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç katıldı. Konuşmasına Otokar’ın 45. kuruluş yılı olduğunu belirterek başlayan, Görgüç 45yılda Otokar'ın Türk otomotiv sektörü için ilklere ve önemli gelişmelere imza attığını, özellikle Türk savunma sanayinin en büyük ihracatçısı konumuna geldiğini belirtti. Görgüç, 2007 yılında 428 milyon YTL tutarında ciro elde edildiğini, 2006 yılına göre %27’lik büyüme elde edildiğini ifade etti. 2007 yılında Otokar'ın mevcut çalışmalarını sürdürdüğünü, ticari taşıt ve savunma sanayi alanında yeni ürünler ile satışlarını arttırdığının altını çizdi. Görgüç özellikle kısa mesafe yolcu taşımacılığı pazarında sürdürülebilir büyümeyi yakaladıklarını, 19 ve 14 kişilik alternatifleri ile M-3000 modelini piyasaya sürdüklerini. Küçük otobüs sektöründe  Sultan serisi ile pazar payını %17’den %26’ya çıkardıklarını belirtti. Otobüs segmentinde Doruk serisinin 4 farklı türevini geliştirdiklerini sözlerine ekleyen Görgüç, Koç Topluluğu hedeflerine paralel olarak, ihracat çalışmalarına hız verdiklerini, Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine ticari araç ihracatı yaptıklarını, bu ülkelerde önemli markalar ile rekabet ettiklerini ifade etti.

Karayolu nakliye piyasasında Otokar'ın yarı romörkleri ile pazarda %25’lik pazar payı ile ikinci sırada yer aldığını ifade eden Görgüç, standart ürünlerin yanı sıra müşteri ihtiyaçlarına uygun özel tasarım üretimler gerçekleştirdiklerini bunun yanında ürün yelpazelerinde bulunan ürün çeşidinde müşteri ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda yenilikler yapıldığını belirtti, Görgüç 2007 yılında yenilenen ürünler arasında, Freuhauf Iceliner, ADR’li tanker, Otokar ADR’li Eliptik Tanker ve Dampera'nın yer aldığını dile getirdi.

Savunma sanayi alanında yaptıkları çalışmalara da değinen Görgüç; savunma sanayinde Türkiye’nin en büyük ihracatçısı konumunu koruduklarını. 2007 yılında savunma sanayii cirosunu önemli ölçüde artırdıklarını, 2007 yılında aldıkları toplam sipariş tutarının 250 milyon USD’nin üzerinde olduğunu vurguladı.

Hedef 500 milyon YTL
Otokarın 2008 yılında 500 milyon YTL ciro hedeflediğini belirten Görgüç, ihracatı 100 milyon USD’ye çıkarmayı hedeflediklerini ve 6 milyon USD’lik yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.  Otokar’ın 2007 yılında birçok başarılı proje ve anlaşmaya imza attığına dikkat çeken Görgüç, 2008 yılı için Otokar’ın büyüme stratejileri arasında; ticari ve askeri araçlarda yeni ürünler piyasaya sürmek, büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek, ticari araç sektöründe Türkiye ve Avrupa’nın yeni kanuni uygulamaları ile uyum içinde çalışmak, ticari araçlar için yeni ihraç pazarlara açılmak yer aldığını dile getirdi. 2008 yılının Otokar için gerek ticari araç, gerekse savunma sanayi alanında Altın Yıl olmasını hedeflediklerini vurgulayan Görgüç, ticari araç sektöründe alternatif yakıt alanında çalışmalarının süreceğini belirtti. Doruk modeli ile iç pazarda lider olmayı hedeflediklerinin altını çizen Görgüç Otokar yarı romörklerde; kuru yük taşımacılığına uygun modeller geliştirmek üzere çalıştıklarını duyurdu. Tehlikeli madde taşımacılığının önümüzdeki günlerde yeni yönetmelik ile önem kazanacağına dikkat çeken,   Görgüç, kısaca ADR olarak bilinen tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınması konusunda gerekli yasal düzenleme ve uygulamalara tam destek verdiklerini belirtti. Görgüç konuşmasını Otokar'ın  çevreci, ekonomik ve güvenli taşımacılık için ürün geliştirme çalışmalarımız sürecek cümlesi ile tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir