Eylül 25, 2006

Otomotiv Yan Sanayi Göz Kamaştırıyor

Almanya’nın Hannover kentinde 21-28 Eylül tarihleri 61’incisi düzenlenen fuarı IAA Hannover Ticari Araçlar Fuarı’nda Türk otomotiv sanayinin dünü, bugünü ve geleceği “Focus Turkey” paneli ile tartışıldı. Panelde konuşan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, “Türk ekonomisinin ihracat birincisi otomotiv sektörünün yan sanayisi; Ar-Ge’si, kalite anlayışı ve tasarım kabiliyeti ile göz kamaştırıyor” dedi.

Türk otomotiv sanayi ile Alman otomotiv sanayi arasında yıllara ve stratejik ortaklıklara dayanan köklü bir birlikteliğin olduğuna da dikkat çeken Burhanoğlu, “Dileğimiz karşılıklı yatırım ve işbirliği ile bu ilişkilerin daha da ileri gitmesidir. Her iki ülkenin de otomotiv sanayinde birbirini tamamlayan bir çok önemli özelliği var. Bu alanlara yapılacak işbirlikleri iki ülkenin sanayisine ve ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

Yan sanayinin Türkiye’de yaklaşık 200 bin kişiyi istihdam sağladığını, 11,5 milyar dolarlık toplam ciroya ulaştığını, 3,6 milyar dolarlık doğrudan ihracatla ve yıllık 2,7 milyar doların üzerinde ödediği vergi ile ekonominin can damarlarından biri haline geldiğini anlatan Burhanoğlu “Türk otomotiv pazarını yeni yatırımlar için cazip kılan ve Türkiye’nin son yıllarda otomotiv üssü olmasında büyük paya sahip yan sanayinin üretimi ve ihracatı 2005’te yüzde 20 gibi bir oranda arttı. Yan sanayimizin yarattığı yüksek katma değer, sürdürülebilir rekabet gücü, ar-ge ve tasarım anlayışı Türk yan sanayinin yıldızını Avrupa’da da parlatıyor. Hannover IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda “Focus-Turkey” düzenlemesi bunun güzel bir göstergesidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir