Şubat 26, 2010

Otokar'dan Yeni Sultan Serisi; Euro 4 motor, 5 tip midibüs

Avrupa Birliği direktifleri ile belirlenen güvenlik, çevre normları ve değişen müşteri istekleri doğrultusunda Otokar da Sultan model otobüslerinde değişiklik yaptı.  Otokar Sultan Serisi'nde yaptığı değişiklikleri 26 Şubat 2010'da, İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirdiği bir toplantıyla kamuoyuna tanıttı. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç'ün konuşmacı olarak yer aldığı tanıtımda, Otokar Pazarlama Müdürü Basri Akgül de hazır bulundu.
 
Yeni Sultan serisi, ilk olarak beş farklı temel modelle piyasada yerini alıyor. Yeni seride toplu taşımacılık için 25 kişilik Sultan City ve 7.7 metre boyuyla sınıfındaki en büyük şehir içi küçük otobüs olarak belirtilen Maxi City; turizm ve servis taşımacılığı alanında ise 27 kişilik Sultan 140S, 27+1 kişilik 140S Comfort ve 31+1 kişilik 160S Maxi modelleri bulunuyor. Farklı kullanım alanlarına uyarlanabilecek şekilde modüler yapıda oluşturulan Sultan'lar farklı  donanım özellikleri ile kullanıcılarına çeşitlilik sunuyor. Araçlar, yurtdışında yapılan uygunluk ve değerlendirme testleri sonucunda AB'ne tam uygun özellikler taşıyor.

Yenilenen Sultan serisinde öne çıkan özellikler arasında; yeni modern tasarımıyla birlikte artırılan iç yüksekliği, artırılan ön tekerlek iz genişliğiyle daha iyi yol tutuşu ve artan sürüş kontrolü, yenilenen  motor, bagaj kapakları ve yuvarlak hatlı çamurluk,  ön arka disk frenleri, standart olarak sunulan ABS, acil durumlarda kapıları açan iç ve dış kumandalar, yeni donanımları, sektöründe bir ilk olma özelliği gösteren havalı debriyajı bulunuyor.  Yeni Sultan'ın temel modellerinin fiyatları değişiklik gösterse de ortalama olarak 140 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.Otokar yetkilileri  bu fiyatın ise tanıtım çalışmaları  dahilinde kampanya kapsamında değişebileceğini  ifade ediyorlar.

 
Araçlarda; 4 silindirli, 4462 cc Cummins Euro 4 motor bulunuyor. 140 bg ve 550 Nm tork ile 160 bg 650 Nm tork olmak üzere  iki farklı motor kullanılıyor. Yenilenmiş motorlar SCR sistemli ve AdBlue katkılı. Motor zararlı NOx gazlarını ayrıştırarak Euro 4 emisyon seviyesini sağlayan çevreci motor sunuyor.
 
Otokar mühendisleri tarafından yeniden özel olarak tasarlanan özel şasi üzerine aracın yapılması, Sultan'ın başarısında etkin bir rol alıyor. Şasinin üzerine inşa edilen galvaniz kaplı gövde de korozyana karşı mukavemet sağlıyor.
 
Araçlarda güvenlik daha da artırılmış. Her koltukta 2001/85 85 güvenlik normlarına uygun emniyet sistemleri bulunuyor. Her yolcu koltuğunda emniyet kemeri mevcut ve hem ön hem de arkada takviyeli disk feren kullanılıyor. Kapılarda sıkışmayı önleyici sistem yer alıyor. Camlı tavan klipesi ve acil kapı açma valfleri de güvenliği vurgulayıcı unsurlar olarak göze çarpıyor.
 
Araçta torpido ve gösterge paneli de yenilendi. Artan öne tekerlek iz genişliği ve koldan kumandali retarder ile sürüş konforunun artırılması hedefleniyor.
 
Aracın içerisinde de özel tasarım kumaşlar ve renkler ile yeni bir tasarım göze çarpıyor. 1920 mm iç yükseklik ile daha geniş bir iç hacim sunuluyor.Ayrıca sınıfının en geniş diz mesafesine sahip olduğu da belirtiliyor.
 
Daralan pazara rağmen Sultan'lar yükselişte

Toplantıda araçları tanıtan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Sultan modellerinin dünden bugüne gelişimine, kriz karşısında duruşuna da değindi.  Görgüç, 2009'da %54 oranında daralan küçük otobüs  pazarına  rağmen müşterilerinin beklentisini karşılaması nedeniyle Sultan satışlarının %32'lik bir artış gösterdiğini söyledi. Gelecek döneme ilişkin olarak ise 2010'da bu alanda liderliği sürdürmeyi hedeflediklerini ve 2010'un ikinci yarısında hem yurt içi hem de uluslararsı arenada daha da iddialı bir konuma geleceklerini kaydetti.
 
Görgüç, Sultan'ın üretimine başlandığı dönemden günümüze toplam 6 bin adet aracın üretildiğini ve 5 binin üzerinde Sultan'ın Türkiye'de, 1000 adedin üzerindeki Sultan'ın da tüm dünyada yaklaşık 30 ülkede çalıştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir