Kasım 19, 2007

Otokar'dan Çağdaş Toplu Taşımacılık Çözümleri

Otokar, 9 metrelik otobüs serisi Doruk’un yeni modeli Doruk 190 LE ve bu modelin hibrit prototipi 160 LE’yi 16 Kasım 2007’de Rahmi Koç Müzesi’nde yapılan basın toplantısı ile tanıttı. Doruk’un şehiriçi ve belediye kullanımı için tasarlanan alçak tabanlı giriş modeli olan Doruk 190 LE’nin yanısıra, 190 LE altyapısı üzerine geliştirilen Türkiye’nin ilk hibrit otobüs prototipi Doruk 160 LE Hibra’da ilk kez görücüye çıktı. Tanıtımda bir konuşma yapan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç Türkiye’ye çağdaş toplu taşımacılık çözümleri sunuyor olmaktan ve Türkiye’nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamaktan dolayı gurur duyduklarını  açıkladı. Türkiye’nin, Avrupa’nın ticari taşıt üretim üssü haline geldiğini vurgulayan Görgüç “Türkiye kendi tasarım ve markaları ile çok yakında söz sahibi bir ülke olacaktır. Doruk ailesini genişletme çalışmalarımızın son ürünü alçak tabanlı Doruk 190 LE, Türkiye şartlarına uygun, Avrupa standartlarında, çağdaş bir belediye otobüsü. Önümüzdeki yılın başında satışa sunacağımız Doruk 190 LE’nin Türkiye’de toplu taşımacılık alanındaki önemli bir eksikliği gidereceğine ve kısa sürede bu alandaki ihtiyaca cevap vereceğine inanıyoruz dedi. Türkiyenin ilk hibrid otobüsü Hibra’ya da değinen Görgüç; Otokar bir yandan yeni ürün geliştirmelerine devam ederken, ürünlerinde yeni teknolojileri de deniyor. Bugün göreceğiniz Doruk 160 LE Hibra modeli Türkiye’nin ilk hibrit otobüs prototipidir dedi.

Doruk 190 LE
Doruk 190 LE, alçak tabanlıotobüs, pratik ve konforlu indi bindi sağlıyor, kısalan yolcu iniş biniş süreleri ile duraklarda daha az bekleme sunuyor. Engelli ve bebek arabası iniş-binişine imkan veren Doruk 190LE, ergonomik ve güvenli araç kullanımı sağlayan sürücü kabini, otomatik şanzımanı, bağımsız ön aksı ile sürücü ve yolcu konforunu da artırıyor.

Geniş iç hacim konfor, büyük yan camlar ise ferah bir atmosfer sağlıyor. Doruk 190 LE önde tek, ortada çift kanatlı, hava tahrikli 2 kapı, 24 oturan ve 45 ayakta, toplam 69 kişilik taşıma kapasitesi sunuyor. 6,9 metre dönüş yarıçapı sunan otobüs özellikle büyük otobüslerin kullanılamadığı veya verimli olmadığı alanlarda  toplu taşımacılık çözümleri sunuyor. Avrupa normları ile uyumlu Doruk 190 LE’nin galvanizli gövdesi korozyona karşı koruma sağlıyor. Örme şasili Doruk 190LE’nin 190 beygir gücünde Deutz, Euro3 motoru aracın arka kısmında yer alıyor. Bakım kolaylığının yanısıra sessiz bir sürüş sağlanıyor.

Doruk 190 LE’de klima, duracak yazısı, hat levhası standart donanımda. Taşıt durağa geldiğinde yana yatma özelliği (kneeling sistemi), DVD player, LCD monitör ve ses sistemi isteğe bağlı donanımlar arasında yer alıyor. 2008 başlarında seri üretimine ve satışına başlanacak, Doruk 190 LE, küçük ve orta ölçekli belediyeler için ekonomik bir seçenek olarak piyasaya sürülüyor.

Doruk 160 LE Hibra
Doruk 160 LE Hibra, Otokar’ın Doruk LE altyapısı üzerine inşa ettiği prototip bir otobüs. Hibra, hem dizel hem elektrik ile çalışıyor. Fosil yakıtla çalışan dizel motorlu otobüslere  oranla Hibrid otobüsler daha düşük emisyon, daha az  NOx ve CO2 gazını, atmosfere yayıyor. Düşük yakıt tüketimi sunuyor. Doğa ile barışık bir otobüs olan 160 LE, doğal kaynakları koruyor çevreci ve yakıt konusunda cimri. Hibrid otobüsler konvansiyonel otobüslere göre daha düşük işletme maliyeti avantajına da sahipler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir