Aralık 28, 2007

Otokar'ın yeni serisi; M3000

Otokar, özellikle Anadolu kentlerinde toplu taşımacılık için tasarladığı yeni serisi; M3000 ‘i geliştirdi.  Aracın 19  kişilik modeli pazarda yerini alırken 14 kişilik modeli ise Ocak 2008’de satışa sunulacak.

M3000 serisinde öne çıkan özellikler arasında; Deutz’un 4 silindirli turbo intercooler, su soğutmalı 122 Beygir Gücündeki motoru yer alıyor. Araçta, 6 ileri, 1 geri vites; ön ve arkada rijit tip akslar bulunuyor.  Geniş iç hacimine sahip olan klimalı araçta yüksek güvenlik unsurları da düşünülmüş. Aracın ön ve arkasında  tam havalı disk frenleri ve ABS gibi özellikler mevcut.
 
Araçta, ön ve arkada parabolik yaylı makas kullanılarak yolculuk sırasındaki konfor da arttırılmış. Çift kanatlı, hava tahrikli, uzaktan kumandalı, ilk basamak seviyesi düşürülmüş kapı ile araca iniş ve biniş kolaylığı sağlanıyor. Havalı sürücü koltuğu, sürücü arkasında pleksiglas korkuluk, radyo, CD, MP3 çalar gibi detaylarla sürücünün de rahatı düşünülüyor.

19 kişilik modeli ilk kez geçtiğimiz günlerde Mardin’de hizmet vermeye başlayan M3000 serisinin 14 kişilik modeli de ilk kez Mardin’de tanıtıldı. Otokar, 14 kişi yolcu taşıma kapasitesine sahip minibüs serisi olan M2000’lerin üretimine de aynı şekilde devam edecek. Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, yeni araçla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti;  “Türkiye ve bölgemizin toplu taşıma ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz ve yeni tasarımlarımızı bu ihtiyaçlar doğrultusunda geliştiriyoruz. M3000, Otokar AR-GE bünyesinde tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen bir araç. Yeni modelimiz, dayanıklılığı ve performansı sayesinde dik rampalara sahip ve yoğun kış şartlarının yaşandığı bölgelerimizde bile toplu taşımacılığın aksamadan sürdürülmesine katkı sağlayacaktır. Standart olarak sunulan klima ve geniş iç hacim ile de kışları çok soğuk geçen, yazları yüsek sıcaklık değerlerine ulaşılan bölgelerde dahi en konforlu şekilde hizmet verilmesi hedeflendi”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir