Eylül 14, 2007

Otokar Dampera ile inşaat ve şantiye pazarına yöneldi

Yarı römorkta kendi markası ile ürettiği seriyi yeni bir aşamaya getiren ve genişleten Otokar, yeni inşaat ve şantiye yarı römorku Dampera’nın tanıtımını  İzmir Fuarı’nda gerçekleştirdi.

Otokar  yurtiçi taşımacılara yönelik olarak Plato, Kontena ve Spira adlı yarı römorkleri ile birlikte tanker, damper, açık kasa ve benzeri  uygulamalar için üstyapıcıların kullanımına hazır Duet adlı yürür şasilerini geçtiğimiz yıl ürünleri arasına sokmuştu.
Otokar’ın ürün yelpazesinde; uluslararası taşımacılar için tenkeli kuru yük taşımalarında kullanılan Tırliner, frigorifik taşımalarda kullanılan Iceliner ile yüksek hacimli tekstil taşıyıcılar bulunuyor.

Dampera ise Otokar’ın yeni bir pazara yöneldiği ürünü oldu. Daha önce boru tip kamyon üstü damper üreten Otokar, Dampera ile pazarın eğilimlerine cevap veren markalı üretici olarak ortaya çıktı.

Dampera’nın özelliklerine ilişkin olarak Otokar yetkilileri şu bilgileri veriyorlar;
Gövde Hardox 406 kaliteli sactan imal edilmiş. Açılı kasa konstrüksiyonu, malzemenin kolayca akmasını sağlayan ve darbe kuvvetlerine karşı mukavemeti arttıran yapıda. Damperin ön duvarı da açılı konstrüksiyona sahip ve önünde 180 litre kapasiteli bir yağ tankı bulunuyor. Damperin arka kapağı, üstten tek parça olarak açılıyor. Boşaltma esnasında arka bölüme yığılmayı engelleyici arka kapak, kuyruk konstrüksiyonuna sahip. 5 kademeli olarak hidrolik silindirle önden kaldırılan damperin kaldırma açısı 44 derece (+-2 toleransla).

Dampera, 9 ton kapasiteli dingillerle donatılmış. Kampana frenleri; EEC standartlarında 2M-2S “EBS-D Plus” ve çift devreli imdatlı pnömatik fren sistemli. Devrilmeye karşı sürüş emniyeti sağlayan RSS ve lastik ömrünü uzatan ön kalkar dingil Traction Help sistemleri de bulunan Dampera’da çift hızlı 24 ton kapasiteli havalı süspansiyon ve buna uygun pabuçlu teleskopik ayaklar bulunuyor.
Vinç tipi stepne taşıyıcı, tekerlek takozu, takım dolabı ve avandalıklar, Avrupa regülasyonlarına uygun katlanır yan koruyucu barıyerler de Dampera’nın aksesuarları arasında yer alıyor.

Dampera’nin imalatında, öncelikle sac levhalar Shot-Blasting yöntemiyle kir ve pastan arındırılıyor. Boya öncesi ise şasi komple kumlanıyor. Pas mukavetini arttırmak için de yüksek poliüretan esaslı boya ile astarlanan araç, daha sonra tek renk akrilik boya ve son kat fırın boyamaya tabi tutuluyor.

Uzunluk       9,500 mm
İç genişlik    2,325 mm
İç yükseklik  1,440 mm
Hacim          24 m3
Boş ağırlık     7,100 mm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir