Temmuz 6, 2007

Otokar Cobra ihraç etmeye devam ediyor

Otokar mühendislerince Türkiye’de tasarımı yapılan ve Sakarya’daki Otokar tesislerinde üretilen çeşitli tiplerdeki 55 adet 4×4 Cobra taktik tekerlekli zırhlı aracı için Otokar, toplam 23 Milyon Amerikan Doları bedelli yeni iki ihracat anlaşması imzaladı. Otokar bu sipariş ile ilgili teslimatları 2008 yılında gerçekleştirmeyi planlıyor.

Cobra Projesi ile ilgili;
1997 yılında Tübitak’ın desteği ile Otokar tarafından başlatılan Cobra projesi süresince, önemli teknolojik, mühendislik ve pazarlama yatırımları yapıldı. Tasarım aşamasında yurtiçi ve yurdışında birçok lokasyon, iklim ve coğrafi şartlarda dayanıklılık testleri yapılan Cobra, Otokar’ın askeri ve zırhlı araçlar konusundaki bilgi birikimi ve deneyimi de hesaba katıldığında, kısa sürede kendini kanıtladı.

Taktik tekerlekli zırhlı araç olan Cobra, üstün arazi performansı ve üstün beka kabiliyeti ile dikkat çekiyor. Monokok yapıdaki geniş açılı zırhlı gövdesi ile özellikle patlayıcı ve mayınlara karşı kendi sınıfındaki araçlar arasında ön plana çıkan Cobra, bağımsız süspansiyonu, sürekli 4×4 çeker özelliği, patlamaz tipteki lastikleri gibi pek çok unsurla benzersiz bir taktik tekerlekli zırhlı araç olma özelliğini taşıyor. Küçük ve alçak profili ile dar alan, meskul mahal bölgelerde çok rahat hizmet verebilirken, geniş görüş açısı ile personele tam bir hakimiyet sağlıyor. Yüksek hareket kabiliyeti, üstün motor performansı, hızlı ve kolay iniş biniş sağlayan kapıları, gündüz ve gece hareket imkanı, gerektiğinde havadan taşınabilme özelliği ile Cobra, birçok farklı ülkenin silahlı kuvvetlerinin görev ve ihtiyaçlarını karşılayacak özellikleri üzerinde taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir