Mayıs 13, 2008

Otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika Eylül 2008'de gerçekleşecek

İki yılda bir Frankfurt’ta düzenlenen otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika Frankfurt, 16-21 Eylül 2008 tarihinde Frankfurt’ta 20. kez gerçekleştirilecek. ’Bir otomobili harekete geçiren her şey’ sloganıyla düzenlenen organizasyonla ilgili olarak 13 Mayıs 2008’de Automechanika Fuarları Başkanı Stephan Kurzawski, Automechanika Frankfurt Fuar Direktörü Thomas Aukamm, Messe Frankfurt Genel Müdürü Aleksandar Medjesovic’ın katılımyla İstanbul’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Yetkililer, Geçtiğimiz yıl ziyaretçilerin %40’ı, katılımcılarının da %80’i Almanya dışından gelen Automechanika Frankfurt fuarına bu yıl; yaklaşık 4.600’ü aşkın katılımcı ve 160.000’i aşkın ziyaretçinin gelmesini beklediklerini söylediler.  Frankfurt Fuar ve Sergi Merkezi’nde, 300.000 metre kare fuar alanı üzerinde yer alan  Automechanika Frankfurt’ta bu yılki yenilikler arasında ilk kez yeni Güneybatı Açık Alanı’nda araba yıkama üniteleri ve teknolojileri sunumlarının gerçekleştirmesi bulunuyor.  Fuardaki ürün grupları Tamir ve Bakım, Servis İstasyonları ve Araba Yıkama, Parçalar ve Sistemler, Aksesuarlar ve Tuning ile  fuara bu yıl yeni eklenen Bilgi Sistemleri ve Yönetimbaşlıkları altında sergilenecek.

Fuarın bu yılki ana temasını küresel ısınma ve onun otomotiv bakım ve yedek parça sektörüne olan etkisi oluşturuyor. Fuarda emisyondan korunma, yeşil enerji gibi konular da işlenecek. Bu kapsamda ziyaretçiler,  enerji ve materyal verimliliği yönünden öne çıkan ürünlerin veya emisyondan korunmada gelişmelerin yer aldığı çevre dostu “Green Directory” (Yeşil Rehber)’i bulabilecekler. Automechanika Akademi’de  uzmanlar sektörün karbondiyoksit oranını düşürmeye yönelik taleplere olan tepkisini tartışacaklar.

Fuarda öne çıkacak bir başka konunu da kopyalama ile mücadele olacak. Açıklanan bilgilere göre; Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’na göre korsan ürünler otomobil endüstrisine her yıl 9 milyar Euro’ya mal oluyor. Avrupa’da, yenilenen parçaların %10’unun sahte olduğu tahmin ediliyor. Taklitçilik, şirketlere verdiği zararların yanı sıra sürüş sırasında son derece tehlikeli durumlara sebep oluyor. Çoğu sürücü düşük kaliteli ürünler kullanmanın kendilerini ve arabadaki diğer yolcuları tehlikeye attığının bilincinde değil. Bu çerçevede, 2006 Ocak ayında başlatılan “Messe Frankfurt against copying” (Messe Frankfurt Taklite Karşı) girişimi bu yılki fuarın da en önemli konularından biri olacak. Ayrıca, her fuarda düzenlenen ve önemli uluslar arası konuşmacıları ile otomotiv sektörünün önemli konferanslarından biri olan Automechanika Akademi'de bu yıl da sektörü bilgilendirecek. Automechanika Akademi’nin yanı sıra öne çıkacak bir başka etkinlik de Automechanika Innovation Award (Automechanika Yenilik Ödülü) olacak. Ödül 8 farklı kategoride dikkat çeken teknik yenilik ve gelişmelere verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir