Ağustos 29, 2007

Otokar çalışanları ödüllerini aldı

Otokar, geleneksel ‘Otokar Ödülleri’ni 23 Ağustos’ta düzenlediği bir etkinlikle çalışanlarına dağıttı. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak, kıdemli çalışanların yanı sıra farklı proje ve yarışmalarda başarılar elde eden çalışanlar da ödüllendirildi.

‘Müşteri mutluluğu yaratanlar’, ‘İşbirliği geliştirenler’, ‘Yaratıcı ve girişimci yıldızlar’, ‘Yılın projesi’, ‘İşçi sağlığı ve güvenliği hizmet ödülü’, ‘Öneri şampiyonluğu’ gibi farklı kategorilerde yarışan Otokar’lılar ödüllerini başta Genel Müdür Serdar Görgüç olmak üzere Otokar yöneticilerinden aldılar.

Çalışanlarımızın iş süreçlerine katılımı artıyor

Otokar tarafından ödüllerle ilgili yapılan açıklamalarda genel müdür Serdar Görgüç, geçtiğimiz dönemde kendilerini en çok memnun eden gelişmenin her gruptan çalışanların, iş süreçlerine daha fazla katılmaları olduğunu belirtti. Otokar’ın başarılı bir grafik ile büyüdüğünü belirten Serdar Görgüç, sözlerine şöyle devam etti: “Başarılı bir dönem geçiriyoruz. Bu başarıda Otokar çalışanlarının büyük bir payı var. Geçtiğimiz yıl uygulamaya aldığımız yeni uygulamalar ile çalışanlarımızın iş süreçlerine katılımı arttı. Gerçekleştirdiğimiz İK uygulamaları bize 1,5 milyon dolarlık bir getiri sağladı. Yarattığımız bu değeri daha da ileri götürmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

İnsan kaynağı Sakarya’dan

Otokar’ın uyguladığı İK yönetimi uygulamalarında Sakarya ve bölgesini her zaman ön planda tuttuğunun altını özellikle çizen Serdar Görgüç, “Biz bu bölgeden kazandıklarımızı, bu bölgenin insanıyla paylaşma ilkesini hiç bir zaman unutmadık, unutmayız” dedi. Görgüç sözlerine şöyle devam etti: “Tesislerimizi Arifiye’ye taşıdığımız 1997 yılından bu yana, insan kaynağı yatırımlarımızda sistematik bir şekilde Sakarya ve bölgesini tercih ediyoruz. Çalışanlarımızı bölgeden seçiyoruz. Meslek liselerinde ve Sakarya Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere staj imkanı sağlıyoruz. Üniversite-Sanayi işbirliklerinin geliştirilmesi ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin bir adım ileriye taşınması amacıyla üniversitelere teknoloji geliştirme konularında destek veriyoruz. Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Hidrocartal Takımına verdiğimiz maddi ve teknik sponsorluk desteğiyle Hidrojen enerjisiyle çalışan araçlarını geliştirme fırsatı buldular. Bunun daha pek çok örneği var, pek çok başka örneği olacak, çünkü Otokar olarak Sakarya’ya inanıyoruz.”

Sakarya’dan dünyaya ihracat

Vergisini Sakarya’da ödeyen Otokar’ın bütün dünyaya Sakarya’dan ihracat yaptığını belirten Otokar Genel Müdürü, 2006 yılında yaptıkları 100 milyon dolarlık ihracat ile savunma sanayinde Türkiye ihracat şampiyonu olduklarını belirtti. Geçen yıl Türkiye’nin savunma alanında yaptıkları ihracatın yüzde 30’unu Otokar’ın tek başına gerçekleştirdiğini belirten Görgüç, Sakarya’nın zırhlı araç ihracatında Türkiye’nin gururu olduğunu söyledi.

2007 hedefleri

2007 yılı hedeflerine de değinen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 300 milyon dolar ciro hedeflediklerini, ihracatta 120 milyon dolara ulaşmayı planladıklarını belirtti. Ticari araçlarda yeni modellerle iç pazarda ve Avrupa’da sürekli büyüyen şirket, yeni otobüsü Doruk ile yeni rekorları hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir