Haziran 8, 2010

Otokar yan sanayicilerle buluştu

Otokar, otomotiv yan sanayi temsilcileriyle 17 Mayıs 2010'daki geleneksel “Otokar Parçalardan Bütüne Yan Sanayi Buluşması”nda bir araya geldi.

2004’ten beri her yıl düzenlenen Otokar Parçalardan Bütüne Yan Sanayi Buluşması’nda; Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Nuran İnci, KOBİ Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkan Danışmanı Murat Kepir, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Yetkilisi N. Çağatay Üstündağ ve Otokar Satınalma Müdürü Zafer Doğruyol yaptıkları sunumlarla otomotiv ve savunma sanayisine ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Toplantıda ana firmalar ve yan sanayi firmalarının bir parçanın bütünü olduğuna dikkat çekildi. Tedarikçilerin Ar-Ge yatırımlarına ve tasarıma önem vermesi gerektiği de geleneksel buluşmada vurgulanan önemli konulardan birini oluşturdu. Ana ve yan sanayinin ortak stratejilerle hareket etmesinin gerektiğini belirten katılımcılar son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirttiler. Geleneksel buluşmaya, 400 otomotiv yan sanayi temsilcisi katıldı.

 

“Hepimiz bir bütünün parçalarını oluşturuyoruz”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç yaptığı konuşmada, Otokar’ın sürdürülebilir büyümeyi yakalamış bir şirket olduğuna dikkat çekti. Sürdürülebilir büyümeyi yakalamak için teknolojiye sahip ve hakim olmanın, kendi tasarımlarını yaratabilmenin gerekli olduğuna dikkat çeken Görgüç, yan sanayi ile olan ilişkilerinin altını çizdi.

Görgüç, “Hepimiz bir bütünün parçalarını oluşturuyoruz. Otokar’ın başarısında yıllardır yoğun bir işbirliği geliştirdiği siz tedarikçilerimizin payı çok yüksektir. Büyümek için başarılı birliktelikler yapabilmek kaçınılmazdır. Otokar, yatırımlarını yönlendirirken, gerek doğru şirketlere yatırım yapmak gerekse yapılan yatırımın korunması açısından tedarikçileriyle oluşturduğu işbirliğine önem verir” dedi. Otokar’ın şartları yerine getiren kuruluşlarla bir arada olmayı tercih ettiğini belirten Serdar Görgüç, “Son yıllarda gerçekleşen başarılı işbirliklerine baktığımızda ortak stratejik ilkeleri benimseyen tedarikçilerimizin bu çalışmalarda öncelikli tercih oldukları ortadadır. Bugün olduğu gibi her zaman bizim yanımızda olan, bizimle özverili biçimde çalışan, bizimle ürün geliştiren, iyileştirme yapan ve bizimle birlikte başarıya yürüyen tüm tedarikçilerimize teşekkür ederiz” diye konuştu. Üretim aşamasında parça tedarikini mümkün olduğunca yerli firmalardan yaptıklarını ifade eden Görgüç, yakın gelecekte daha büyük başarılara yine yan sanayicilerle birlikte imza atacaklarına ve birlikte büyümeye devam edeceklerine inandığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir