Aralık 26, 2008

Otomotiv mühendisliği çalışmalarında Daimler ve Bayer işbirliği

Daimler AG ve Bayer MaterialScience AG (BMS), polikarbonat (PC) otomotiv camlarının geliştirilmesi için gelecekte daha yoğun  işbirliği yapacaklarını açıkladılar. Polikarbonat Camlarda  Bayer Material Science'ın  markası olan BayVision için  Daimler,  PC camlara yönelik  potansiyel uygulamaları araştıracak ve bu teknolojinin seri araç üretimine uygunluğunu değerlendirecek.
 
Bayer MaterialScience uzmanları, PC camların ana avantajları arasında ağırlık tasarrufu ve bununla ilişkili olarak CO2 emisyonunun azaltılması bulunduğunu belirtiyorlar. Ürünün diğer avantajlarını da  tasarım özgürlüğü ve daha basit işlevsel entegrasyonu içermesi olarak ifade ediyorlar. Kaplama modüllerinin termal genleşme davranışı üzerinde de çalışan uzmanlar, bunların tasarımı konusunda  tavsiyelerde bulunuyorlar. Ayrıca, zorunlu kaplama ve yapışkan hammaddeler ve gürültü ile ilgili soruların yanıtları üzerinde de duruyorlar.

BMS Polikarbonat İş Birimi başkanı Dr. Günter Hilken konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “BayVision geleceğin motorlu taşıtları için yeni standartlar oluşturacak ve CO2 emisyonlarının azaltılmasına ek olarak, araç tasarımında tamamen yeni ufuklar açacak. Polikarbonat kaplama alanında Daimler ile yapılacak olan gelecekteki bu yoğun işbirliği, otomotiv üretimine yönelik ürünlerin ve teknolojilerin geliştirilmesinde bir başka dönüm noktasını temsil ediyor. Mercedes GL’nin tavan modülü ve Smart ForTwo’nun panoramik tavanı şu an seri üretimde ve her ikisinde de BMS’den Makrolon AG2677 ve Makroblend 7665 veya Bayblend T 95 MF kullanılmakta” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir