Haziran 19, 2010

Otomotiv pazarı yılın ilk 5 ayında büyüdü

Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, otomotiv sanayinin 2010 yılının ilk beş ay performansını değerlendirdi. Önen, otomotiv sanayinin 2010 yılındaki gelişmelerinin genel olarak olumlu yönde devam ettiğini belirterek, özellikle midibüs ve otobüs gibi yolcu taşıma araçlarında talep daralmasının arttığını vurguladı.

Toplam pazarın 2010 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında büyüyerek 226 bin adet düzeyinde gerçekleştiğini belirten Önen, özellikle yatırım aracı olan hafif ticari araçlarla ağır kamyonlarda talep hareketliliğinin önemli bir gösterge olduğunu, diğer yandan midibüs ve otobüs talebinin önemli oranda gerilediğini söyledi.

Kudret Önen, 2010 yılı otomotiv sanayinin Ocak-Mayıs dönemini değerlendirirken, otomobil satışlarında talep artışının süreklilik kazandığını belirterek, Mayıs ayında da talepteki hareketlilik, firmaların yapmış olduğu kampanyalar ve kısmen rahatlayan kredilerin piyasaların olumlu etkisi ile pazarın 2010 yılının Nisan ayına göre yüzde 11 oranında artış sağladığı söyledi.

2010 yılının Ocak-Mayıs döneminde otomobil pazarının, 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 3 oranında düşüş gözlendiğini aktaran Önen, bu düşüşün nedenini 2009 yılı Mayıs ayının ÖTV indirim dönemi içinde satışların en yüksek olduğu ay olmasına bağladı.  

2010 yılı ilk 5 aylık dönemde hafif ticari araç pazarındaki artış yüzde 15 düzeyinde gerçekleşirken, aylık talep artışının düzenli olarak devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Nisan ayında ağır ticari araç pazarında başlayan hareketliliğin Mayıs ayında da devam etmesine bağlı olarak 2010 yılı Ocak-Mayıs döneminde ağır ticari araçlar pazarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttığını, buna karşılık 2010 yılının Ocak-Mayıs döneminde midibüs pazarındaki daralmanın yüzde 8 ve otobüs pazarındaki daralmanın ise yüzde 50 gibi çok yüksek bir rakamda gerçekleştiğini  vurguladı.

2010 yılı Ocak-Mayıs döneminde, bir önceki yıla göre, toplam otomotiv sanayi ihracatındaki artışın yüzde 52, otomobil ihracatındaki artışın ise yüzde 40 düzeyinde olduğunu belirten Kudret Önen, toplam üretimin  yüzde 46, otomobil üretiminin ise yüzde 34 oranında arttığını açıklayarak, özellikle ihracattaki artışın üretim rakamlarına olumlu yansıdığını söyledi. Ayrıca Önen, 2008 Ekim döneminden itibaren küresel krizin olumsuz etkisini, özellikle otomotiv üretim ve ihracatı üzerinde yoğun olarak gösterdiğini belirtirken, 2010 yılı Ocak-Mayıs döneminde üretim ile birlikte ihracatın bir önceki yıla göre yüksek oranda artmış görüntü vermesinin kısmen “baz etkisi”nden kaynaklanmasına rağmen üretimdeki artışa süreklilik kazandırdığını da vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir